Gwarancja rozruchowa na silnik WZÓR gwarancji [z omówieniem]

gwarancja-rozruchowa-na-silnik-wzor-pdf-docJak sporządzić gwarancję rozruchową na silnik? kupno używanego silnika stanowi rozwiązanie pozwalające ograniczyć koszty związane z wymianą tego kluczowego elementu pojazdu. Decydując się na taki krok, warto dążyć do maksymalnego bezpieczeństwa transakcji i uzyskać pisemną gwarancję rozruchową na silnik.

Wprowadzenie

Z czym wiąże się zakup używanego silnika, kiedy warto kupić tę część z drugiej ręki i na czym polega gwarancja rozruchowa? zakup silnika bez gwarancji rozruchowej to spore ryzyko, tym bardziej że instalując silnik w nowym samochodzie – wiele rzeczy należy dopilnować i wiele rzeczy może pójść nie tak, jak byśmy tego chcieli.

wazneZ punktu widzenia klienta: Można tutaj wyobrazić sobie sytuację w której używany silnik montujemy w wybranym samochodzie, przeznaczając na to kilka godzin pracy, nagle po zamontowaniu silnika okazuje się, że silnik wcale nie działa. Dysponując jednak gwarancją rozruchową silnika, mamy pewność, że kupujemy działający i sprawny motor a czas który poświęcimy na montaż silnika – nie pójdzie na marne!

wazneZ punktu widzenia sprzedającego: Sprzedać silnik nie jest łatwo, bowiem na rynku części używanych jest spora konkurencja. Aby zyskać przewagę nad innymi ofertami, warto do silnika dołączyć gwarancję rozruchową, dzięki której szybciej znajdziemy klienta. Rzadko kto na rynku kupuje używany silnik bez gwarancji rozruchowej.

Aby ułatwić Ci przygotowanie takiego dokumentu, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór gwarancji rozruchowej na silnik, którą pobierzesz poniżej:

Gwarancja rozruchowa na silnik wzór

możesz także potrzebować:

Gwarancja rozruchowa na części używane wzór

gwarancja-rozruchowa-na-czesci-uzywane-wzor-pdf-doc
Gwarancja rozruchowa na części używane wzór

Czy opłaca się kupić używany silnik?

wazneCena zakupu nowego silnika samochodowego to koszt minimum 15 000 zł. W przypadku przeciętnego diesla jest to nawet około 25 000 zł. Nie dziwi zatem, że mało kto decyduje się na profesjonalną wymianę tej części w ASO.

Ogromną popularnością cieszą się natomiast używane silniki samochodowe z gwarancją, pozyskiwane najczęściej z pojazdów importowanych lub powypadkowych.

Używanego silnika nie musimy kupować w całości. Często mamy możliwość kupienia samego silnika bez osprzętu, turbosprężarki czy układu zasilania paliwem – jest to tak zwany słupek. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się wtedy, kiedy pozostałe elementy możemy przełożyć do silnika z własnego pojazdu. To również pozwoli zmniejszyć koszty naprawy auta.

Zakup silnika a gwarancja rozruchowa

wazneKupując używany silnik, otrzymujemy zwykle pewnego rodzaju gwarancję – jest to gwarancja rozruchowa silnika. Trwa ona tydzień, dwa tygodnie lub miesiąc. W tym czasie nabywca części powinien sprawdzić, czy zakupiony silnik jest sprawny. Po upływie gwarancji rozruchowej nie może bowiem reklamować go na tej podstawie.

Gwarancja rozruchowa na silnik ogranicza się głównie do sprawdzenia, czy silnik pali i pracuje. Nie można sprawdzić tego bez uprzedniego zamontowania danego elementu wewnątrz pojazdu.

W związku z tym kupujący otrzymuje gwarancję rozruchową po to, aby włożyć silnik do swojego samochodu i przetestować jego działanie. Jest to jednak kwestia problematyczne, ponieważ dokładne sprawdzenie kondycji tej części pojazdu możliwe jest dopiero po wykonaniu próby olejowej na dystansie 1000 km – ma ona na celu sprawdzenie, czy silnik „bierze” olej.

Na czym polega gwarancja rozruchowa na silnik?

wazneGwarancja rozruchowa na silnik to pewnego rodzaju deklaracja, że sprzedawana część będzie sprawna przy jej pierwszym uruchomieniu. W przypadku silnika trudno jednak ocenić kondycję sprzętu po jednym uruchomieniu dlatego warto jak najaktywniej korzystać z pojazdu.

Częste użytkowanie pozwoli stwierdzić, czy silnik nie bierze oleju lub nie traci mocy. Zauważone nieprawidłowości należy zgłaszać sprzedającemu jak najszybciej, ponieważ czas jest tutaj kluczowy.

Im później kupujący zgłosi wadę, tym trudniej będzie mu udowodnić, że nie powstała ona z jego winy. Jeśli nabywca stwierdzi, że silnik jest niesprawny, może żądać od sprzedawcy rekompensaty – zwrotu pieniędzy lub wymiany części na inną.

Warto wiedzieć, że wady z tytułu rękojmi muszą istnieć już w momencie zakupu. Sprzedawca powinien poinformować o nich kupującego najpóźniej w chwili sprzedawania silnika. W przeciwnym razie będzie to wada ukryta, która niejako przedłuża czas obowiązywania gwarancji.

Jeśli używany silnik był na przykład regenerowany, ale zabieg przeprowadzono nieprawidłowo, opinia mechanika potwierdzi taką wadę, a sprzedający będzie zmuszony uznać reklamację. W przeciwnym razie kupujący ma prawo wystąpić na drogę sądową.

Co powinien zawierać wzór gwarancji rozruchowej na silnik?

wazneRozruchowa gwarancja na silnik nie jest czymś uregulowanym prawnie. Pojęcie to nie występuje w przepisach Kodeksu Cywilnego. Mamy do czynienia jedynie z ogólnym terminem gwarancji.

Gwarancja rozruchowa jest więc dodatkowym, dawanym dobrowolnie zabezpieczeniem. Jeśli sprzedający decyduje się jej udzielić, warto dążyć do uzyskania gwarancji na piśmie.

Dokument powinien jak najdokładniej określać warunki gwarancji, czyli między innymi czas jej obowiązywania oraz sposoby rozwiązywania problemów w przypadku zgłoszenia wady produktu przez kupującego. W treści takiej gwarancji można także umieścić zapis, że gwarancja wygasa wraz z pierwszym uruchomieniem silnika!

Poza tym pismo gwarancyjne musi opisywać szczegóły transakcji, czyli:

  • strony umowy kupna sprzedaży,
  • datę i miejsce sprzedaży,
  • przedmiot sprzedaży.

Warto uwzględnić w dokumencie również kwotę transakcji. Jako rozwiązania, sprzedający może zaproponować kupującemu na przykład zwrot kosztów lub wymianę silnika na inny egzemplarz. Czas obowiązywania gwarancji rozruchowej określany jest zwykle na nie więcej niż miesiąc.

Zakup używanego silnika od przedsiębiorcy

wazneNieco inaczej wygląda kwestia zakupu używanego silnika od osoby prywatnej, a od przedsiębiorcy. W tym drugim przypadku kupujący jest traktowany jako konsument, a co za tym idzie chroni go prawo – ustawa o prawach konsumenta i Kodeks Cywilny.

Towar kupowany od przedsiębiorcy zawsze musi być zgodny z obietnicą i nie może mieć wad. Obejmuje go rękojmia i/lub gwarancja, która nie może trwać krócej niż 2 lata.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: