Przekazanie opieki nad dzieckiem na czas wyjazdu – wzór

(1 opinia klienta)

15,00 

Aby ułatwić Ci do sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór przekazania opieki nad dzieckiem na czas wyjazdu, do którego pobrania gorąco Cię zachęcam!

Jak napisać pismo o przekazanie opieki nad dzieckiem na czas wyjazdu rodzica/rodziców bądź samego dziecka? wyjazd rodzica za granicę w ramach migracji zarobkowej bądź wyjazd dziecka za granicę (np. wycieczka) wiąże się z koniecznością powierzenia opieki nad dzieckiem osobie trzeciej.

Tymczasowym opiekunem dziecka na czas wyjazdu może zostać praktycznie każda osoba, której ufają rodzice, może to być więc:

Obowiązek wychowywania i wykonywania pieczy nad dzieckiem ciąży nad rodzicami aż do uzyskania przez dziecko pełnoletniości (skończone 18 lat). Władza rodzicielska zgodnie z prawem z automatu przysługuje obojgu rodzicom, jasno tym mówi art. 92 i następne Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – dalej KRiO).

Dlaczego przekazanie opieki nad dzieckiem na czas wyjazdu jest ważne w czasie gdy rodzice lub dziecko opuszcza granicę kraju? ponieważ sprawowanie opieki i pieczy nad dzieckiem oraz wykonywanie władzy rodzicielskiej spoza granic kraju może być bardzo ciężkie, a niekiedy nawet niemożliwe.

Oczywiście można pozostawić dziecko pod opieką rodziny, bądź znajomych, bez pozostawienia pisemnego umocowania do sprawowania opieki nad dzieckiem – jednak wtedy osoby pod opieką których zostawimy nasze dziecko lub dzieci, będą mogły tylko sprawować nad nimi opiekę faktyczną.

Ale wtedy w przypadku poważniejszych spraw dotyczących dziecka, z jakimi faktyczny opiekun będzie musiał się zmierzyć, jego możliwości będą mocno utrudnione, jeśli nie niemożliwe.

Patrząc przez pryzmat prawa, opiekun faktyczny nie posiada żadnych uprawnień ani upoważnienia do kierowania postępowaniem dziecka, a tym bardziej do decydowania o jego sprawach związanych np. z edukacją czy leczeniem.

Z tego względu, wyjeżdżają za granicę bądź wypuszczając dziecko poza terytorium Polski, koniecznie należy sporządzić pismo o przekazanie opieki nad dzieckiem na czas wyjazdu, by opiekun faktyczny w razie poważniejszych spraw dysponował stosownym upoważnieniem lub pełnomocnictwem.

Podobne:

1 opinia dla Przekazanie opieki nad dzieckiem na czas wyjazdu – wzór

  1. Basia Gadowska

    Polecam wzór pisma!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *