Podanie o przedłużenie umowy o pracę – wzór

15,00 

Kategoria:

Najczęściej stosowaną przez pracodawców praktyką jest zawieranie pierwszej umowy z nowym pracownikiem na czas określony. Po upływie terminu, na jaki została zawarta pierwsza umowa, może dojść do zakończenia współpracy lub zawarcia kolejnej umowy – na czas określony lub bezterminowo. Przy czym zaznaczyć należy, że każda trzecia umowa zawierana pomiędzy tym samym pracodawcą i pracownikiem bez względu na jej nazwę będzie traktowana jako umowa na czas nieokreślony.

Niemniej jednak pracownik, który ma umowę terminową, nie powinien biernie czekać na jej upływ- jeśli chce kontynuować zatrudnienie, powinien przygotować i złożyć pracodawcy podanie o przedłużenie umowy o pracę. Podanie pracownika będzie bowiem sygnałem dla pracodawcy, że chce on kontynuować współpracę/zależy mu na utrzymaniu zatrudnienia.

Podanie o przedłużenie umowy o pracę powinno zostać złożone na piśmie w optymalnym czasie nie krótszym niż trzy tygodnie do zakończenia obowiązującej umowy. Jeśli nie wiesz, jak przygotować prośbę o kontynuowanie zatrudnienia, pomocnym może okazać się fachowo przygotowany przez nas wzór podania o przedłużenie umowy o pracę.

Szersze opracowanie:

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony nie zawsze ma pewność co do perspektywy przedłużenia umowy, a tym samym kontynuacji zatrudnienia. Jeśli chce dowiedzieć się, czy pracodawca planuje podpisać z nim kolejną umowę, powinien złożyć w tym celu podanie o przedłużenie umowy o pracę. Jak sporządzić takie pismo i kiedy je doręczyć?

Kiedy złożyć podanie o przedłużenie umowy o pracę?

Z oczywistych względów podanie o przedłużenie umowy o pracę składa się przed upływem okresu, na jaki została zawarta umowa. Najlepiej złożyć taki dokument odpowiednio wcześniej, biorąc pod uwagę ryzyko jego odrzucenia i konieczność poszukiwania innego zatrudnienia w trakcie okresu wypowiedzenia.

Jeśli zatem pracodawca wydaje się niezainteresowany kontynuowaniem współpracy, prośba o przedłużenie umowy o pracę powinna pojawić się na jego biurku:

  • najpóźniej na 3 – 4 tygodnie przed wygaśnięciem umowy w przypadku, gdy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie,
  • najpóźniej na 5 – 6 tygodni przed wygaśnięciem umowy w przypadku, gdy okres wypowiedzenia wynosi miesiąc,
  • najpóźniej na 3 – 4 miesiące przed wygaśnięciem umowy w przypadku, gdy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

W sytuacji, kiedy pracodawca odrzuci  wniosek o przedłużenie umowy o pracę, najlepiej będzie złożyć wypowiedzenie z uwzględnieniem obowiązującego okresu wypowiedzenia i rozpocząć poszukiwania nowej posady.

Ile razy pracodawca może przedłużyć umowę na czas określony?

Składając podanie o przedłużenie umowy o pracę, warto pamiętać o tym, że Kodeks pracy określa, na jaki okres trwania oraz ile umów o pracę na czas określony pracodawca może zawrzeć z pracownikiem.

Zgodnie z przepisami dopuszcza się zawarcie takiej umowy maksymalnie trzykrotnie oraz na okres w sumie nie dłuższy niż 33 miesiące, ewentualnie dodatkowo na 3 miesiące próbne. Jeśli współpraca pomiędzy podwładnym a przełożonym spełnia któryś z tych warunków, kolejna umowa o pracę stanie się automatycznie umową na czas nieokreślony.

Jak napisać podanie o przedłużenie umowy o pracę?

Chcąc dowiedzieć się, czy pracodawca planuje zawarcie kolejnej umowy, pracownik może wykorzystać podanie o przedłużenie umowy o pracę do pobrania, które uzupełni swoimi danymi i złoży na ręce przełożonego.

Taki wzór spełnia wszystkie wymagania formalne, jest czytelny i estetyczny, a także bardzo ułatwia przygotowanie dokumentu zawierającego wszystkie niezbędne informacje.

Podanie o przedłużenie umowy o pracę do wydruku uwzględnia takie dane, jak:

  • data i miejscowość,
  • określenie wnioskodawcy i odbiorcy wniosku, czyli pracownika (imię, nazwisko, nazwa stanowiska, numer telefonu, adres e-mail) i pracodawcy (imię i nazwisko, nazwa i adres firmy),
  • nagłówek,
  • treść podania podzieloną na wstęp ze zwrotem grzecznościowym oraz uzasadnienie wniosku i zakończenie,
  • podpis pracownika.

Pierwsze zdanie podania powinno wyjaśniać klarownie cel sporządzenia dokumentu. Istotne jest także wskazanie umowy, której dotyczy wniosek (data podpisania i data wygaśnięcia). Jeśli kolejna umowa ma zostać zawarta na czas nieokreślony, warto również wspomnieć o tym w treści podania.

Na zakończenie należy przypomnieć, kiedy bieżąca umowa dobiega końca i wyrazić nadzieję na pozytywne rozpatrzenie prośby o jej przedłużenie. Wypełniony wzór przedłużenia umowy o pracę trzeba również podpisać czytelnie swoim imieniem i nazwiskiem.

Jak napisać uzasadnienie podania o przedłużenie umowy o pracę?

Uzasadnienie podania o przedłużenie umowy o pracę to najważniejszy element tego dokumentu, mający ogromny wpływ na decyzję, jaką podejmie w tej sprawie pracodawca.

Argumenty za przedłużeniem umowy o pracę powinny wyjaśniać, dlaczego warto podpisać z osobą zainteresowaną kolejny kontrakt. Uzasadnienie musi wskazywać na fakt spełniania oczekiwań pracodawcy.

Dobrze jest zamieścić w nim także opis swoich obowiązków i kompetencji zawodowych, niezbędnych do profesjonalnego wykonywania pracy. W uzasadnieniu można poruszyć także temat swoich planów i celów związanych z dalszą pracą na danym stanowisku.

Kto nie musi składać podania o przedłużenie umowy o pracę?

Kodeks pracy nie zawiera w swoich postanowieniach zapisów dotyczących konieczności składania przez pracownika podania o przedłużenie umowy o pracę. Pismo nie jest więc obligatoryjne, jednak stanowi praktyczne rozwiązanie dla osób, których umowa terminowa dobiega końca i którzy nie otrzymali od przełożonego informacji o jej przedłużeniu.

Preferencyjne traktowanie w sytuacji dobiegającej końca umowy o pracę mają kobiety w ciąży, które nie muszą składać podania o przedłużenie umowy. Według artykułu 25. Kodeksu pracy w przypadku kobiet ciężarnych zawarta umowa o pracę ulega automatycznemu przedłużeniu aż do dnia porodu.

Aby tak się stało, spełnione muszą zostać dwa warunki:

  • umowa musi być zawarta na okres dłuższy niż 1 miesiąc,
  • termin rozwiązania umowy musi przypadać po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Przedłużenie umowy o pracę nie musi mieć formy pisemnej

Zasadniczo, umowę o pracę zwykle zawiera się na piśmie. Jeśli współpraca została zawarta inaczej, pracodawca powinien potwierdzić na piśmie ustalenia dotyczące rodzaju umowy i jej warunków, zanim pracownik przystąpi do pracy.

Forma pisemna nie zawsze jest jednak zachowana, a wtedy może dojść do tak zwanego dorozumianego zawarcia umowy o pracę.

Zdarza się, że umowa zawierana jest bez zachowania formy pisemnej i taką sytuację dopuszcza się, kiedy fakt zawarcia umowy o pracę wynika bezpośrednio z zachowania stron.

Przykładowo, aby umowa o pracę zawarta w innej formie niż pisemna była dopuszczalna i prawnie skuteczna, pracodawca powinien potwierdzić ustnie przedłużenie umowy, a pracownik powinien podjąć się świadczenia pracy i powinien zostać do niej dopuszczony przez pracodawcę.

W takich okolicznościach dopuszczenie pracownika do pracy po zakończeniu umowy podpisanej na czas określony będzie dorozumianym przedłużeniem umowy o pracę. Nie można mówić natomiast o tym zjawisku w sytuacji, kiedy pracownik wykonuje pracę bez wiedzy i zgody pracodawcy.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Podanie o przedłużenie umowy o pracę – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *