Pismo do komendanta Policji o przeprowadzenie pogadanki w przedszkolu WZÓR

pismo-do-komendanta-policji-o-przeprowadzenie-pogadanki-w-przedszkolu-wzor-pdf-doc-wordJak napisać pismo do komendanta policji o przeprowadzenie pogadanki w przedszkolu? jak wiadomo, policyjna pogadanka w przedszkolu czy w szkole to środek dydaktyczny stosowany w placówkach oświatowych od lat.

Wstęp

ikona-policjantaSpotkanie z funkcjonariuszem niesie ze sobą wiele korzyści dla młodego człowieka, dlatego warto zadbać, aby niektóre informacje (szczególnie te związane z bezpieczeństwem) przekazywali dzieciom nie tylko nauczyciele, ale również odpowiednie służby, a więc policjant, strażak, czy np. funkcjonariusz straży miejskiej.

Jak zaprosić policjanta na prelekcję? w tym celu należy sporządzić wniosek do komendanta policji o przeprowadzenie pogadanki i złożyć go w odpowiednim komisariacie. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego skutecznego podania, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór, który pobierzesz poniżej:

Pismo do komendanta policji o przeprowadzenie pogadanki w przedszkolu wzór

pismo-do-komendanta-policji-o-przeprowadzenie-pogadanki-w-przedszkolu-wzor-pdf-doc-word
Pismo do komendanta policji o przeprowadzenie pogadanki w przedszkolu wzór

Jakie zalety ma udział policjanta w zajęciach?

ikona-policjantaW przypadku niektórych zagadnień – zwłaszcza tych związanych z bezpieczeństwem – warto na zajęcia zaprosić policjanta, który przekaże dzieciom wiedzę w nieco inny niż nauczyciel sposób.

Pismo do komendanta policji o przeprowadzenie pogadanki w przedszkolu pozwoli na oddelegowanie do placówki funkcjonariusza, który najlepiej zna się na danym zagadnieniu. Przeprowadzenie warsztatów czy prelekcji z policjantem pozwala na osiągnięcie między innymi takich efektów, jak:

  • nauczenie dzieci zaufania do funkcjonariuszy,
  • zapoznanie się z pracą i obowiązkami policjanta,
  • poznania umundurowania policyjnego,
  • przypomnienie telefonów alarmowych,
  • poznanie zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą (zwłaszcza przed okresem wakacyjnym),
  • poznanie zasad ruchu drogowego i niektórych znaków drogowych,
  • poznanie zasad zachowania się wobec nieznajomych osób,
  • poznanie zasad zachowania się w stosunku do obcych psów oraz na wypadek ewentualnego ataku,
  • poznanie zasad pierwszej pomocy, itd.

W przypadku dzieci starszych, podanie od policji o przeprowadzenie pogadanki w szkole może dotyczyć odpowiednio tematów związanych między innymi z cyberprzemocą (nękanie przez internet i telefon), z przemocą fizyczną, emocjonalną i psychiczną oraz jej konsekwencjami prawnymi, bądź z tematem używek w kontekście ich zagrożenia dla zdrowia i życia.

Starszym dzieciom warto przypominać również zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i w okolicach jezdni, bezpiecznego wypoczynku w górach i nad wodą, zasad zachowania w trakcie burzy i innych zdarzeń losowych, a także zasad bezpiecznego korzystania z rolek, hulajnóg czy rowerów.

O wystosowanie dokumentu, jakim jest pismo do komendanta policji o przeprowadzenie pogadanki w przedszkolu, mogą wnioskować także rodzice, którzy nie radzą sobie z wytłumaczeniem pewnych zagadnień dzieciom.

Dzięki osobie policjanta – poważnego umundurowanego funkcjonariusza, który wzbudza w dzieciach respekt – istnieje bowiem szansa skuteczniejszego wpłynięcia na zachowanie dziecka.

Pogadanka może dotyczyć więc popularnego problemu związanego z koniecznością zapinania pasów bezpieczeństwa czy siedzenia w foteliku samochodowym, reguł bezpiecznego poruszania się po drodze, czy też zasad bezpiecznej zabawy w pobliżu jezdni i tym podobnych.

Jak zaprosić policjanta do szkoły lub przedszkola?

ikona-policjantaAby zaprosić policjanta na prelekcję lub warsztaty, należy złożyć odpowiedni wniosek na miejscową komendę (i niestety nie wystarczą tu dwa zdania na krzyż, zaczynające się np. od zadana: Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyrażenie zgody na…). Takie formalne zaproszenie powinno mieć charakter prośby i powinno przyjąć wyłącznie formę pisemną.

W dokumencie należy zawrzeć wszystkie niezbędne informacje, w tym przede wszystkim adres placówki do której chcemy zaprosić policjanta. W przygotowaniu takiego zaproszenia pomocny będzie przygotowany przez nas wzór pisma do Komendanta Policji o przeprowadzenie pogadanki w przedszkolu. Co zawiera taki druk i jak go wypełnić?

Wzór pisma do komendanta policji o przeprowadzenie pogadanki w szkole przypomina swoją strukturą podanie, jednak ma raczej charakter prośby lub wniosku, jednak nie zaczyna się od słów: “Zwracam się z uprzejmą prośbą…“. Co ważne: w piśmie takim należy umieścić dane placówki w której mają odbyć się zajęcia, a także określić ich tematykę.

Jest to niezbędne w celu oddelegowania na miejsce odpowiedniego policjanta – funkcjonariusza specjalizującego się w danej dziedzinie.

Wnioskujący o policyjną prelekcję może zaproponować termin takich zajęć, przy czym należy liczyć się z faktem, że nie musi on zostać zaakceptowany. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, wybrany policjant skontaktuje się z placówką w celu ustalenia dokładnej daty i godziny przeprowadzenia zajęć.

Pismo z zaproszeniem funkcjonariusza policji na prelekcję powinno być skierowane do komendanta miejscowego komisariatu. Warto umieścić na nim dane kontaktowe opiekuna danej grupy w celu usprawnienia komunikacji z policjantem. Konieczne jest także podpisanie wniosku i złożenie go na komendzie – osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Kiedy sporządzić pismo do komendanta policji o przeprowadzenie pogadanki w przedszkolu?

ikona-policjantaPismo do komendanta policji o przeprowadzenie pogadanki w przedszkolu należy wysłać lub zanieść na komisariat najpóźniej na dwa tygodnie przed planowaną prelekcją czy szkoleniem.

UWAGA: Najlepiej napisać pismo z dużym wyprzedzeniem, bowiem komendant musi mieć czas na oddelegowanie odpowiedniego funkcjonariusza. W zależności od tematu spotkania konieczne może być wysłanie do szkoły specjalisty w danej dziedzinie.

Z reguły po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku (wyrażenie zgody), komendant wybiera konkretnego policjanta, który następnie sam kontaktuje się z placówką w celu ustalenia szczegółów spotkania.

Wizyta policjanta w przedszkolu lub szkole przynosi same plusy, albowiem dzieci mogą nie tylko nabrać szacunku do tego zawodu i na przyszłość żyć zgodnie z literą prawa, ale mogą także poznać ten jakże ciężki zawód “od zaplecza”.

Dzieci nie mają raczej szansy na wizytę w komendzie policji przez wzgląd na ich bezpieczeństwo, a także restrykcje związane z COVID-19, dlatego jedyną szansą na poznanie zawodu policjanta – jest zaproszenie go do przedszkola lub szkoły.

Często na stronach internetowych komendy policji można spotkać informację typu:

“Zgłoszenia prosimy kierować w formie wniosku” – zatem warto tej formy się trzymać.

Wpis pochodzi z kategorii: