Odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku WZÓR

Jak napisać odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć każdy, kto ma w tym interes prawny. Nie musi to być osoba z kręgu spadkobierców – niekiedy będzie to na przykład sąsiad zmarłego lub dowolna inna osoba zainteresowana.

Wstęp

Odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku służy temu, aby inni uczestnicy postępowania mogli wyrazić zgodę lub sprzeciw udziałowi wnioskodawcy w podziale majątku.

odpowiedz-na-wniosek-o-stwierdzenie-nabycia-spadku-wzor-pdf-doc-wordCo niezmiernie ważne: odpowiedź na pozew jest pismem przygotowawczym, z tego też względu MUSI odpowiadać wymaganiom ogólnym pisma procesowego. Aby więc ułatwić Ci przygotowanie takiego pisma, sporządziliśmy gotowy do wypełnienia wzór odpowiedzi, który pobierzesz poniżej:

Odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wzór

odpowiedz-na-wniosek-o-stwierdzenie-nabycia-spadku-wzor-pdf-doc-word
Odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wzór

Kto może złożyć druk wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?

Wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć każda osoba, która ma interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku po spadkodawcy. Jeśli są to spadkobiercy, nie mają obowiązku wykazywania swojego interesu prawnego – powinni jedynie wskazać, kim są dla spadkodawcy.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku mogą złożyć jednak również osoby spoza grona spadkobierców. Często jest to na przykład wierzyciel, który miał roszczenie wobec spadkodawcy i po jego śmierci chce wszcząć postępowanie o zapłatę.

Prawo nie wprowadza w tym zakresie żadnych ograniczeń, dlatego wniosek może złożyć każdy, kto wykaże, że ma interes prawny w tym, aby zostało wydane postanowienie o nabyciu spadku.

Co zawiera wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku musi zawierać pewne określone elementy. Powinien określać przede wszystkim sytuację spadkodawcy, w tym zwłaszcza sytuację rodzinną. Należy zamieścić w nim informacje dotyczące:

  • stosunku pokrewieństwa pomiędzy wnioskodawcą a spadkodawcą, o ile są rodziną,
  • opis sytuacji rodzinnej spadkodawcy, na przykład czy miał dzieci, czy był w związku małżeńskim, jakich miał członków najbliższej rodziny,
  • wskazanie udziału w spadku w postaci ułamka zwykłego i określenie udziałów pozostałych spadkobierców,
  • wskazanie czy spadkodawca mógł zostawić testament – jeśli dokument istnieje, należy dołączyć go do wniosku i wnieść o jego otwarcie,
  • wskazanie pozostałych uczestników postępowania, czyli innych spadkobierców.

Do wniosku dołącza się również odpis aktu zgonu i aktu urodzenia, a w przypadku kobiet skrócony odpis aktu małżeństwa, jeśli zmieniały nazwisko.

Termin złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może zostać złożony w dowolnym terminie, czyli nawet po kilkunastu latach od śmierci spadkodawcy. Nie obowiązują w tym przypadku zasady przedawnienia.

Przeprowadzenie sprawy spadkowej nie jest niezbędne do dziedziczenia, ponieważ dochodzi do niego automatycznie. Spadkobierca nabywa prawa do spadku w chwili śmierci spadkodawcy. Jeśli w ciągu 6 miesięcy nie złoży oświadczenia o odrzuceniu spadku, jest to równoznaczne z jego przyjęciem.

W przypadku osób spoza kręgu spadkobierców wymienione terminy nie obowiązują. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może zostać złożony w dowolnym czasie, dlatego odpowiedzi na wniosek może wymagać się od rodziny zmarłego nawet po wielu latach od jego śmierci.

Czy ustosunkowanie się do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku jest obowiązkowe?

Zobowiązanie do złożenia odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powstaje wyłącznie w przypadku, kiedy to sąd zobowiązuje innych uczestników postępowania do złożenia stosownej odpowiedzi.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie udzielenia takiej odpowiedzi z własnej woli – pozwala to przedstawić stanowisko uczestnika postępowania. Może on w swojej odpowiedzi napisać, czy zgadza się z wnioskodawcą na przykład w zakresie stanu rodzinnego zmarłego, czy udziału w spadku.

W odpowiedzi na wniosek uczestnik ma także możliwość podzielenia się wiedzą na temat sporządzonego testamentu.

Jaki cel ma odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Sporządzenie odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku znacząco usprawnia proces całego postępowania, pomaga stronom przygotować się do niego, a niekiedy wnosi zupełnie nowe dowody do sprawy.

Stanowi szansę na wyrażenie sprzeciwu względem roszczeń osoby składającej wniosek, pozwala podważyć podane przez nią informacje i wyrazić własny punkt widzenia.

Uczestnik postępowania, który nie zgadza się z danymi zawartymi we wniosku, podczas sporządzania odpowiedzi może przygotować argumenty i dowody, które poprą jego zdanie i które będzie mógł wykorzystać później w sądzie.

Z drugiej strony, odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku pozwala skrócić postępowanie, jeśli uczestnicy nie wyrażą w niej żadnych zastrzeżeń co do jego treści. Warto więc przeczytać pismo uważnie i ustosunkować się do zawartych w nim informacji.

Jak odpowiedzieć na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Chociaż uczestnik postępowania nie zawsze ma obowiązek udzielania odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, to może zrobić to z własnej woli, aby przedstawić w sposób formalny swoje stanowisko w danej sprawie.

Jeśli to sąd wystosuje wezwanie do odpowiedzi na wniosek o nabycie spadku, uczestnik będzie zmuszony do sporządzenia odpowiedniego dokumentu w wyznaczonym terminie oraz w formie pisma procesowego. Co powinna zawierać taka odpowiedź?

Wzór odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku musi zawierać między innymi dane uczestnika postępowania i sygnaturę sprawy. Konieczne jest także określenie stanowiska zainteresowanego co do kwestii spadku.

Uczestnik postępowania powinien potwierdzić dane zawarte we wniosku, a także wskazać, czy zgadza się z tym, kto powinien otrzymać spadek. Jeśli nie zgadza się z danymi wnioskodawcy lub z ustalonym przez niego podziałem majątku, powinien odpowiednio uzasadnić swoje stanowisko i załączyć do odpowiedzi dowody popierające jego tezy.

Wypełniony wzór odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy skierować do sądu, który prowadzi postępowanie spadkowe.

Odpowiedzi udziela się w tylu egzemplarzach, ilu jest uczestników postępowania plus dwa egzemplarze – po jednym dla wnioskodawcy i sądu. 

Jak ustosunkować się do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?

Uczestnik postępowania może odpowiedzieć na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, akceptując wszystkie zawarte w nim dane, poprzez wniesienie informacji korygujących lub poprzez wyrażenie braku zgody z wnioskiem i wniesienie o jego oddalenie.

Jeśli uczestnik uznaje wniosek o stwierdzenie nabycia spadku za zasadny, w swojej odpowiedzi może napisać krótko, że przychyla się do wniosku – bez żadnych dodatkowych wyjaśnień i argumentów.

Taka odpowiedź musi zawierać jednak podstawowe wymagane dane osobowe uczestnika i sygnaturę sprawy. Oświadczenie dotyczy zarówno wyrażenia zgody na powołanie do spadku, jak i na wskazany we wniosku krąg spadkobierców.

W sytuacji, kiedy uczestnik nie zgadza się z wnioskiem, powinien wnieść o jego oddalenie i wyjaśnić powody swojego stanowiska. Osoba wezwana do odpowiedzi może wskazać inne osoby powołane do spadku, uznać któregoś ze wskazanych spadkobierców za niegodnego dziedziczenia, podważyć wiarygodność złożonego testamentu itd.

Musi jednak poprzeć swoje tezy odpowiednimi dowodami, czyli dokumentami lub oświadczeniami, które dołączy do odpowiedzi na wniosek. Poza tym ma także prawo wnieść o przeprowadzenie dowodów, w tym przesłuchanie świadków czy powołanie biegłego.

Podobne tematy:

Wpis pochodzi z kategorii: