Jak zrezygnować ze szkoły zawodowej?
Rezygnacja ze szkoły średniej – zawodowej – wygląda inaczej w przypadku uczniów pełnoletnich oraz niepełnoletnich. Uczeń, który ukończył 18. rok życia samodzielnie decyduje o swojej edukacji, dlatego może całkowicie wypisać się ze szkoły lub wypisać się z jednej placówki i zapisać do placówki innej.
Natomiast uczeń niepełnoletni potrzebuje zgody rodzica lub opiekuna prawnego na rezygnację z jednej szkoły i zapisanie się do szkoły innej – nie może całkowicie zrezygnować z nauki, dopóki nie ukończy 18. roku życia.
Rezygnacja ze szkoły zawodowej wymaga złożenia pisemnego oświadczenia, zaadresowanego do dyrektora placówki oświatowej. Pismo można uzasadnić na przykład zmianą planów życiowych czy zmianą miejsca zamieszkania.
Jak zmienić szkołę średnią?
Po zrezygnowaniu ze szkoły zawodowej, uczeń pełnoletni może zakończyć edukację i podjąć pracę zawodową. Natomiast uczeń niepełnoletni musi zmienić szkołę, przy czym dalszą edukację może podjąć w liceum, technikum lub innej szkole zawodowej.
Aby zmienić placówkę, trzeba jednak w pierwszej kolejności zrezygnować z nauki w szkole dotychczasowej i odebrać swoją dokumentację, w tym ostatnie świadectwo oraz dokumentację medyczną.
Odebrane dokumenty będą niezbędne w procesie rekrutacji do nowej szkoły wybranej przez ucznia. Przyjęcie do nowej szkoły średniej odbywa się na podstawie wniosku, skierowanego do dyrektora kierującego wybraną placówką.
Wniosek ten warto złożyć równolegle z rezygnacją, aby zadbać o płynną kontynuację nauki. Rezygnację można poprzedzić także rozmową z dyrektorem wybranej szkoły, aby upewnić się, że placówka dysponuje wolnymi miejscami i nie odrzuci kandydatury ucznia.
Podobne wzory pism:
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.