Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania – wzór

(1 opinia klienta)

15,00 

Protokół zdawczo-odbiorczy lokalu to niesamowicie przydatny dokument, który będzie stanowić niezbity dowód świadczący o stanie mieszkania, jego zawartości, a także stanie liczników, z których będziemy musieli się rozliczyć z dostawcami mediów i które umożliwią nam podpisanie nowych umów.

Protokół zdawczo-odbiorczy lokalu należy sformułować bardzo precyzyjnie na wypadek ewentualnych sporów na linii sprzedający-kupujący, bądź na linii wynajmujący-najemca, w zależności jaką umowę podpisujemy.

Aby ułatwić Ci sporządzenie protokołu, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania, do którego pobrania gorąco Cię zachęcam!

Kategoria:

Jak sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania? jest to niezmiernie ważny dokument, który świetnie zabezpiecza interesy obu stron. Protokół zdawczo odbiorczy stosuje się przy kupnie-sprzedaży nieruchomości, jak i w przypadku wynajmu.

Czy będzie to wynajem mieszkania, czy jego sprzedaż, oba rodzaje transakcji przekazania mieszkania powinny zostać “przypieczętowane” stosownym dokumentem, w którym znajdować się będą wszystkie istotne szczegóły przekazywanej nieruchomości.

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania można sporządzić na dowolnym etapie sprzedaży nieruchomości lub przypadku najmu, protokół sporządzić należy w dniu podpisania umowy najmu, aby protokół jak najdokładniej odzwierciedlał faktyczny stan wynajmowanego lokalu. Często bowiem bywa w przypadku najmu, że zanim my sami wprowadzimy się do mieszkania, mieszka w nim już ktoś inny i nigdy do końca nie wiadomo, w jakim stanie poprzedni najemca pozostawi mieszkanie.

Posiadając protokół zdawczo-odbiorczy zabezpieczamy się, zachowując prawo do ewentualnych roszczeń w kierunku właściciela nieruchomości. Niemniej jednak obu stronom powinno zależeć na spisaniu zawartości i stanu nieruchomości, zanim ta zostanie przekazana drugiej stronie.

Jednak spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu mieszkalnego nie jest obowiązkowe, ale tak jak wspomniałem na wstępie, jego przygotowanie oraz podpisanie przez obie strony umowy kupna-sprzedaży bądź umowy najmu pomoże uniknąć w przyszłości ewentualnych sporoów.

Obietnice dotyczące stanu mieszkania nigdy nie powinny być podstawą do wynajmu bądź zakupu mieszkania, żadne obietnice właściciela lokalu np. te dotyczące pozostawienia mebli, które obecnie znajdują się w mieszkaniu bądź te dotyczące stanu liczników – nie powinny traktowane być poważnie, gdyż nie znamy właściciela i wartości jego słowa.

Protokół zdawczo-odbiorczy całkowicie wyłącza takie ryzyko, a sporządzony czarno na białym protokół gwarantuje zawartość mieszkania, jego stan, a także stan liczników, który pozwoli Ci na rozliczenie się z dostawcami mediów i podpisanie z nimi nowych umów! To tak naprawdę jedyny dokument, który potwierdza wydanie mieszkania oraz kluczy do niego.

Jakie przykładowe informacje powinny znaleźć się w protokole? powinny się w nim znaleźć m.in.:

 • protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania należy sporządzić w dwóch egzemplarzach (po jednym dla każdej ze stron),
 • informacja kto sporządza protokół i w jakim celu (protokół zdawczo odbiorczy do umowy kupna-sprzedaży mieszkania bądź do umowy najmu mieszkania),
 • miejsce oraz datę sporządzenia protokołu,
 • stan podłóg, ścian, instalacji, okien, drzwi,
 • zawartość lokalu (sprzęty AGD RTV, meble),
 • ilość kluczy do mieszkania,
 • potwierdzenie wpłaty za ostatni czynsz do administracji + media,
 • stan liczników, woda, prąd, gaz,
 • itd.

Podobne wzory pism:

1 opinia dla Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania – wzór

 1. Ludwik P.

  Wszystko w klasie – szybki kontakt.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *