Opinia dla potrzeb Poradni Psychologiczno Pedagogicznej

15,00 

Opinia do poradni psychologiczno pedagogicznej służy objęciu dziecka odpowiednią pomocą, która ma na celu rozwój jego uzdolnień lub eliminację problemów rozwojowych.

Dokument przygotowuje najczęściej wychowawca grupy, bądź specjalista. 

Jakie informacje powinna zawierać opinia dla potrzeb poradni psychologiczno pedagogicznej?

O tym, jakie informacje powinna zawierać opinia o uczniu do poradni, informuje treść rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Wspomniany akt prawny wskazuje, iż w opinii do poradni najistotniejsze będą informacje dotyczące:

  • mocnych stron, uzdolnień i zainteresowań dziecka,
  • trudności, barier, ograniczeń, przyczyn niepowodzeń edukacyjnych,
  • potrzeb rozwojowych i edukacyjnych,
  • możliwości psychofizycznych.

Opinia powinna informować także o tym, jakiej pomocy do tej pory udzielono dziecku i jakie były jej efekty. Dobra opinia zawiera również wnioski, czyli sugestie na dalszy etap pracy z dzieckiem. 

Jak napisać opinię na potrzeby poradni psychologiczno-pedagogicznej?

Opinia nauczyciela o uczniu do poradni zawsze rozpoczyna się od kilku informacji ogólnych, jak dane osobowe dziecka czy oznaczenie klasy, do której uczęszcza.

W dokumencie nie może zabraknąć też danych samego pedagoga, jego podpisu i podpisu dyrektora, który zatwierdza opinię. W treści pisma pojawiają się zaś odniesienia do poziomu rozwoju społecznego, fizycznego, emocjonalnego i poznawczego dziecka.

Dokument powinien opisywać, jak problemy rozwojowe wpływają na te aspekty rozwoju ucznia. Może informować również o takich kwestiach jak samodzielność, codzienne usposobienie, stosunek do obowiązków szkolnych i wiele innych.

Warto pamiętać, że merytoryczna opinia o uczniu jest opinią obiektywną i rzetelną, nie ogólnikową. Najlepiej więc pisać ją zgodnie ze schematem stwierdzenie-wyjaśnienie-przykład. Przed przystąpieniem do sporządzania opinii wychowawca może konsultować się z innymi nauczycielami i specjalistami, którzy prowadzą zajęcia z dzieckiem. 

Podobne wzory pism:

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Opinia dla potrzeb Poradni Psychologiczno Pedagogicznej”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *