Wniosek o karmienie piersią WZÓR

(1 opinia klienta)

15,00 

Jak napisać wniosek o karmienie piersią? prawo do przerwy na karmienie dziecka piersią przysługują każdej pracownicy, która pracuje co najmniej 4 godziny dziennie. Aby ułatwić Ci uzyskanie takich przerw, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o przerwę na karmienie dziecka piersią.

Kategoria:

Jak napisać wniosek o przerwy na karmienie piersią? dzięki art. 187 § 1 kodeksu pracy każda kobieta karmiąca dziecko piersią ma prawo do skorzystania z dwóch półgodzinnych przerw w pracy na karmienie dziecka piersią, oczywiście obie przerwy wliczane są do czasu pracy. Natomiast każda kobieta karmiąca więcej niż jedno dziecko, może skorzystać z dwóch przerw w pracy po 45 minut każda z nich.

Przerwy na karmienie piersią udzielane są pracownicy na pisemny wniosek, co więcej, we wniosku pracownica może wnioskować o połączenie czasu na karmienie piersią w jedną przerwę.

UWAGA: przerwy na karminie piersią nie przysługują, jeśli karmiąca piersią pracownica pracuje mniej niż 4 godziny dziennie. Jeśli jednak pracownica pracuje nie dłużej niż 6 godzin dziennie, należy jej się tylko jedna przerwa.

Przepis 187 § 1 kodeksu pracy ma za zadanie służyć zaspokojeniu potrzeb żywieniowych dziecka, poniżej zamieszczamy pełną treść przepisu:

Art. 187. – [Przerwa na karmienie] – Kodeks pracy.

§ 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Pismo o karmienie piersią należy także zaopatrzyć w stosowne oświadczenie, w którym zobowiązujemy się niezwłocznie powiadomić pracodawcę, że zakończyliśmy karmienie dziecka piersią i jednocześnie zaprzestaniu z korzystania z otrzymanego uprawnienia do przerw.

Czy pracodawca może odmówić udzielenia pracownicy przerw na karmienie piersią? niestety tak! jeśli pracownica zwróci się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie jej przerw w pracy na karmienie piersią w godzinach w których pracodawca będzie miał trudności kadrowe z zastąpieniem pracownicy na jej stanowisku pracy, to pracodawca zgodnie z Kodeksem pracy będzie mógł odmówić udzielenia przerw w karmienie, i zaproponować pracownicy inne godziny w których będzie ona mogła skorzystać z tego świadczenia.

Jak długo można korzystać z przerw na karmienie dziecka piersią? nie istnieje żaden przepis który określa długość okresu karmienia dziecka piersią i korzystania w związku z tym uprawnienia nadanego przez kodeks pracy.

Pracodawca musi udzielić zgody na karmienie piersią w trakcie pracy tak długo, jak długo karmione jest dziecko.

Co zrobić kiedy pracodawca nie chce udzielić pracownicy przerw na karmienie piersią? wtedy pracodawca odpowiada za naruszenie praw pracowniczych i postępowanie takie można zgłosić do PIP (państwowej Inspekcji Pracy).

Podobne wzory pism:

1 opinia dla Wniosek o karmienie piersią WZÓR

  1. Ilona Jelik

    Pracodawca zgodził się na skrócenie czasu pracy zamiast na przerwy na karminie w trakcie pracy.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *