Wniosek o drogę konieczną wzór

(1 opinia klienta)

15,00 

Kategorie: ,

Wniosek o drogę konieczną wykorzystuje się w sytuacji, kiedy działka nie ma połączenia z drogą publiczną i konieczny staje się przejazd przez działkę sąsiednią. Jeśli jej właściciel nie wyraża na to zgody, konieczny staje się wniosek o ustanowienie służebności, złożony do sądu.

Warto pamiętać przy tym, że instytucja drogi koniecznej wiąże się także z instalacją elektryczną, wodociągową czy telefoniczną, dlatego ustanowienie takiej służebności rozwiąże również pozostałe problemy, jakie mogą pojawić się w przyszłości.

Przed złożeniem wniosku o drogę konieczną, warto podjąć próby porozumienia z sąsiadami, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach sądowych. Jeśli właściciele sąsiednich nieruchomości wyrażą zgodę na poprowadzenie drogi, konieczne stanie się sporządzenie aktu notarialnego, w którym ustalone zostanie odpowiednie wynagrodzenie.

W przeciwnym razie wniosek o drogę konieczną należy skierować do Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego, odpowiedniego ze względu na lokalizację nieruchomości. Sąd ustanawia służebność drogową po dokładnym przeanalizowaniu sprawy i stwierdzeniu, czy nie istnieje inna możliwość połączenia działki z drogą publiczną.

Wniosek o ustanowienie drogi koniecznej należy sporządzić w formie pisemnej, a ile trwa sądowe ustalenie drogi koniecznej? najczęściej sprawa trwa około jednego roku.

Przy sprawach bardziej skomplikowanych mogą to być nawet 2 lata.

Podobne:

1 opinia dla Wniosek o drogę konieczną wzór

  1. Damian Słoniecki

    pismo pobrałem, wszystko okej, przyszło na maila

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *