Jak uzasadnić podanie o egzamin komisyjny?
Wniosek o egzamin komisyjny musi zostać odpowiednio uzasadniony. Student ma w tym przypadku dwie możliwości: może podnieść zarzuty co do sposobu przeprowadzenia egzaminu czy sposobu dokonania oceny zaliczenia, bądź wyjaśnić, dlaczego nie był w stanie zaliczyć egzaminu ani w terminie pierwotnym, ani w terminie poprawkowym.
Uzasadnieniem podania o egzamin komisyjny będzie więc między innymi brak czasu na naukę spowodowany koniecznością podjęcia pracy zarobkowej, a także ciężka choroba, wypadek, hospitalizacja czy konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.
Wnioskujący ma prawo powołać się również na niewłaściwą postawę osoby przeprowadzającej egzamin, która stosowała wobec niego inne kryteria niż wobec pozostałych uczniów/studentów.
Zasady prowadzenia egzaminów komisyjnych
Prośbę o egzamin komisyjny może napisać nie tylko student, ale także uczeń szkoły średniej lub podstawowej. W tym drugim przypadku będzie to tak zwany egzamin warunkowy.
Takie zaliczenie może odbywać się w formie pisemnej, ale częściej polega na ustnym odpowiadaniu przed komisją egzaminacyjną. Dokładne zasady prowadzenia egzaminów komisyjnych oraz ich planowania określa statut lub regulamin placówki oświatowej.
Niekiedy szkoła ogranicza możliwość przeprowadzania egzaminów komisyjnych jedynie do kilku przedmiotów w danym roku. Przepisy obowiązujące w placówce określają nie tylko dozwoloną ilość przedmiotów, jakie można zaliczyć komisyjnie, ale również termin na złożenie wniosku o przeprowadzenie egzaminu komisyjnego.
Zwykle jest to termin nie dłuższy niż 3 dni od daty rocznej klasyfikacji. Podanie o egzamin komisyjny składa się w sekretariacie szkoły lub w dziekanacie odpowiedniego wydziału.
Tobi34 –
Wszystko ok, dostałem egzamin komisyjny, dziękuję