Pisemne zobowiązanie do spłaty określonej kwoty w określonym czasie WZÓR pdf doc

15,00 

Kategorie: ,

Pisemne zobowiązanie do spłaty określonej kwoty w określonym czasie

pisemne-zobowiazanie-do-splaty-okreslonej-kwoty-w-okreslonym-czasie-wzor-pdf-docWierzyciele nie zawsze muszą dochodzić swoich roszczeń w sądzie. Wraz ze swoim dłużnikiem mogą zdecydować się na zawarcie porozumienia, w którym ustalą zakres i sposób uregulowania długu.

Pisemne zobowiązanie do spłaty określonej kwoty w określonym czasie może zostać zawarte zarówno pomiędzy podmiotami gospodarczymi, jak i pomiędzy osobami fizycznymi.

Dla każdego z nich będzie to rozwiązanie korzystniejsze niż postępowanie sądowe i proces windykacji komorniczej.

Kto i kiedy może zawrzeć porozumienie w sprawie spłaty zadłużenia?

Pisemne zobowiązanie do spłaty długu to dokument, który znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach. Na jego sporządzenie mogą zdecydować się zarówno firmy, jak i osoby fizyczne.

Każdy dłużnik i jego wierzyciel mają szansę skorzystać z takiej możliwości w celu uniknięcia kosztownego i stresującego procesu sądowego. 

W przypadku firm, zobowiązanie do spłaty długu pojawia się z reguły w sytuacji utraty płynności finansowej przez jeden z podmiotów. Podstawą takiego zadłużenia jest wtedy faktura czy też umowa o świadczenie usług.

Z kolei w przypadku osób fizycznych, zobowiązanie do zapłaty może dotyczyć prywatnej pożyczki lub zaległości z tytułu najmu czy dzierżawy. 

Czym jest pisemne zobowiązanie do uregulowania należności?

Pisemne zobowiązanie do spłaty zadłużenia to nic innego, jak oświadczenie dłużnika, który przyznaje się do zadłużenia i zobowiązuje do jego uregulowania w określonej wysokości i w określony sposób (na przykład ratalnie).

Porozumienie w sprawie spłaty zadłużenia musi określać termin spłaty długu oraz jego wysokość, a także sposób uregulowania należności. 

Zawarcie takiego porozumienia pozwala uniknąć:

  • procesu sądowego, który jest długi, stresujący i kosztowny (kosztami zostanie obciążony dłużnik, kiedy sąd wyda nakaz zapłaty z tytułem wykonawczym)
  • egzekucji komorniczej, podczas której komornik może zastosować narzędzia przymusu, takie jak zajęcie konta bankowego, zajęcie wynagrodzenia za pracę czy licytacja majątku. 

Dlaczego warto zawrzeć porozumienie w sprawie spłaty długu?

Pisemne zobowiązanie do uregulowania należności jest korzystne i dla dłużnika, i dla wierzyciela. Dla obu stron proces dochodzenia należności na drodze sądowej może okazać się bowiem niepotrzebnym źródłem stresu i dodatkowym kosztem.

Często znacząco przedłuża również termin odzyskania należnych środków. Tymczasem w ramach porozumienia strony same określają, kiedy dług zostanie spłacony – najczęściej w formie ratalnej. 

Dla wierzyciela, pisemne zobowiązanie uregulowania należności przez dłużnika jest korzystne ze względu na fakt, że stanowi podstawę dochodzenia spłaty w sądzie. Jednocześnie pozwala uniknąć całej procedury odzyskiwania środków pieniężnych przez komornika. 

Z kolei dla dłużnika pozasądowe porozumienie w sprawie spłaty długu to przede wszystkim szansa na wyjście z zadłużenia na dogodnych warunkach – bez odsetek czy zaciągania kolejnych pożyczek, wciągających w spiralę zadłużenia.

Dzięki takiemu rozwiązaniu dłużnik może samodzielnie uregulować swój dług, nie ponosić kosztów procesu sądowego i uniknąć związanego z nim stresu.

Powinien jednak bardzo uważnie zawierać takie porozumienie ze swoim wierzycielem, mając na uwadze, że niedotrzymanie postanowień umowy znajdzie swój finał w sądzie i nie pozwoli mu uniknąć egzekucji komorniczej.

Zawarcie porozumienia w sprawie spłaty zadłużenia należy poprzedzić negocjacjami, które pozwolą stronom ustalić realny harmonogram spłaty długu, czyli taką wysokość rat i takie terminy ich uregulowania, z którymi dłużnik faktycznie jest w stanie sobie poradzić. 

Co powinna zawierać umowa spłaty zadłużenia?

Do przygotowania umowy porozumienia  w sprawie spłaty zadłużenia, warto wykorzystać gotowy wzór umowy spłaty zobowiązania, bazujący na niezbędnych elementach takiego dokumentu, czyli na:

  • oznaczeniu stron porozumienia,
  • oznaczeniu zobowiązania dłużnika, którego dotyczy porozumienie,
  • określeniu warunków spłaty zobowiązania,
  • określeniu kar wynikających z niedotrzymania warunków spłaty zobowiązania.

Wzór oświadczenia zobowiązania zawiera także postanowienia końcowe, które warto zawrzeć w takiej umowie pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. 

Jak wypełnić wzór umowy spłaty zadłużenia?

W piśmie należy podać:

  • datę i miejsce zawarcia porozumienia,
  • oznaczenie stron, czyli: imię i nazwisko, nazwę firmy, adres zamieszkania lub adres siedziby prowadzonej działalności, numer PESEL lub NIP dłużnika i wierzyciela,
  • oznaczenie zobowiązań lub zobowiązania dłużnika, będących przedmiotem porozumienia: zgodne oświadczenie dotyczące przedmiotu porozumienia, czyli oświadczenie dłużnika w sprawie określonego długu względem wierzyciela (przyznanie się do zadłużenia w określonej wysokości – kwota określona liczbowo i słownie),
  • wskazanie podstawy zadłużenia, na przykład umowa najmu, faktura za towary/usługi, 
  • określenie warunków spłaty zobowiązania, którego dotyczy porozumienie: wskazanie wysokości zobowiązania oraz sposobu spłaty zobowiązania przez dłużnika z wyznaczeniem terminu spłaty jednorazowej lub harmonogramu spłat ratalnych,
  • wskazanie rachunku bankowego wierzyciela (do wpłat),
  • zobowiązanie dłużnika do terminowego regulowania należności, których dotyczy porozumienie, 
  • określenie kar wymierzanych w przypadku niedotrzymania warunków spłaty zobowiązania, którego dotyczy porozumienie: opis konsekwencji niewywiązania się z postanowień umowy przez dłużnika (opóźnienia w spłacie ratalnej lub uchylanie się od spłaty całej kwoty w wyznaczonym terminie), np. możliwość odstąpienia od zawartego porozumienia w przypadku opóźnień ze spłatą rat, ostrzeżenie o skierowaniu sprawy na drogę sądową w celu dochodzenia roszczeń wraz z odsetkami liczonymi od pierwotnych terminów wymagalności wierzytelności,
  • postanowienia końcowe odnoszące się do możliwości zmiany porozumienia i sposobu dokonania i właściwości sądu w przypadku sporu, np. możliwość dokonywania zmian w porozumieniu wyłącznie w formie pisemnej pod rygorem nieważności, rozstrzyganie sporów związanych z porozumieniem lub zadłużeniem na drodze sądowej.

Dokument należy sporządzić w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Podobne: