Donos do Urzędu Skarbowego wynajem mieszkania wzór PDF DOC

(2 opinie klienta)

15,00 

Pobierz przygotowany przez nas wzór donosu do US. Pismo zawiera wszelkie niezbędne elementy, jakie w piśmie takim muszą się znaleźć.

Kategoria:

Jeśli chodzi o nielegalny wynajem mieszkania donos powinien spełniać pewne formalne wymagania, aby został rozpatrzony przez pracowników urzędu skarbowego.

Jak powszechnie wiadomo, wynajmujący mieszkanie podatnik, który czerpie korzyści z wynajmu, powinien odprowadzać do urzędu skarbowego podatek dochodowy. Jeśli tego nie czyni, grożą mu finansowe konsekwencje ze strony US.

Ukryty dochód urząd skarbowy może wykryć samodzielnie, bądź też może dowiedzieć się o nim wskutek donosu do US. Donos może być imienny, lub anonimowy.

Gdzie i jak zgłosić nielegalny wynajem mieszkania?

Donos najlepiej zgłosić na piśmie, by mieć pewność, że trafi on we właściwe ręce. Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma przygotowaliśmy wzór donosu dotyczący nielegalnego wynajmu.

Pismo posiada wszystkie niezbędne informacje i elementy – wystarczy je tylko wypełnić i wysłać do lokalnego urzędu skarbowego listem poleconym lub można też zanieść je osobiście by uzyskać potwierdzenie złożenia.

Donos można też wrzucić do skrzynki nadawczej, służącej do komunikowania się z pracownikami US. Skrzynka taka znajduje się najczęściej przy głównym wejściu lub obok portierni.

Pracownicy urzędu skarbowego po otrzymaniu takiego pisma, przeprowadzą kontrolę skarbową, która wykryje, czy podatnik uchyla się od obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy.

Jak sprawdzić, czy ktoś nielegalnie wynajmuje mieszkanie?

Niestety nie da się sprawdzić, czy nasz sąsiad wynajmuje mieszkanie legalnie, ponieważ urząd skarbowy musi przestrzegać ochrony danych osobowych wszystkich podatników, którzy podlegają pod dany oddział US.

Nie ma więc możliwości, aby udać się do US i zapytać o konkretną osobę, czy rozlicza się z najmu mieszkania.

Jeśli jednak podejrzewasz, że sąsiad wynajmuje mieszkanie na czarno, jedyne co możesz zrobić, to złożyć na niego donos, w którym poprosisz US o sprawdzenie sąsiada w kontekście rozliczania się z najmu.

Co grozi za nielegalne wynajmowanie mieszkania?

Kara za nielegalny wynajem mieszkania, czy też kara za nielegalny wynajem pokoi może dla wynajmującego być naprawdę dotkliwa, szczególnie jeśli kontrola skarbowa wykryje uchylanie się od płacenia podatku lata wstecz.

Karą jest najczęściej konieczność zapłaty zaległego podatku od najmu, sięgającego 5 lat wstecz + odsetki. To jednak nie koniec kłopotów dla właściciela mieszkania, bo czekać go mogą jeszcze kary, które przewiduje Kodeks Karny Skarbowy.

W zależności od wysokości zaległości w US występek może zostać zakwalifikowany jako przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

Jeśli niezapłacony podatek będzie niższy niż 5-krotność wysokości minimalnego wynagrodzenia – to US zakwalifikuje to jako wykroczenie, niestety przekroczenie kwoty 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będzie oznaczać już jako przestępstwo skarbowe.

Przestępstwo skarbowe oznacza, że sąd określi liczbę stawek jak również wysokość stawki dziennej. Natomiast mandat za przestępstwo skarbowe może wynosić maksymalnie 2-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zatem najemca nieodprowadzający podatku z tytułu najmu mieszkania, zobligowany będzie do zwrotu całej zaległej kwoty + odsetki, a ponadto w zależności o kategorii wykroczenia, otrzyma też karę finansową.

Oznacza to, że donos do urzędu skarbowego wynajem mieszkania może oznaczać dla wynajmującego konsekwencje finansowe sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Czy wynajmujący może uniknąć kary?

Jeśli nielegalny wynajem lokalu mieszkalnego, użytkowego czy domu zostanie ujawniony przez donos, to wynajmujący nie ma szansy uchylić się od kary.

Inaczej będzie w przypadku samodzielnego wyjawienia, że nie odprowadzało się składek na podatek dochodowy z tytułu najmu, wtedy wynajmujący składa w US tzw. czynny żal, w którym wyjawia się swoje wykroczenie.

Często padają pytania, czy podczas kontroli skarbowej można powołać się na nieznajomość prawa – otóż nie! Nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania, US nie przyjmie takiego wytłumaczenia.

Konsekwencje karno-skarbowe dosięgną każdą osobę, która wynajmuje nieruchomość na czarno.

Podsumowanie

Donos do US na nielegalny wynajem mieszkania najczęściej wpływa z rąk niezadowolonych sąsiadów, którzy muszą użerać się z hałasującymi najemcami.

Często też donos składają sami najemcy, którzy mają problem z wynajmujący w postaci np. trudności z odzyskaniem wpłaconej kiedyś kaucji za mieszkanie, czy nieustannym podwyższaniem czynszu najmu.

Pomijając jednak powód złożenia donosu na nielegalny wynajem mieszkania, skutki podatkowe dla wynajmującego z tytułu najmu prywatnego – będa poważne.

Co ważne: donos może być anonimowy, ponieważ jak dotąd żaden przepis nie narzuca, by taki dokument zawierał podpis osoby donoszącej.

Podstawa prawna:

  • art. 51 § 1 Ordynacji podatkowej
  • art. 53 § 3 Ordynacji podatkowej
  • art. 44 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT

Podobne wzory pism: Wniosek o przeprowadzenie kontroli skarbowej wzór

2 opinie dla Donos do Urzędu Skarbowego wynajem mieszkania wzór PDF DOC

  1. Mariusz Czkalski

    Pismo jest ok

  2. Małda

    Dziękuję!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *