Jak napisać prośbę o wsparcie finansowe do sponsora? pismo musi być przede wszystkim zwięzłe i treściwe i muszą znaleźć się w nim wszystkie niezbędne elementy charakterystyczne dla tego typu pism.
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór prośby o wsparcie finansowe.
Czym jest sponsoring?
Jest to umowa partnerska której przedmiotem jest wzajemne świadczenie sponsora i sponsorowanego. W relacji sponsoringu występują zawsze dwa podmioty:
- sponsor – a więc firma, przedsiębiorstwo, spółka, osoba publiczna która zainteresowana jest promowaniem swojej firmy lub osoby, która w związku z tym poniesie pewne koszty.
- sponsorowany – instytucja, klub, stowarzyszenie lub osoba fizyczna, która czerpać będzie z tego tytułu korzyści materialne bądź finansowe.
Podsumowując, sponsoring jest rzeczowym finansowym lub usługowym wsparciem drugiego podmiotu, którego celem będzie zapewnienie korzyści majątkowych.
Z miesiąca na miesiąc, z roku na rok sponsoring zyskuje na znaczeniu coraz więcej. Za ten stan rzeczy odpowiadają coraz większe koszty marketingu, mniejsza skuteczność działań marketingowych, a także kształtowanie wizerunku firmy w kierunku pozytywnych skojarzeń, co przekłada się na lepszy wizerunek.
Najczęściej sponsoring funkcjonuje w takich branżach jak:
- ochrona zdrowia,
- sport,
- sztuka i kultura,
- ekologia,
- sfera społeczna,
- i oświata.
Jak napisać list do sponsora o wsparcie finansowe?
Prośba o wsparcie finansowe musi być dobrze przemyślana i jeszcze lepiej sformułowana, w prośbie o wsparcie finansowe powinny znaleźć się następujące elementy:
- Konkretne wyszczególnienie tego, co chcielibyśmy uzyskać od sponsora.
- Zwięzłe określenie sposobu wykorzystania otrzymanych środków.
- Wyszczególnienie korzyści jakie sponsor otrzyma, gdy zdecyduje się na wsparcie finansowe.
Jedną z najważniejszych części listu sponsorskiego która przeważnie decyduje o udzieleniu nam wsparcia finansowego, jest oczywiście opisanie sposobu wykorzystania pieniędzy i płynące z tego tytułu profity wizerunkowa dla firmy.
Ponadto pismo sponsorskie powinno wywołać u czytelnika silną reakcję uczuciową, która weźmie udział w procesie podejmowania decyzji co do możliwości finansowania.
Należy więc opisać swoją działalność tak, by odbiorca, czytając naszą prośbę o wsparcie finansowe, skłonny był zauważyć potencjał z przyszłej współpracy.
Jak napisać uzasadnienie prośby o wsparcie finansowe? oprócz zwrotu grzecznościowego typu: “Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości zasponsorowania…” zwróć szczególną uwagę na:
- organizację pisma i jężyk jakim się będziesz posługiwać,
- zaakcentowanie przyszłych korzyści płynących ze współpracy,
- podanie przykładów swoich dotychczasowych osiągnięć i działań,
- wyjaśnienie dla kogo jest produkt lub przedsięwzięcie, jakie problemy rozwiązuje i dlaczego ma szanse na sukces.
Wracając do korzyści jakie firma zyska, sponsorując nas, można wymienić np.:
- możliwość odpisania darowanej kwoty od podatku,
- wzmianki na temat współpracy ze sponsorem w Social Media,
- zamieszczenie logo firmy sponsorującej w widocznych miejscach,
- link do strony firmy na stronie internetowej sponsorowanego,
- wygłoszenie oficjalnych podziękowań w szerokim gronie słuchaczy,
- pierwszeństwo w testowaniu produktu, sporządzaniu relacji i robieniu zdjęć,
- wydanie dyplomu bądź certyfikatu dla sponsora,
- oficjalny list z podziękowaniami,
- itd.
Każda branża charakteryzuje się swoimi zasadami i praktykami, wystarczy trochę kreatywności, by móc zaproponować sponsorowi cenne profity z bycia sponsorem.
Jak znaleźć sponsora?
Pismo do sponsora o wsparcie finansowe można kierować do różnych podmiotów i nie ma tu znaczenia ich status działalności. Pismo o sponsoring można więc zaadresować do firm, przedsiębiorstw, członków zarządu spółek, korporacji, a nawet znajomych i przyjaciół którzy mają odpowiednie środki finansowe.
Niemniej jednak warto w pierwszej kolejności zrobić rekonesans na rynku i zorientować się które z podmiotów zainteresowane są sponsoringiem i które z nich zdecydują się na rozważenie możliwości sponsorowania.
Tutaj polecam sprawdzić historię działalności firm, jeśli pojawi się w niej informacja o współpracy w przeszłości na zasadzie sponsoringu (firmy lubią się tym chwalić), to zdecydowanie warto wtedy wysłać list do sponsora o wsparcie finansowe.
Podsumowanie
Jak napisać list z prośbą o pomoc? prośbą list do sponsora o wsparcie finansowe jest szansą na zdobycie finansowania. Bez względu na to jaki rodzaj działalności chcesz dofinansować, należy dobrać pod tym względem firmy, które w jakiś sposób są powiązane z Tobą branżowo.
Pismo do sponsora o wsparcie można przygotować tak, aby jego kopie móc rozsyłać do różnych firm, zmieniając jedynie dane podmiotów. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu, który będziesz mógł/mogła poświęcić na poszukiwanie sponsorów.
Mam nadzieję, że przygotowany przez nas wzór pisma do sponsora pomoże Ci wystosowaniu prośby o wsparcie finansowe!
Podobne wzory pism:
Olga Ciślek –
Wzór listu ok, można pobierać.