Podanie o zamianę mieszkania – wzór

(3 opinie klienta)

15,00 

Jak napisać podanie o zamianę mieszkania komunalnego / socjalnego? mieszkanie takie to własność gminna, a prawo do zamieszkania w nim otrzymują wyłącznie osoby spełniające określone w przepisach kryteria. Niemniej jednak w uzasadnionych przypadkach, zamiana mieszkania jest jak najbardziej możliwa!

Aby ułatwić Ci napisanie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór podania o zamianę mieszkania socjalnego/komunalnego, do którego pobrania gorąco Cię zachęcam.

Jak zmienić mieszkanie komunalne / socjalne na większe lub mniejsze? o ile bylibyśmy prawowitymi właścicielami mieszkania, o tyle nie byłoby żadnych z tym problemów, mieszkając jednak w mieszkaniu socjalnym bądź komunalnym, na zamianę mieszkania trzeba mieć zgodę.

Na szczęście ani gminy władające mieszkaniami komunalnymi, ani spółdzielnie mieszkaniowe mające pod władzą mieszkania komunalne nie robią żadnych problemów lokatorom swoich mieszkań i jeśli jest zapotrzebowanie na zmianę mieszkania, gdy taka okazja się nadarzy – faktycznie dochodzi do zmiany lokalu.

Mało tego, jednostki władające lokalami komunalnymi i socjalnymi same nawet tworzą socjalne i komunalne biura zamiany mieszkań, co znacznie pomaga lokatorom chcącym zamienić mieszkanie.

Kto reguluje prawa dotyczące zamiany mieszkań? w spółdzielniach mieszkaniowych (lokale komunalne) sprawę zamian mieszkań lokatorskich regulują statuty, natomiast w gminach (lokale socjalne) – prawa regulują uchwały radnych.

Jak napisać uzasadnienie wniosku o zamianę mieszkania? podanie o zamianę mieszkania uzasadnić można na różne sposoby, np.:

  • chęć przeniesienia się do większego mieszkania, ponieważ spodziewamy się dziecka i metraż w obecnym lokalu będzie niewystarczający, by zapewnić nowo narodzonemu dziecku i domownikom komfortowe zamieszkiwanie,
  • chęć przeniesienia się do innej dzielnicy, do innego miasta ze względu np. na bliższe dojazdy do miejsca zatrudnienia,
  • względy zdrowotne które uniemożliwiają wchodzenie na wysoko położone piętro,
  • uzasadnienie wniosku o zamianę mieszkania może też wynikać ze względów rodzinnych, chcemy mieszkać np. bliżej rodziców, by zapewnić im opiekę,
  • polepszenie warunków finansowych – mając stałą pracę z wyższym wynagrodzeniem, będzie stać nas na wynajęcie mieszkania lokatorskiego o większym metrażu.

Mam nadzieję, że wiesz już jak uzasadnić zamianę mieszkania, we wniosku wpisać można dosłownie każdy argument, który przekona administrację do zamiany mieszkania na większe lub mniejsze (w zależności od potrzeb).

Gminy bardzo rzadko odmawiają zgody na zamianę mieszkania, a jeśli już do tego dojdzie, to powodem może być przy zamianie mieszkania na większe – ryzyko popadnięcia w długi czynszowe, któe w większych mieszkaniach są nieco wyższe.

Jak napisać podanie o zamianę mieszkania socjalnego na większe, aby mieć pewność, że wniosek “przejdzie”? przede wszystkim starając się o zamianę mieszkania na większe, warto zadbać o należyte udokumentowanie dochodów, by urzędnik podejmujący decyzję, nie miał cienia wątpliwości, że zamiana mieszkania socjalnego bądź komunalnego nie sprowadzi na lokatorów kłopotów finansowych wynikających z większego czynszu…

Jak zapada decyzja o zamianie mieszkania? w pierwszej kolejności wydział mieszkaniowy gminy opiniuje złożony wniosek i kieruje go na posiedzenie zarządu gminy, która na posiedzeniu wydaje decyzję. Niektóre gminy mają swoich pełnomocników zarządu i to pełnomocnicy podejmują decyzję, bez konieczności zwoływania posiedzenia zarządu.

Co jeśli podanie o zamianę mieszkania zostało zaakceptowane? jeśli zarząd znajdzie dla Ciebie nowe mieszkanie, musisz zdać najpierw to mieszkanie w którym obecnie zamieszkujesz.

Dlatego w umówionym terminie administrator pojawi się w Twoim lokalu, by przeprowadzić oględziny. W dniu kiedy przyznano Ci lokal komunalny czy też socjalny, sporządzono protokół zdawczo-odbiorczy, teraz urzędnik sprawdzi, czy oddajemy mieszkanie w takim stanie w jakim je otrzymaliśmy, a jeśli wszystko będzie w porządku, urzędnik podpisze tzw. obiegówkę i procedura zamiany mieszkania ruszy dalej.

Następnie zostaniemy skierowani do nowej administracji budynku, by podpisać nową umowę najmu mieszkania. Co ważne: procedura zamiany mieszkania komunalnego/socjalnego nic nie kosztuje… to bardzo dobra wiadomość!

Jakie są korzyści z zamiany mieszkania? decyzję o zamianie mieszkania podejmujemy z różnych przyczyn, najczęściej jest to jednak sytuacja finansowa i rodzinna, oto co można zyskać, zamieniając mieszkanie:

  • dostosowanie do swoich potrzeb mieszkaniowych metrażu mieszkania i jego standardu,
  • dostosowanie wysokości opłat za mieszkanie do swoich możliwości finansowych,
  • możliwość spłaty zadłużonego mieszkania, gdy uda się znaleźć chętnego na wzajemną zamianę mieszkań i spłatę istniejącego zadłużenia czynszowego,
  • uniknięcie egzekucji komorniczej i eksmisji z mieszkania,
  • szansę na ubieganie się o dodatek mieszkaniowy, spełniając normy metrażowe w nowym lokalu,
  • skrócenie dystansu do miejsca zatrudnienia,
  • pozytywna zmiana otoczenia i ludności,
  • otrzymanie mieszkania na niższym piętrze,
  • i wiele innych indywidualnych zalet.

Zamianę mieszkań regulują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 roku, a także uchwałom rady gminy w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

Podobne wzory pism:

3 opinie dla Podanie o zamianę mieszkania – wzór

  1. Krystyna Walc

    Dziękuję za pomoc w wypełnieniu wniosku!!!

    • Grzegorz Szwaciński

      Nie ma problemu!

  2. Dawid G.

    Polecam – wszystko OK.

    • Grzegorz Szwaciński

      Dzięki!

  3. J.J.

    bezproblemowo

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *