Jak zrezygnować z alimentów? Rezygnacja z alimentów przez dorosłe dziecko jest najczęstszą formą dobrowolnego zrzeczenia się alimentów przez dziecko, które osiągnęło pełnoletność.
Oświadczenie o zrzeczeniu się alimentów koniecznie należy sporządzić na piśmie dla celów dowodowych. Rezygnacja z alimentów zależy w 100% od decyzji dziecka, na które jedno z rodziców musi łożyć.
Decyzja taka zapada najczęściej, gdy dziecko staje się samodzielne i nie chce obciążać finansowo swojego rodzica. Samodzielność oznacza w tym przypadku:
- znalezienie pracy,
- samodzielne utrzymywanie się,
- założenie rodziny,
- wyjazd za granicę do pracy,
- otrzymanie stypendium,
- itd.
Zaznaczyć należy, że dobrowolnie zrzeczenie się alimentów przez dorosłe dziecko może trafić do sądu (jeśli istnieje taka potrzeba), aby sądownie potwierdzić rezygnację z alimentów.
Oświadczenie o ugodowe ustanie alimentów, można też przeprowadzić bez ingerencji sądu. Wystarczy wtedy porozumieć się z rodzicem płacącym alimenty i wspólnie ustalić zakończenie wspierania finansowego, a następnie wszystkie postanowienia udokumentować na piśmie, stosując przygotowane przez nas zrzeczenie się alimentów przez dorosłe dziecko w formie oświadczenia.
Jeśli dobrowolna rezygnacja z alimentów jest z jakichś przyczyn nie możliwa, rodzic płacący alimenty może domagać się o sądowe zrzeczenie się alimentów, składając do sądu rodzinnego pozew o ustalenie ustania obowiązku alimentacji (Art. 138. Przesłanki żądania zmiany obowiązku alimentacyjnego – Kodeks rodzinny i opiekuńczy)
Mimo wszystko, dobrowolne zrzeczenie się alimentów przez dziecko jest najłatwiejsze i nie wymaga praktycznie żadnego zaangażowania ze strony obu stron (zobowiązanego do płacenia alimentów, jak i uprawnionego do ich otrzymania).
Podobne:
Konrad F. –
Pobrałem pismo, wszystko okej.