Rezygnacja z ZNP – wzór

15,00 

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest związkiem, do którego nauczyciele przynależą dobrowolnie. Oznacza to, że każdy z nich może złożyć rezygnację z ZNP w dowolnym momencie. 

Kategorie: ,

Jak zrezygnować z ZNP?

Do Związku Nauczycielstwa Polskiego nauczyciele zapisują się z własnej woli, dlatego również w przypadku chęci rezygnacji, mają prawo złożyć oświadczenie woli, które pozwoli im wypisać się z szeregu ZNP.

Oświadczenie to składa się na piśmie. Uzasadnienie decyzji nie jest wymagane, choć pedagog może uwzględnić je, jeśli taka jest jego wola. Pismo powinno zawierać przede wszystkim dane osobowe nauczyciela rezygnującego z przynależności do związku, a także datę i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz podpis pedagoga.

Adresatem rezygnacji zawsze będzie właściwa Rada Zakładowa. Pismo można przedłożyć w każdym czasie, oznaczając w nim rok i miesiąc zakończenia współpracy ze związkiem.

Warto pamiętać, że rezygnację z ZNP może złożyć nie tylko aktywny nauczyciel, ale również pracownik administracji szkolnej czy nauczyciel emerytowany. Rezygnacja nie może skutkować obciążeniem nauczyciela jakąkolwiek karą. 

Czym skutkuje rezygnacja z ZNP?

Pisemna rezygnacja z ZNP to jeden ze sposobów wypisania się ze związków zawodowych. Inny sposób, określany mianem biernej rezygnacji, dotyczy zalegania z płatnościami za okres 3 miesięcy, prowadzący do wykreślenia członka z listy związkowców.

Należy pamiętać, że składając oświadczenie o rezygnacji ZNP, nauczyciel powinien uwzględnić w takim piśmie prośbę o zaprzestanie naliczania składek członkowskich. Co ważne, dokładny termin zakończenia współpracy ze związkiem zawsze określa jego statut – w tym przypadku status Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zgodnie z treścią tego dokumentu, wykreślenie z listy członków jest uzależnione od podjęcia stosownej uchwały przez prezydium zarządu związku.

Zatem nie ma jednego uniwersalnego terminu, który obowiązywałby w przypadku rezygnacji z członkostwa w ZNP, tak jak ma to miejsce w przypadku innych związków, które przewidują pewien “okres wypowiedzenia” umowy członkostwa.