Podanie o zastępstwo koleżeńskie – wzór

(5 opinii klienta)

15,00 

Jak napisać wniosek o zastępstwo koleżeńskie? aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór podania o zastępstwo koleżeńskie, do którego pobrania gorąco zachęcam!

Kategorie: , ,

Jak napisać podanie o zastępstwo koleżeńskie? podanie takie stosuje się w różnych miejscach pracy w których pracuje więcej pracowników, którzy w przypadku konieczności zastępstwa koleżeńskiego, poratują nas, zastępując naszą nieobecność w pracy.

Zastępstwo koleżeńskie najczęściej stosowane jest w szkole wśród nauczycieli. Skąd wzięła się instytucja zastępstwa koleżeńskiego? ponieważ ani Karta Nauczyciela, ani żaden inny przepis nie przewidują dodatkowych dni urlopu dla nauczyciela w ciągu roku szkolnego.

Podanie o zastępstwo koleżeńskie w szkole polega na pisemnym zobowiązaniu nauczyciela, że w danym dniu poprowadzi lekcję w zastępstwie innego nauczyciela, który o to go poprosił. Nieobecność nauczyciela który pierwotnie powinien poprowadzić lekcje spowodowana może być różnymi przyczynami, a powód nieobecności nie jest tak naprawdę istotny.

UWAGA: zastępstwo koleżeńskie jest bezpłatne!

Instytucja zastępstwa koleżeńskiego nie jest ujęta w żadnym kodeksie, dlatego decyzja o możliwości skorzystania z zastępstwa koleżeńskiego należy w 100% do dyrektora szkoły. Dyrektor szkoły może zgodzić się na zastępstwo koleżeńskie lub nie, najczęściej jednak dyrektorzy szkół godzą się na zastępstwa.

Z początkiem roku szkolnego, dyrekcja szkoły zwykle podejmuje decyzję, czy zezwala na zastępstwa koleżeńskie w trakcie roku, czy też nie. Jeśli decyzja jest pozytywna, nauczyciele mogą zastępować się na lekcjach, umożliwiając drugiemu nauczycielowi nieobecność w szkole w danym dniu.

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku zwolnienia nauczyciela od pracy, aby umożliwić mu załatwienie prywatnych spraw poza szkołą i z nią niezwiązanych.

Jak rozliczyć zastępstwo koleżeńskie? nauczyciel który skorzystał z zastępstwa koleżeńskiego i poprosił o zastąpienie go na lekcjach przez innego nauczyciela, musi zgodnie z prawem pracy odpracować zastępstwo w tym samym miesiącu.

W innym przypadku dyrektor szkoły będzie musiał dokonać zmian w wysokości przepracowanych godzin przez nauczyciela który był zastępowany i który zastępował:

 • nauczycielowi nieobecnemu dyrektor szkoły będzie musiał zmniejszyć pensję (art. 87 § 7 Kodeksu pracy),
 • a nauczycielowi który zastępował innego nauczyciela zwiększyć wynagrodzenie za dodatkowo przepracowane godziny (art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela).

Co więcej, wypłata pomniejszonego lub dodatkowego wynagrodzenia za doraźne zastępstwa nastąpić musi na koniec tego samego miesiąca w którym nastąpiło zastępstwo koleżeńskie (art. 39 ust. 4 Karty Nauczyciela).

Z tego właśnie względu, odpracowanie godzin zastępstwa koleżeńskiego powinno nastąpić jeszcze w tym samym miesiącu, aby dyrektor szkoły nie musiał zmieniać wysokości wynagrodzenia obu nauczycieli.

Podobne wzory pism:

5 opinii dla Podanie o zastępstwo koleżeńskie – wzór

 1. Olek

  Wzór podania pobrany – dzięki.

 2. Ludwik

  Wzór podania pobrany, wszystko ok.

 3. Marta Wulejko

  podanie o zamianę koleżeńską jest ok!

 4. Łukasz Dankiewicz

  okej

 5. Kamil Z.

  Bezproblemowo

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *