Jak napisać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów? WZÓR z omówieniem

Każdy kierowca może starać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli sąd nie skróci zakazu, może wyrazić zgodę na zmianę środka karnego poprzez umożliwienie skazanemu obsługę pojazdów mechanicznych wyposażonych w blokadę alkoholową.

Jeśli straciłeś uprawnienia do kierowania autem, sprawdź, czy spełniasz przesłanki, by złożyć wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów. Dowiedz się również, czym jest blokada alkoholowa, jak się o nią starać i ile kosztuje.

Pobrać też możesz gotowy wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową.

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, czy może zostać zdjęty?

Orzekając o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych, sąd podaje jednocześnie czas, przez jaki ma być stosowany środek karny. Także zakaz dożywotni może zostać skrócony, jeśli zostaną spełnione określone ustawą przesłanki.

Przede wszystkim, aby wniosek o przywrócenie możliwości prowadzenia auta został uwzględniony, upłynąć musi co najmniej połowa okresu, na jaki zakaz został orzeczony. Natomiast w przypadku zakazu dożywotniego, od wydania wyroku minąć musi co najmniej 15 lat. Zawsze jednak (w przypadku krótszych kar) upłynąć musi przynajmniej rok.

Aby wyliczyć upływ terminu, pod uwagę należy wziąć datę, od której bieg terminu jest liczony. I tak:

  • jeśli prawo jazdy zostało zatrzymane przez Policję (przed wydaniem wyroku), to okres ten wlicza się do czasu obowiązywania środka karnego
  • jeśli w czasie zdarzenia skazany nie posiadał przy sobie dokumentu prawa jazdy, bieg terminu rozpoczyna się z dniem, kiedy złożył on prawo jazdy w wydziale komunikacyjnym właściwego starostwa powiatowego.

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów – wzór

Wniosek-o-skrocenie-zakazu-prowadzenia-pojazdow-wzor-pdf-doc
Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów – wzór

Gdzie złożyć wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

Wniosek o skrócenie zakazu składa się do sądu, który wydał wyrok w I instancji. Dlatego bez względu na to, czy w sprawie była składana apelacja sądem właściwym do rozpoznania przedmiotowego wniosku będzie sąd, który jako pierwszy orzekał w sprawie przestępstwa, którego dopuścił się wnioskodawca.

Dodać należy, że wniosek o skrócenie zakazu, należy kierować do wydziału karnego właściwego sądu, wskazując na sygnaturę akt sprawy karnej oraz datę wydania wyroku, w który orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jak napisać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

Przygotowując się do sprawy o zdjęcie środka karnego, warto pobrać wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jest to sprawdzony formularz, który wystarczy zmodyfikować/dostosować do danej sprawy.

Korzystając z naszego wzoru, należy dopisać uzasadnienie wniosku, podnosząc istotne dla sądu okoliczności. Przede wszystkim należy wskazać na upływ wymaganego do zdjęcia zakazu okresu, o którym pisałam powyższej. Następnie warto odnieść się do postawy samego wnioskodawcy.

Należy próbować wykazać, że postawa skazanego, jego właściwości i warunki osobiste oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

W uzasadnieniu wniosku należy podać wszelkie okoliczności, które mogą pozytywnie zaprezentować osobę skazanego.

Inne okoliczności, które mogą mieć znaczenie to potrzeba posiadania prawa jazdy do wykonywania pracy zarobkowej, dojazdu do pracy lub na leczenie. Do wniosku warto dołączyć stosowne dokumenty tj. zaświadczenie z pracy o potrzebie posiadania aktywnego prawa jazdy, pozytywna opinia pracodawcy, oświadczenie o możliwości zatrudnienia w przypadku odzyskania uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym.

Kiedy złożyć wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową?

Bezwzględnie zdjęcie przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych będzie najlepszą opcją dla skazanego. Niemniej jednak sąd może oddalić wniosek, podtrzymując środek karny. Wówczas skazany może skorzystać z możliwością, jaką jest skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wyposażonych w blokadę alkoholową. Pomocnym może okazać się wzór wniosku o blokadę alkoholową.

Wniosek o zmianę środka karnego można złożyć po połowie orzeczonego zakazu do pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Natomiast przy dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów po upływie co najmniej 10 latach. Jeśli sąd przychyli się do wniosku, skazany otrzyma możliwość korzystania z pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową.

Przy czym wskazać należy, że blokada alkoholowa w myśl przepisom prawa drogowego to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową

wniosek-o-skrocenie-zakazu-prowadzenia-pojazdow-przez-blokade-alkoholowa-wzor-pdf-doc
Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową

Jeśli sąd uwzględni wniosek i złagodzi zakaz prowadzenia samochodu, skazany na własną rękę zobowiązany będzie musiał wyposażyć samochód, z którego będzie korzystać w blokadę alkoholową.

Dodać należy, że jeśli zamierza korzystać z kilku pojazdów, w każdym musi zostać założona blokada.

Koszt urządzenia to około 3 000 zł. Do kwoty tej należy doliczyć cenę usługi montażowej. Po zamontowaniu blokady alkoholowej należy udać się nim do wybranej stacji diagnostycznej, gdzie urządzenie zostanie sprawdzone pod kątem poprawności. Co ciekawe, wcale nie trzeba kupować urządzenia na własność, można je wypożyczyć! więcej informacji na ten temat poszukasz w internecie.

Podobne artykuły:

Wpis pochodzi z kategorii: