List do sponsora o wsparcie finansowe WZÓR + omówienie

Aby zdobyć wsparcie finansowe lub rzeczowe, należy wystosować odpowiednie podanie o sponsoring. O czym warto pamiętać, pisząc list do potencjalnego sponsora? Aby uzyskać pomoc, należy wystosować przekonywujący list do sponsora o wsparcie finansowe. Adresatem listu mogą być osoby fizyczne, stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe oraz szkoły i inne placówki oświatowe.

Wprowadzenie

Zatem sponsoring jest umową partnerską, która zakłada wzajemne świadczenia sponsora i sponsorowanego. Celem sponsoringu jest zapewnienie finansowego, usługowego lub rzeczowego wsparcia. Aby ułatwić Ci sporządzenie skutecznego listu, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór listu do sponsora, który pobierzesz poniżej:

List do sponsora o wsparcie finansowe – wzór

List-do-sponsora-o-wsparcie-finansowe-wzor-doc-pdf
List do sponsora o wsparcie finansowe wzór

Przygotowując list do sponsora o wsparcie finansowe, warto mieć na względzie jego cele, czyli korzyści, które sponsor może osiągnąć, finansując dane przedsięwzięcie. List do sponsora o wsparcie finansowe powinien więc przekonać sponsora, że w wyniku swojej inwestycji odniesie materialne lub niematerialne korzyści.

Obecnie sponsoring występuje najczęściej w:

  • sporcie – finansowanie imprez sportowych, meczów, turniejów
  • sferze społecznej – wspieranie domów dziecka, domów opieki społecznej oraz akcji charytatywnych
  • kulturze – finansowanie przedsięwzięć artystycznych, wernisaży, pokazów
  • sztuce – finansowanie wystaw, filmów, koncertów
  • nauce – ponoszenie kosztów badań naukowych, ekspedycji przyrodniczych i geograficznych.

Na czym polega sponsoring?

W sponsoringu występują dwa podmioty, czyli sponsor i sponsorowany. Sponsorem może być osoba prywatna lub firma, która jest zainteresowana promowaniem siebie i swoich produktów/usług, jednocześnie ponosząc związane z tym koszty. Z kolei sponsorowanym może być instytucja lub osoba, która korzysta z takiego świadczenia.

Innymi słowy, sponsoringiem nazywamy umowę partnerską, w której sponsor przekazuje sponsorowanemu środki – pieniądze lub rzeczy – niezbędne do realizacji jego celów. W zamian za to sponsorowany pozwala sponsorowi wykorzystać swój potencjał komercyjny do promocji wizerunku przedsiębiorstwa oraz jego produktów. Ze względu na zmniejszającą się skuteczność tradycyjnych form promocji, sponsoring stale zyskuje na popularności.

Rola sponsoringu z perspektywy sponsora

Aby napisać dobry list do sponsora o wsparcie finansowe, należy dowiedzieć się, jaką funkcję pełni ten rodzaj promocji dla przedsiębiorstwa lub osoby będącej sponsorem. Sponsoring ma charakter ekonomiczny i społeczny. Jest wykorzystywany w takich dziedzinach, jak zdrowie i opieka społeczna, sztuka, nauka, kultura, sport czy nauka – służy więc dobru społeczeństwa.

Przedsiębiorcy wybierają sponsoring kiedy chcą stworzyć pozytywny obraz firmy, utrzymać swoją renomę i zwiększyć popularność. Poprzez pozytywne skojarzenia, sponsoring pozwala im wytworzyć atmosferę, która sprzyja zakupowi usług i wyrobów firmy, prowadząc do zwiększenia obrotów.

Zanim przedsiębiorstwo podejmie decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu listu o sponsoring, zada sobie następujące pytania:

  • czy podobne działania prowadzi konkurencja, a jeśli tak, to jakie podmioty wspiera,
  • do jakiego grona odbiorców chce dotrzeć (jaki jest profil odbiorcy),
  • czy chce zastosować swoje działania na skalę lokalną, krajową czy światową.

Co warto ustalić przed sporządzeniem listu o sponsoring?

Prośba o sponsoring powinna zostać dobrze przemyślana. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakiej sumy pieniężnej wymaga dany cel. Pismo o wsparcie finansowe ma bowiem wyglądać profesjonalnie, czyli jak propozycja biznesowa.

Osoba ubiegająca się o sponsoring powinna wiedzieć również, jakie możliwości reklamy i inne korzyści może zaproponować sponsorowi w zamian za jego pomoc. Istotny jest także wybór pomiędzy wystosowaniem jednej prośby o dużą sumę pieniędzy (do jednego sponsora) a wystosowaniem kilku próśb o mniejsze kwoty (do kilku sponsorów).

Warto wiedzieć, że firma, która przeznaczy na taki cel dużo środków, może prosić o wyłączność.

Jak napisać do firmy o sponsoring?

Chociaż narzucony odgórnie wzór listu do sponsora o wsparcie finansowe nie istnieje, to treść tego typu pisma powinna odnosić się przede wszystkim do:

  • przedstawienia sponsorowanego, jego działalności/działalności jego organizacji,
  • przedmiotu prośby, czyli kwoty pieniężnej lub rodzaju i ilości produktów,
  • korzyści, jakie uzyska sponsor w zamian za udzielenie wsparcia sponsorowanemu.

List o sponsoring adresuje się do osoby, firmy lub organizacji. Dobrym pomysłem jest także zaadresowanie podania do konkretnej osoby w danym przedsiębiorstwie. Gwarantuje to bowiem, że list trafi w odpowiednie ręce, a także da możliwość jego personalizacji.

Sporządzając pismo do sponsora o wsparcie finansowe, warto pamiętać, aby list ten był jak najbardziej rzeczowy. Wydźwięk takiego podania powinien być pozytywny, nienatarczywy ani agresywny.

Dobrze jeśli list o sponsoring wzbudza emocje – zwiększa to szanse na zainteresowanie nim potencjalnego sponsora.

Należy także pisać konkretnie, co znaczy, że pismo tego typu powinno zawierać precyzyjnie określoną sumę pieniędzy, o jaką się wnioskuje lub określoną ilość i nazwy rzeczy, jakie są niezbędne dla danego projektu. Aby sponsor nie obawiał się, że udzielając pozytywnej odpowiedzi na takie podanie „wyrzuci pieniądze w błoto”, warto już w liście o sponsoring napisać jasno i rzeczowo, na co zostaną przeznaczone uzyskane w ten sposób środki.

Jak przekonać sponsora do udzielenia wsparcia finansowego?

Kluczowym elementem pisma o wsparcie finansowe jest przekonanie przedsiębiorcy do przekazania potrzebnej sumy pieniężnej lub rzeczy poprzez opisanie korzyści, jakie płyną ze wsparcia danego projektu/organizacji. Wśród nich można wymienić różne formy reklamy, takie jak:

  • zamieszczenie informacji o sponsorze w internecie, w mediach społecznościowych,
  • umieszczenie logo/nazwy firmy na scenie, na odzieży, itp.,
  • oficjalne podziękowania dla sponsora podczas występu/przemówienia,
  • wydanie certyfikatu/dyplomu poświadczającego udzielenie wsparcia.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: