Pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia

Jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia? Skala agresji w szkołach z roku na rok zdaje się być coraz poważniejszym problemem. Zarówno rodzice, jak i pedagodzy nie powinni więc bagatelizować ryzyka, jakie niesie za sobą takie zachowanie. Słysząc od dziecka o agresywnych czynach innego ucznia lub będąc ich świadkiem, należy reagować szybko i zdecydowanie. Jedynie wtedy mamy szansę zapobiec poważniejszym konsekwencjom, w tym nawet nieszczęśliwemu wypadkowi.

Wstęp

pismo-do-dyrektora-szkoly-w-sprawie-agresywnego-ucznia-wzor-pdf-docJak powinien zachować się rodzic w takiej sytuacji? Komu należy zgłosić problem i jak napisać oficjalną skargę? aby pismo spełniło wszystkie formalne wymagania, i aby skarga została uznana i wywołała oczekiwane przez rodzica skutki, musi zawierać kilka niezbędnych klauzul i informacji. Dla ułatwienia Ci przygotowania takiej skargi sporządziliśmy gotowy do wypełnienia wzór, który pobierzesz poniżej:

Pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór

pismo-do-dyrektora-szkoly-w-sprawie-agresywnego-ucznia-wzor-pdf-doc
Pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór

Kiedy mówimy o agresywnym zachowaniu ucznia?

Agresja w szkole może mieć wymiar zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Dzieci często są wyśmiewane, przymuszane do różnych działań, a nawet bite przez innych uczniów. Ponieważ problem bardzo szybko eskaluje, warto reagować już na pierwsze oznaki agresji wśród uczniów. Może to być między innymi:

  • używanie wulgarnego języka,
  • przepychanie się,
  • dokuczanie i przezywanie się,
  • bójki,
  • rzucanie przedmiotami i niszczenie ich.

Agresywne zachowanie jednego ucznia może też w dwojaki sposób wpływać na pozostałe dzieci. Zagrożeniem jest zarówno ustanawianie w ten sposób złego przykładu, jak i doprowadzanie do fizycznej lub psychicznej szkody u dzieci, które stają się ofiarą agresji.

Brak odpowiedniej reakcji nauczycieli i rodziców bardzo często jest dla takiego agresora zachętą do dalszego zachowania się w podobny sposób. Rolą dorosłego jest zatem podjęcie właściwych i zdecydowanych działań. Jednym z nich jest pisemna skarga na ucznia. 

Do kogo skierować skargę na agresywnego ucznia?

Pismo w sprawie agresywnego zachowania ucznia należy kierować do dyrektora placówki, który ponosi odpowiedzialność za zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa:

  • w trakcie lekcji,
  • w przerwach pomiędzy zajęciami,
  • i ogólnie rzecz biorąc, na terenie szkoły.

Ten obowiązek dyrektora wynika z przepisów Kodeksu cywilnego, w których możemy przeczytać także, iż odpowiedzialność cywilną za wypadek w szkole ponosi nauczyciel, który sprawował nad dziećmi opiekę w momencie zdarzenia.

Rolą dyrektora jest więc zapobieganie możliwości wystąpienia takiego wypadku. Jednak, aby kierujący placówką miał szansę w porę podjąć odpowiednie kroki, należy poinformować go o problemie. Temu właśnie służy pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia.

Co rodzic może zrobić w sprawie agresywnego ucznia?

Skarga na ucznia do dyrektora to tylko jedna z możliwości rodziców, którzy stoją w obliczu takiego problemu. W ich zasięgu są także inne sposoby na radzenie sobie z takimi kłopotami, w tym:

  • rozmowa z wychowawcą lub pedagogiem szkolnym,
  • złożenie pisma do kuratorium oświaty,
  • zgłoszenie sprawy na policję.

W pierwszej kolejności warto porozmawiać z osobą najbliższą danej klasie, czyli z wychowawcą. Jeśli to nie pomoże, kolejnym krokiem jest pismo rodziców do dyrektora szkoły. Na taką skargę dyrektor powinien odpowiedzieć w ciągu maksymalnie jednego miesiąca, podejmując jednocześnie odpowiednie działania.

Może, na przykład, skierować rodzinę trudnego ucznia do poradni psychologicznej, objąć dziecko programem nauczania indywidualnego, wnieść sprawę do sądu rodzinnego lub złożyć wniosek do kuratorium o pilne przeniesienie go do innej szkoły. 

Jeśli rodzice stwierdzą, że działania dyrektora są nieskuteczne lub niewystarczające, mogą sami zgłosić problem do nadzorujących kierującego placówką organów (wójt, burmistrz) lub skierować się bezpośrednio do kuratorium. 

W przypadku spraw bardzo poważnych, wiążących się z naruszeniem nietykalności cielesnej lub psychicznym znęcaniem się nad dzieckiem, skarga do dyrektora szkoły na ucznia może okazać się niewystarczająca.

Lepiej wtedy złożyć oficjalne zawiadomienie na komisariacie policji. Wcześniej jednak należy pozyskać dowody na agresywne zachowanie się ucznia – mogą to być zaświadczenia o złym stanie psychicznym uzyskane od psychologa lub zaświadczenia o uszkodzeniach ciała uzyskane od lekarza medycyny. 

Rozwiązanie problemu zależy tak naprawdę od zdiagnozowania jego przyczyny. Czasem za agresją w szkole stoi trudna sytuacja w domu, na przykład przemoc. Innym razem problem wynika z niekompetencji nauczyciela lub zaburzeń zachowania u dziecka.

Skargę do dyrektora warto traktować więc jako sposób na zasygnalizowanie, że uczeń ma problem ze swoim zachowaniem i wymaga zastosowania szczególnych form pomocy.

Jak napisać skargę do dyrektora na agresywnego ucznia?

Jak napisać pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia? Dokument jest stosunkowo łatwy w przygotowaniu, zwłaszcza kiedy rodzic wykorzystuje do tego celu wzór pisma do dyrektora szkoły.

Skarga musi zawierać kilka niezbędnych danych formalnych, jak dane strony wnoszącej skargę, dane dyrektora placówki czy data i miejsce wniesienia skargi. W piśmie należy wskazać, o którego ucznia chodzi w zgłoszeniu i opisać przykłady jego agresywnego zachowania. 

Skarga powinna odnosić się do potwierdzonych zdarzeń i może sugerować proponowane przez rodzica rozwiązanie problemu. Jeśli pismo sporządza się w imieniu grupy rodziców, na dokumencie powinny widnieć ich podpisy, jednak dane osobowe i kontaktowe może podać tylko jeden z nich. 

Podobne:

Wpis pochodzi z kategorii: