Jak przedłużyć umowę najmu okazjonalnego? świetnie do tego celu nadaje się przygotowany przez nas aneks do umowy najmu okazjonalnego, którego wzór dla Ciebie przygotowaliśmy. Umowa najmu okazjonalnego jest świetnym rozwiązaniem dla właściciela mieszkania, ponieważ chroni on swoje interesy w przypadku gdy najemca przestanie płacić czynsz.
Jak wiadomo, przepisy o ochronie praw lokatorów sporządzone są na ich korzyść, nawet więc jeśli lokator faktycznie za czynsz nie płaci, właściciel mieszkania nie ma prawa nierzetelnego lokatora wyrzucić z mieszkania.
Natomiast umowa najmu okazjonalnego zawiera oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i opuszczeniu lokalu. Najemca musi też wskazać adres lokalu ze zgodą zamieszkujących pod nim osób, że gdy umowa najmu wygaśnie, lub gdy zostanie rozwiązana w inny sposób, najemca wyprowadzi się do nich.
Jeśli jednak w trakcie trwającego najmu zachodzą w umowie jakieś zmiany, np.: zmiana wysokości czynszu, zmiana właściciela, zmiana najemcy – itd., można sporządzić aneks do umowy najmu okazjonalnego, w którym wprowadzimy lub uchylimy zapisy znajdujące się w pierwotnej umowie najmu.
Nie ma więc konieczności rozwiązywania umowy najmu za porozumieniem stron i sporządzanie nowej umowy najmu, aneks w takim przypadku jest najszybszym i najprostszym rozwiązaniem.
Najczęściej jednak aneks do umowy najmu okazjonalnego przydaje się podczas przedłużania umowy najmu, jeśli obie strony zgodne są co do warunków zawartych w pierwotnej umowie najmu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by przedłużając umowę najmu okazjonalnego, zmienić niektóry zapisy umowy, czyli np. zmienić wysokość kaucji, czy podwyższyć lub obniżyć czynsz za mieszkanie.
Jeśli umowa najmu okazjonalnego została sporządzona piśmie, to aneks do tej umowy także musi przybrać formę pisemną, jest to tzw. zasada ekwiwalentności formy.
Podobne tematy:
Marianna Szulc –
Wzór aneksu jest okej.
Kamil –
OK