Jak napisać wniosek o adaptację strychu (poddasza)? Jeśli Twoje poddasze (strych) jest w dość dobrym stanie technicznym i nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych robót budowlanych, które wymagać będą uzyskania w urzędzie pozwolenia na budowę, to wtedy adaptacja poddasza na pomieszczenia użytkowe wymagać będzie jedynie złożenia zgłoszenia w urzędzie.
Jest jeszcze jeden ważny warunek, aby podanie o adaptację strychu został pozytywnie rozpatrzony, otóż nieruchomość nie może widnieć w rejestrze zabytków!
Wniosek o adaptację strychu to druk, który należy wypełnić, aby uzyskać zgodę na przebudowę strychu i włączenie go do swojego lokalu w budynku wielorodzinnym. Ze względu na fakt, że takie działanie przekracza zakres zwykłego zarządu, zastosowanie znajdują przepisy kodeksu cywilnego, dotyczące rozporządzania rzeczą wspólną.
Jeśli budynek posiada więcej niż 7 wyodrębnionych lokali, inwestor potrzebuje zgody większości z nich, aby zaadaptować strych, który jest wspólny dla wszystkich mieszkańców nieruchomości.
Z kolei w przypadku, kiedy wyodrębnionych w budynku lokali jest mniej niż 7, konieczne będzie uzyskanie zgody każdego z nich.
Jeśli na wniosek o adaptację strychu wszyscy lub większość współwłaścicieli wyrazi zgodę na inwestycję, podjęta zostanie stosowna uchwała. W piśmie inwestor powinien określić swoje plany i podać powierzchnię zaprojektowanej inwestycji. Może zaproponować także swoją cenę za metr kwadratowy nowego lokalu.
Warto zaznaczyć również, że wszystkie koszty związane z adaptacją pokrywa jej wykonawca.
Jacek Dobrowolski –
wzór wniosku aktualny i zgodny z opisem polecam.
Tadeusz R. –
Ok
Jarosław Dąbek –
okej