Umowa użyczenia gruntu na cele budowlane – wzór

(2 opinie klienta)

15,00 

Aby ułatwić Ci przygotowanie takiego dokumentu, sporządziliśmy gotowy do wypełnienia wzór umowy użyczenia działki na cele budowlane. Wzór wystarczy jedynie pobrać, wypełnić i podpisać.

Kategoria:

Na czym polega umowa użyczenia gruntu rolnego na cele budowlane? Jest to umowa, na podstawie której użyczający zezwala biorącemu w używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia gruntu pod budowę domu różni się tym od najmu bądź dzierżawy, że użyczenie ma charakter całkowicie bezpłatny.

Warto sięgnąć tutaj do Kodeksu cywilnego, a w szczególnie do art. od 710 do 719.

Dobrze sporządzony wzór umowy użyczenia gruntu na cele budowlane powinien posiadać niezbędną ilość elementów, w tym m.in.:

 • dane obu stron,
 • adresy obu stron,
 • numery dowodów osobistych,
 • numery NIP (w przypadku działalności gospodarczej),
 • przedmiot umowy użyczenia,
 • szczegóły dotyczące przekazania przedmiotu umowy,
 • warunki korzystania z przedmiotu umowy,
 • okres trwania umowy użyczenia gruntu,
 • itd.

Często w umowach można spotkać nazewnictwo, na podstawie którego użyczający to komodant, a biorący w używanie komodatariusz.

Przygotowany przez nas wzór umowy użyczenia nieruchomości na cele budowlane zawiera wszystkie niezbędne elementy.

Co równie istotne, sporządzając wzór umowy użyczenia gruntu pod budowę domu, warto zamieścić postanowienia końcowe, w których użyczający jak i biorący w używanie określą dodatkowe warunki.

Umowa użyczenia działki pod budowę domu może np. zawierać dodatkowe informacje odnoszące się do sposobu, w jaki dana rzecz powinna być użytkowana przez biorącego w używanie.

Można więc zamieścić nawet zapis, że użyczający wyraża zgodę na postawienie budynku jednorodzinnego i garażu o konkretnych wymiarach – nie jest to jednak żaden wymóg.

Umowa użyczenia działki na cele budowlane zwana też jako umowa bezpłatnego użyczenia jest bardzo często stosowanym rozwiązaniem, dzięki któremu osoby stawiające dom mogą pobudować się na nie swoim gruncie.

Uwaga: umowa o użyczenie nie podlega podatkowi PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych), zatem ani biorący w używanie, ani użyczający nie opłacają podatku PCC w związku z podpisaniem umowy użyczenia.

Podobne wzory pism:

2 opinie dla Umowa użyczenia gruntu na cele budowlane – wzór

 1. Karol i Marta D.

  Wzór umowy możemy z czystym sumieniem polecić. Wszystko zgodnie z opisem.

 2. Wysimirski MArcin

  jest okej

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *