Podwyżka czynszu – WZÓR pisma

(1 opinia klienta)

15,00 

Pobierz przygotowany przez nas wzór podwyżki czynszu w lokalu.

Kategoria:

Jak napisać pismo o podwyższenie czynszu najmu?

Aby dokonać takiej podwyżki, należy dopełnić kilku ważnych formalności bowiem podwyżka czynszu to proces określony przepisami prawa zawartymi w Ustawie o ochronie praw lokatorów.

Jeśli wynajmujący nie będzie przestrzegać zasad podwyższenia czynszu najmu lokalu, podwyżka może zostać podważona przez najemcę i zostać  unieważniona.

Jak zatem przeprowadzić podwyższenie czynszu najmu lokalu mieszkalnego lub usługowego? aby działać zgodnie z prawem, właściciel lokalu musi wpierw pisemnie wypowiedzieć stawkę obecnego czynszu, a następnie podwyższyć czynsz i wprowadzić go w życie wraz z nadejściem konkretnej daty.

Wypowiedzenie obecnej stawki czynszu jest możliwe z 3-miesięcznym wypowiedzeniem stawki czynszowej, chyba że umowa najmu lokalu stanowi inaczej.

…i co najważniejsze: Podwyżka czynszu lokalu użytkowego bądź mieszkalnego jest jednostronnym oświadczeniem woli, co oznacza, że zgoda najemcy nie jest wymagana!

Jak często można podwyższać czynsz?

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, podwyższenie czynszu najmu lokalu użytkowego bądź mieszkalnego może odbywać się nie częściej niż co 6 miesięcy.

Samo natomiast podwyższenie czynszu najmu lokalu użytkowego wynika z wypowiedzenia dotychczasowych warunków wysokości czynszu.

Uzasadnienie podwyżki czynszu wzór

Uzasadnienie podwyżki czynszu lokalu użytkowego lub mieszkalnego powinno być krótkie i zwięzłe, bez konieczności przytaczania wszystkich faktów które wpłynęły na decyzję o podwyższeniu czynszu w lokalu.

Przykładowy wzór uzasadnienia podwyżki czynszu zamieściliśmy w oferowanym wzorze, który możesz zakupić za symboliczne 10 zł.

Odwołanie od podwyżki czynszu

Tak jak już pisaliśmy, podwyższenie czynszu najmu nie wymaga zgody samego najemcy, najemca otrzymuje jedynie oświadczenie woli właściciela lokalu, że czynsz z nadejściem konkretnej daty (za co najmniej 3 miesiące) zostanie podwyższony o xxx zł.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by najemca złożył odwołanie od podwyżki czynszu, odwołanie wynajmujący może uznać, lecz nie musi i ta decyzja leży wyłącznie w gestii wynajmującego.

Co jednak istotne, najemca może złożyć odwołanie nie później niż w ciągu 2 miesięcy od otrzymania pisma dotyczącego podwyżki czynszu.

Co równie istotne, wynajmujący musi odpowiedzieć na odwołanie w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania. Jeśli tego nie zrobi, podwyższenie czynszu może zostać uznane za nieważne.

Odpowiadając na żądanie najemcy, wynajmujący musi przedstawić najemcy kalkulację z której będzie wynikać, co konkretnie wpłynęło na podwyższenie czynszu w mieszkaniu lub lokalu użytkowym.

Podsumowanie

  • Prawo właściciela lokalu do podwyższenia czynszu (wypowiedzenia wysokości czynszu), wynika wprost z ustawy o ochronie praw lokatorów z dnia 21 czerwca 2001 r.
  • Na pisemne żądanie lokatora mieszkania lub lokalu (które wpłynęło w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez niego wypowiedzenia wysokości czynszu) wynajmujący ma prawny obowiązek, by przedstawić na piśmie przyczynę podwyżki i jej kalkulację.
  • Jeśli najemca nie godzi się na podwyższenie czynszu i płacenia nowej stawki czynszowej, powinien na piśmie powiadomić wynajmującego, czego skutkiem będzie wypowiedzenie umowy najmu lokalu (obowiązywać będzie wtedy okres wypowiedzenia z umowy najmu lub okres ustawowy).

Podstawa prawna:

Ustawa o ochronie praw lokatorów mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego

Podobne wyszukania:

  • Podwyższenie czynszu najmu wzór

1 opinia dla Podwyżka czynszu – WZÓR pisma

  1. Krzysztof Biernacki

    bezproblemowa transakcja, dokument ok.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *