Opinia o dziecku do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

15,00 

Opinia o dziecku do poradni psychologiczno-pedagogicznej przygotowywana jest na wniosek rodzica lub na wniosek samej poradni.

Za sporządzenie dokumentu odpowiada wychowawca grupy, bądź nauczyciel specjalista, np. logopeda. 

O czym powinna informować opinia o dziecku do poradni?

Zasadniczo, nauczycieli nie obowiązuje żaden wzór opinii o dziecku, jeśli jednak dokument jest przygotowywany na potrzeby poradni psychologiczno-pedagogicznej, musi uwzględniać kilka istotnych informacji.

Wytyczne dotyczące sporządzania opinii do poradni nauczyciel może znaleźć w treści rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Rozporządzenie wskazuje na fakt, że w opinii do poradni najważniejsze są informacje dotyczące:

  • mocnych stron, uzdolnień i zainteresowań dziecka,
  • trudności, barier, ograniczeń, przyczyn niepowodzeń edukacyjnych dziecka,
  • potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka,
  • możliwości psychofizycznych dziecka,
  • udzielonych dziecku dotychczas form pomocy i jej efektów.

Opinia zawiera też wnioski, czyli sugestie na dalszy etap pracy z dzieckiem, co ma na celu jej doskonalenie i poprawę uzyskiwanych rezultatów. 

Jak napisać opinię do poradni psychologiczno-pedagogicznej?

Opinię do poradni psychologiczno-pedagogicznej wychowawca przygotowuje na podstawie własnych obserwacji i konsultacji z innymi nauczycielami, w tym zwłaszcza ze specjalistami, którzy prowadzą zajęcia z dzieckiem.

Dokument powinien zostać uzupełniony również takimi materiałami, jak prace plastyczne dziecka czy prace pisemne (w zależności od wieku).

Ponieważ opinia służy objęciu dziecka pomocą – rozwijaniu uzdolnień, eliminacji trudności i problemów rozwojowych, wsparciu prawidłowego rozwoju społecznego czy emocjonalnego – ważne jest, aby była rzetelna i merytoryczna, a nie ogólnikowa.

Z tego względu nauczyciel powinien pamiętać, aby pisać ją zgodnie ze schematem stwierdzenie-wyjaśnienie-przykład. Poza tym, opinia nigdy nie może być subiektywna. 

Podobne wzory pism:

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Opinia o dziecku do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *