Pismo do inwestora o zapłatę podwykonawcy – wzór

(2 opinie klienta)

15,00 

Aby ułatwić Ci wyegzekwowanie pieniędzy od inwestora, przygotowaliśmy gotowy do wydrukowania i wypełnienia wzór pisma do inwestora o zapłatę podwykonawcy. Wezwanie do zapłaty inwestora przez podwykonawcę koniecznie powinno zostać sporządzone piśmie dla celów dowodowych.

Co więcej, pismo do inwestora o zapłatę podwykonawcy najlepiej dostarczyć listownie, a potwierdzenie nadania listu zachować, bowiem może się ono przydać, gdy zechcesz wejść na drogę sądową.

Kategoria:

Jak zmusić inwestora do zapłaty należnej Ci kwoty? wyślij wezwanie do zapłaty inwestora przez podwykonawcę, w którym oprócz stosownego wezwania do zapłaty, zagrozisz inwestorowi konsekwencjami za niewywiązanie się ze zobowiązania.

Czy podwykonawca powinien wezwać inwestora do zapłaty, zanim wytoczy powództwo o zapłatę w sądzie? oczywiście, że tak! zanim podwykonawca pójdzie do sądu, ma prawny obowiązek wystosowania do inwestora pisemnego wezwania do zapłaty z tytułu wykonanych robót budowlanych.

Jeśli wytoczysz w sądzie sprawę inwestorowi, wcześniej nie wzywając go pisemnie do zapłaty, sąd będzie mógł (i prawdopodobnie tak zrobi) zasądzić na Twoją rzecz pokrycie kosztów procesu, mimo nawet faktu, że wygrasz sprawę sądową.

Podstawa prawna:

Art. 101. Zwrot kosztów pozwanemu mimo uwzględnienia powództwa

Zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.

Zatem, aby niepotrzebnie nie ponosić kosztów sądowych, koniecznie w pierwszej kolejności wystosuj pismo do inwestora o zapłatę podwykonawcy. Dopiero w przypadku, gdy inwestor w wyznaczonym w wezwaniu terminie nie przeleje wymaganej kwoty, możesz złożyć w sądzie pozew o zapłatę, który z pewnością wygrasz.

Czym jest solidarna odpowiedzialność inwestora wobec podwykonawcy? aby chronić podwykonawców przed utratą wynagrodzenia, w 2003 roku wprowadzono do kodeksu cywilnego pewien przepis, który ma za zadanie chronić interesy podwykonawców, mianowicie chodzi o art. 6471, który przewiduje odpowiedzialność solidarną inwestora za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy z tytułu zakończonych robót budowlanych.

Podobne wzory pism:

2 opinie dla Pismo do inwestora o zapłatę podwykonawcy – wzór

 1. Andrzej D.

  Polecam pismo ok

  • Grzegorz Szwaciński

   Dzięki za opinię!

 2. Lucyna Kornet

  wszystko ok

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *