Umowa lojalnościowa z pracownikiem WZÓR

(2 opinie klienta)

15,00 

Jak napisać umowę lojalnościową? tzw. lojalkę? jest to dość trudna w sporządzeniu umowa, ponieważ dotyczy stosunków między pracodawcą a pracownikiem, a także wiążących ich wspólnych obowiązków i praw. Aby mieć pewność, że podpisywana lojalka jest zgodna z prawem i nie narusza interesów żadnej ze strony, zachęcam Cię do pobrania wzoru umowy lojalnościowej, którą wspólnie przygotowaliśmy.

Kategorie: ,

W trakcie trwania stosunku pracy, między pracodawcą a pracownikiem może dość do podpisania tzw. lojalki. Lojalka (umowa lojalnościowa – lojalnościówka) podpisywana jest w bardzo wielu branżach i najczęściej dotyczy zakazu pracy w konkurencyjnych firmach bądź wykonywania zleceń dla konkurencji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Umowę lojalnościową podpisują pracodawcy z pracownikami również w sytuacji, gdy pracodawca inwestuje niemałe środki w długotrwałe i kosztowne wykształcenie / wyszkolenie pracownika, aby ten nie odszedł z pracy tuż po przebytym szkoleniu. Pracodawcy chcą mieć po prostu pewność, że pracownik, w którego inwestują, zostanie w firmie przez dłuższy czas.

Najczęściej jednak umowa o zakazie konkurencji obciąż pracownika zakazem prowadzenia działalności w tej samej branży, oraz zakazem świadczenia usług dla firm konkurencyjnych względem pracodawcy.

Umowa lojalnościowa w czasie trwania stosunku pracy musi zostać sporządzona w formie pisemnej. W umowie oprócz dokładnego określenia stron i przedmiotu świadczonych przez pracodawcę usług znaleźć się musi również okres, na jaki umowa ta będzie obowiązywać, jest to tzw. okres obowiązywania zakazu konkurencji.

Co ciekawe, zgodnie z prawem, w przypadku umowy lojalnościowej dotyczącej podnoszenia kwalifikacji zawodowych, lojalka zobowiąże pracownika to pozostania w danej firmie przez okres maksymalnie 3 lat, okres ten liczy się od momentu ukończenia szkolenia.

Nie mniej ważny jest moment podpisania lojalki (umowa szkoleniowa).  Umowę szkoleniową między pracodawcą a pracownikiem należy zawrzeć przed rozpoczęciem podnoszenia kwalifikacji zawodowych, bądź najpóźniej przed tym, jak pracownik zacznie korzystać z dodatkowo nabytych umiejętności.

Jeśli natomiast chodzi o zerwanie umowy lojalnościowej, to przepisy przewidują finansowe konsekwencje, dla strony, która nie wywiązała się z podpisanej umowy. To samo w przypadku zerwania umowy dotyczącej podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W tym przypadku konsekwencje dla pracownika będą mniej dotkliwe, bo pracownik będzie musiał jedynie zwrócić pracodawcy wszystkie koszty, które pracodawca poniósł w związku z dodatkowym przeszkoleniem pracownika.

2 opinie dla Umowa lojalnościowa z pracownikiem WZÓR

  1. Uti44

    Wzór umowy lojalnościowej jest dobry, dziękuję za pomoc.

  2. Karol Wajda

    wszystko ok

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *