Aneks do umowy o pracę przy zmianie etatu jest konieczny, jeżeli pracownik faktycznie pracuje w innym wymiarze czasu pracy, niż określono to w umowie zatrudnienia. Co bardzo istotne, nie ma innego zgodnego z kodeksem pracy sposobu modyfikacji umowy o pracę niż aneks.
Propozycja dokonania zmian w dotychczasowej umowie zatrudnienia może wyjść z inicjatywy zarówno pracownika jak i pracodawcy. Aneks do umowy o pracę często też nazywany jest porozumieniem zmieniającym, jest to pojęcie stosowane zamiennie z aneksem, lecz w gruncie rzeczy oznacza dokładnie to samo.
Zmiana etatu może natomiast być podyktowana różnymi okolicznościami, może wynikać więc z potrzeby firmy lub potrzeby samego pracownika. Zmniejszenie bądź zwiększenie etatu wiązać się będzie oczywiście z wysokością zarobków pracownika. Zmiana etatu będzie mieć także wpływ na czas pracy oraz wysokość urlopu wypoczynkowego.
Podsumowując: zmniejszenia wymiaru etatu lub jego zwiększenia można dokonać, sporządzając aneks do umowy zatrudnienia na mocy porozumienia stron bądź też w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Aneks jednak będzie najszybszym i najprostszym rozwiązaniem.
Co ciekawe, przepisy kodeksu pracy nie mówią wprost, jak wyliczyć wynagrodzenie pracownika, gdy w trakcie miesiąca dojdzie do zmiany etatu, jednak wysokość miesięcznego wynagrodzenia ustalana jest na podstawie ilości przepracowanych godzin i stawki godzinowej.
Natomiast urlop wypoczynkowy pracownika, któremu wymiar etatu został obniżony lub podwyższony, oblicza się proporcjonalnie do czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony. Obliczając więc wysokość urlopu wypoczynkowego, należy uwzględnić w kalkulacji odrębne okresy pracy przy poszczególnych etatach.
Podobne tematy:
Piotr –
Wzór aneksu jest ok.