Dlaczego podanie o skreślenie z listy studentów jest ważne?
Wielu studentów uważa, że rezygnując ze studiów, może po prostu przestać pojawiać się na uczelni. Takie zachowanie prędzej czy później doprowadzi do skreślenia studenta z listy, jednak nie jest to właściwe rozwiązanie i może skutkować wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Zwłaszcza osoby studiujące na uczelniach prywatnych powinny pamiętać o konieczności niezwłocznego złożenia wniosku o skreślenie z listy studentów, aby uniknąć dalszego naliczania opłat za czesne.
Formalna rezygnacja ze studiów pozwala studentowi nie martwić się o jakiekolwiek negatywne skutki swojej decyzji. Otwiera także drogę do podjęcia studiów na innym kierunku, wydziale czy uczelni, ponieważ prowadzi do zwrotu dokumentów niezbędnych w procesie rekrutacji.
Złożenie podania o skreślenie z listy studentów nie wyklucza możliwości wznowienia studiów, dlatego warto zadbać nie tylko o złożenie takiego pisma w odpowiednim terminie, ale również o jego uzasadnienie.
Jak uzasadnić podanie o skreślenie z listy studentów?
Pismo z prośbą o skreślenie z listy studentów należy kierować do dziekana danego wydziału, składając je w dziekanacie osobiście lub przesyłając pocztą. Dokument musi zawierać dane osobowe studenta, a także uzasadnienie podjętej decyzji (nieobowiązkowo, lecz jest to wskazane).
Uzasadnieniem rezygnacji ze studiów może być zaś między innymi:
- zmiana planów życiowych,
- chęć podjęcia innego kierunku studiów,
- chęć podjęcia studiów na innej uczelni, w innym mieście,
- konieczność podjęcia pracy zarobkowej,
- konieczność sprawowania opieki nad członkiem rodziny,
- ciężka choroba, i tym podobne.
Jeśli student zadba o uzasadnienie swojego podania, nie powinien mieć problemu z ewentualnym powrotem na uczelnię po tym, jak przyczyny jego rezygnacji ustąpią.
Mariusz Ciesielski –
Potrzebuję podanie żeby skreślono mnie z listy studentów, wzór podania pobrałam, wygląd ok, wersja doc i pdf do wyboru. Pozdrawiam