Pełnomocnictwo do rachunku bankowego – wzór

(1 opinia klienta)

15,00 

Jak napisać pełnomocnictwo do konta bankowego? jest bardzo ważny dokument, dlatego jego treść powinna być dokładnie i skrupulatnie przemyślana. Upoważnienie do konta bankowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli z jakichś powodów sami nie jesteśmy w stanie pojawić się w banku.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego upoważnienia, przygotowaliśmy gotowy do wydrukowania i wypełnienia wzór pełnomocnictwa do rachunku bankowego.

We wzorze znajduje się przydatnych sekcji, dzięki którym np. określisz czynność, do jakiej upoważniasz pełnomocnika, albo termin wygaśnięcia pełnomocnictwa.

Podobne:

Jak napisać pełnomocnictwo do konta bankowego? pełnomocnictwo to udzielenie wskazanej osobie upoważnienia do podejmowania w naszym imieniu czynności, których zakres reguluje sporządzone przez nas pełnomocnictwo.

Pełnomocnictwo do rachunku bankowego to nie to samo co bycie współwłaścicielem konta, pełnomocnik którego umocował mocodawca (czyli właściciel konta w banku) ma ograniczone możliwości korzystania z rachunku bankowego mocodawcy. Co więcej, NIGDY pełnomocnik dysponujący pełnomocnictwem – nie zostaje współwłaścicielem środków znajdujących się na danym koncie bankowym.

Pełnomocnictwo, znane też jako upoważnienie do konta bankowego może przybierać różne formy:

  • pełnomocnictwo szczególne
  • i pełnomocnictwo rodzajowe.

Jako przykład podać można, że pełnomocnictwo szczególne umożliwić może pełnomocnikowi np. wyłącznie korzystanie z karty debetowej, gdzie pełnomocnictwo rodzajowe umożliwia dopełnienie większej ilości procedur w imieniu właściciela rachunku bankowego.

Czego nie można załatwić pełnomocnictwem? każdy bank stosuje różną politykę, jednak w większości przypadków, pełnomocnictwem do konta bankowego nie załatwimy następujących spraw:

  • nie zamkniemy rachunku bankowego (musi być właściciel konta),
  • nie zaciągniemy w imieniu właściciela rachunku pożyczki czy kredytu,
  • nie ustanowimy kolejnych pełnomocników do konta właściciela,
  • nie zmienimy danych właściciela rachunku widniejących w systemie,
  • itd.

Wszystkie inne czynności załatwimy, stosując przygotowany przez nas wzór pełnomocnictwa do konta bankowego.

Czy pełnomocnik może wypłacić pieniądze z konta? wypłata pieniędzy z konta przez pełnomocnika jest jak najbardziej możliwa. Pełnomocnik może też zlikwidować lokatę, zmienić hasła, dokonywać transakcji, wpłacać i wypłacać gotówkę, edytować zlecenia stałe, dokonywać zamówień różnych dokumentów (wyciąg z konta z ostatnie 3 miesiące, wyciąg historii rachunku, prośby o zaświadczenie o prowadzonym rachunku bankowym, itd.) i dokonać szeregu innych czynności, które zaznaczone zostaną przez właściciela konta w pełnomocnictwie.

Jak napisać upoważnienie bądź pełnomocnictwo do konta bankowego? nie jest to łatwe sporządzeniu pismo, ponieważ dotyczy spraw bardzo istotnych, jaką są nasze pieniądze i konto bankowe.

W pełnomocnictwie przede wszystkim muszą znaleźć się

  • dane mocodawcy, wraz z podaniem numeru klienta,
  • szczegółowe dane pełnomocnika,
  • określić także powinniśmy rodzaj czynności do jakiej udzielamy pełnomocnictwa,
  • wskazać także należy termin wygaśnięcia pełnomocnictwa,
  • oraz czy jest to pełnomocnictwo jednorazowe, czy wielorazowe,
  • w dokumencie znaleźć się też muszą czytelne podpisy obu stron
  • i kilka innych ważnych z punktu widzenia prawa klauzul, które chronić będą nasze interesy.

Dodać też należy, że pełnomocnictwo do rachunku bankowego będzie ważne, gdy pełnomocnik jest osobą pełnoletnią, która posiada pełną zdolność prawną.

Dodatkowo pełnomocnik nie musi być w jakikolwiek sposób spokrewniony z mocodawcą (właścicielem konta). Pełnomocnik powinien jedynie mieć skończone 18 lat (jak już wspomnieliśmy) i musi posiadać adres zamieszkania na terenie Polski.

Jak cofnąć pełnomocnictwo do konta bankowego? najlepiej od razu przy sporządzaniu pełnomocnictwa zaznaczyć datę w której pełnomocnictwo do konta traci moc (taka opcja jest w przygotowanym przez wzorze pełnomocnictwa).

Jeśli jednak pełnomocnictwo drugiej osobie zostało już nadane i chcesz je cofnąć, wystarczy zadzwonić do banku na infolinię i poprosić o cofnięcie udzielonego kiedyś pełnomocnictwa do konta. W niektórych bankach można nawet odwołać pełnomocnictwo do konta za pomocą bankowości elektronicznej.

1 opinia dla Pełnomocnictwo do rachunku bankowego – wzór

  1. Marcin W.

    wszystko ok, wzór ok!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *