Rezygnacja z funkcji dyrektora wzór

15,00 

Rezygnację z funkcji dyrektora kierujący placówką składa na ręce organu prowadzącego, który powołał go na dane stanowisko. Rezygnacja jest skuteczna po upływie 3 miesięcy do dnia odwołania dyrektora. 

Kategorie: ,

Jak zrezygnować z funkcji dyrektora szkoły?

Pismo rezygnacja z funkcji dyrektora to oświadczenie woli o rezygnacji z pełnienia funkcji kierowniczej. Takie oświadczenie dyrektor kieruje do organu prowadzącego, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Oświadczenie powinno przyjmować formę pisemną. Na podstawie takiego dokumentu organ prowadzący odwołuje dyrektora z pełnionej funkcji. Od dnia odwołania kierującego placówką obowiązuje jeszcze 3-miesięczny okres wypowiedzenia, co oznacza, że nie może on odejść z pracy z dnia na dzień.

Rezygnacja z funkcji dyrektora nie musi zawierać uzasadnienia podjętej decyzji. Najczęściej jednak dyrektorzy rezygnują ze stanowiska kierowniczego, kiedy chcą przejść na emeryturę, mają problemy zdrowotne czy też nie radzą sobie z dalszym nadzorowaniem pracy szkoły. 

Jak napisać rezygnację z funkcji dyrektora szkoły?

Rezygnację z funkcji dyrektora szkoły najlepiej sporządzić na piśmie, ujmując w niej swoje dane osobowe, datę i miejsce złożenia oświadczenia oraz samą treść rezygnacji.

Jak zostało wspomniane, dyrektor nie ma obowiązku tłumaczenia się ze swojej decyzji, ale może podać jako przyczynę rezygnacji okoliczności związane z życiem prywatnym, przyczyny finansowe i inne.

Organ prowadzący szkołę nie może odrzucić rezygnacji dyrektora i nie może zobowiązywać go do składania dodatkowych wyjaśnień. 

Warto pamiętać, że rezygnacja z funkcji dyrektora szkoły nie musi być jednocześnie rezygnacją z pracy w danej szkole w roli nauczyciela. Ważne jest zatem odpowiednie sformułowanie rezygnacji.

Ponieważ kierującego placówką obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, oświadczenie o rezygnacji warto złożyć nie później niż w maju danego roku, aby od września być już zwolnionym z pełnienia tej funkcji kierowniczej.