Oświadczenie o rezygnacji z alimentów może złożyć małżonek lub były małżonek na rzecz, którego sąd orzekł alimenty, a także uprawnione do alimentacji dziecko po dojściu do pełnoletności. Przy czym należy pamiętać, że prawo polskie nie przewiduje możliwości zrzeczenia się alimentów, dlatego pełnoletnie dziecko może złożyć oświadczenie o rezygnacji z alimentów dopiero wówczas, kiedy odpadną przesłanki do ich dalszego uiszczania przez zobowiązanego do alimentacji rodzica.
Będzie to przede wszystkim uzyskanie samodzielności finansowej przez uprawnionego do alimentacji. Obowiązek alimentacji może zostać zdjęty także wówczas, gdy z okoliczności danej sprawy wynika, że uprawniony do alimentacji nie dokłada starań celem uzyskania samodzielności materialnej, a także wtedy, gdy dalsze utrzymywanie obowiązku alimentacji wiąże się dla zobowiązanego z nadmiernym obciążeniem.
Aby dobrowolnie zrezygnować z dalszych alimentów bez konieczności składania pozwu do sądu i wdawania się w spór sądowy, strony mogą zawrzeć odpowiednie porozumienia – wystarczy pobrać, uzupełnić i podpisać wzór oświadczenia o rezygnacji z alimentów.
Podobne wzory pism:
- Rezygnacja z alimentów przez dorosłe dziecko wzór
- Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego alimentów wzór
- Wniosek do Funduszu Alimentacyjnego o stan zadłużenia
- Pozew o alimenty dla pełnoletniego uczącego się dziecka wzór
- Pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego
- Odpowiedź na pozew o uchylenie alimentów wzór
Kawecki Dawid –
Szybki sprawnie, wzór oświadczenia można pobrać od razu po zakupie.
Grzegorz Szwaciński –
Dzięki za opinię Dawid, polecamy się na przyszłość.
Olek Dobroski –
Wszystko w porządku.
Jerzy –
OK