Odwołanie od pozwu o obniżenie alimentów jest niezbędna, ponieważ bierność w tej sprawie oznaczać będzie obniżenie alimentów na dziecko, którym się opiekujesz i które wychowujesz. Odpowiedź na pozew o obniżenie alimentów złożyć należy w wyznaczonym przez sąd terminie.
Zgodnie z art. 205 [1] Kodeksu postępowania cywilnego – termin na wniesienie odpowiedzi na pozew nie powinien być krótszy niż dwa tygodnie. Pismo złożone po terminie zostanie zwrócone.
Warto też dodać, że od 7 listopada 2019 roku odpowiedź na pozew o obniżenie alimentów zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego jest obowiązkowa! Ponadto sąd zobligowany jest, by w korespondencji do pozwanego poinformować go o terminie na złożenie odpowiedzi i w jakiej formie odpowiedź złożyć.
Zanim odpowiesz na pozew o obniżenie alimentów, warto znać poniższy przepis:
Art. 135. Zakres świadczeń alimentacyjnych
Dz.U.2020.0.1359 t.j. – Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy
§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
oraz:
Rodzice w zależności od swych możliwości są obowiązani zapewnić dziecku środki do zaspokojenia zarówno jego potrzeb fizycznych (wyżywienia, mieszkania, odzieży, higieny osobistej, leczenia w razie choroby), jak i duchowych (kulturalnych), a także środki wychowania (kształcenia ogólnego, zawodowego), według zdolności, dostarczania rozrywek i wypoczynku.
Każde dziecko musi mieć zapewnione podstawowe warunki egzystencji w postaci wyżywienia zapewniającego jego prawidłowy rozwój fizyczny, stosowną do wieku odzież, środki na ochronę zdrowia, kształcenie podstawowe i zawodowe oraz na ochronę jego osoby i majątku. Wyjście poza wymienione potrzeby zależy już tylko od osobistych cech dziecka oraz od zamożności i przyjętego przez zobowiązanego modelu konsumpcji.
Zatem wysokość alimentów uzależniona jest od 3 składowych, którymi są:
- zarobkowe i majątkowe możliwości osoby zobowiązanej do alimentacji,
- zakres usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do alimentów,
- zakres osobistych starań o utrzymanie lub wychowanie osoby uprawnionej do alimentacji.
Jak napisać odpowiedź na pozew o obniżenie alimentów? w piśmie podważyć należy argumenty które przywołał zobowiązany do płacenia alimentów i które mają przekonać sędziego do obniżenia wysokości alimentów.
Ponadto sporządzając pismo odpowiadające na obniżenie alimentów, pamiętać należy o wszystkich wymogach formalnych, wynikających z Kodeksu postępowania cywilnego.
Odpowiedź na obniżenie alimentów zawierać powinna więc m.in.:
- oznaczenie sądu,
- dane osobowe stron,
- dane przedstawicieli ustawowych,
- oznaczenie rodzaju pisma,
- sygnatura akt sprawy,
- oświadczenie bądź osnowa wniosku,
- przytoczenie argumentów, które przekonają sędziego do nieobniżania alimentów,
- wymienienie załączników,
- podpis strony,
- itd.
Podobne wzory pism:
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.