Wniosek o nękanie przez sąsiada WZÓR

(1 opinia klienta)

15,00 

Jak napisać wniosek o nękanie przez sąsiada? Nękanie przez sąsiada może przyjmować wiele różnych form. Często jest to rozpowszechnianie plotek, niszczenie dobrego imienia, agresja słowna, groźby czy nawet naruszanie nietykalności cielesnej. W zależności od okoliczności konkretnej sytuacji takie zachowania mogą zostać uznane za wykroczenie lub przestępstwo, w tym nawet za stalking, o którym mowa w artykule 190 kodeksu karnego.

Wstęp

wniosek-o-nekanie-przez-sasiada-wzor-pdf-docJak radzić sobie z nękaniem przez sąsiada? Jeśli wszystkie inne próby zaprzestania nękania zawodzą (w tym nawet skarga na sąsiada), należy podjąć odpowiednie kroki prawne. Aby ułatwić Ci sporządzenie wniosku o nękanie przez sąsiada, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór, który znacznie ułatwi Ci przygotowanie skutecznego pisma.

Jak reagować na nękanie przez sąsiada?

W zależności od tego, jak zachowuje się nękający inną osobę sąsiad, różne powinny być podejmowane przez poszkodowanego kroki.

Jeśli problem dotyczy nękania hałasem i zakłócania spoczynku nocnego, zachowanie sąsiada stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

W takim przypadku wystarczająca powinna okazać się skarga na sąsiada do dzielnicowego. W reakcji na nią policja podejmie odpowiednie kroki prawne.

Jeżeli konflikt pomiędzy sąsiadami wiąże się ze złośliwym niepokojeniem, zakłócaniem spokoju i wyprowadzaniem pokrzywdzonego z równowagi psychicznej, to jest to tak zwane wykroczenie złośliwego niepokojenia drugiego człowieka.

Grozi za nie kara nagany, grzywny lub ograniczenia wolności.

W poważniejszych okolicznościach, czyli kiedy zachowanie sąsiada nosi znamiona stalkingu, sankcją grożącą za nękanie jest kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Czyny sąsiada mogą zostać uznane za stalking, jeśli nękanie jest uporczywe – polega na nieustannym i istotnym naruszaniu prywatności i wzbudza w pokrzywdzonym uzasadnione poczucie zagrożenia.

Jeżeli nękający sąsiad narusza dobra osobiste drugiej osoby, pokrzywdzony może złożyć do sądu również powództwo o ochronę dóbr osobistych.

Ma także prawo żądać dopełnienia czynności potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia, na przykład oficjalnych przeprosin czy zadośćuczynienia pieniężnego.

Innym sposobem rozprawienia się z nękającym sąsiadem jest odwołanie się do ustawy o ochronie praw lokatorów, zgodnie z którą z najemcą można rozwiązać umowę najmu, jeśli ten narusza zasady współżycia społecznego.

Złośliwe niepokojenie

Spory sąsiedzkie często rozstrzygane są w oparciu o art. 107 KW, mówiący o złośliwym niepokojeniu drugiego człowieka:

Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Uporczywe nękanie przez sąsiada podpadające pod złośliwe niepokojenie to wykroczenie popełniane świadomie.

Jeśli w zachowaniu sąsiada chodzi o dokuczenie drugiej osobie, zachodzi złośliwość. Należy jednak rozróżnić złośliwe niepokojenie od stalkingu, o którym mowa w artykule 190. Kodeksu karnego.

Po jakim czasie można oskarżyć sąsiada o nękanie?

Kiedy można oskarżyć o nękanie? Zgodnie z interpretacjami przepisów, mówi się o długotrwałym zachowaniu sąsiada, czyli z reguły o okresie co najmniej trzech miesięcy nękań.

Orzeczenie, z którego wysnuty został taki wniosek – pochodzi jednak sprzed około 40 lat.

Na podstawie innych orzeczeń z lat 2015 – 2020 można domniemywać jednak, że wniosek o nękanie przez sąsiada warto złożyć znacznie wcześniej – nawet po około 2 tygodniach uporczywego nękania.

Ustalenia w zakresie uporczywości dokonywane są jednak każdorazowo na tle okoliczności konkretnej sprawy.

Jak udowodnić nękanie?

Wielu poszkodowanych przez nękanie sąsiada zastanawia się, jak udowodnić art 107 kw.

Warto pamiętać więc, że w takim przypadku istotny jest przede wszystkim cel działania sprawcy – dokuczanie innej osobie ze złośliwości.

Poszkodowany musi więc udowodnić, że sprawca działa z bezpośrednim zamiarem, tzn. chce popełnić czyn zabroniony.

Jego zachowanie powinno być także nacechowane złą wolą. Za złośliwe dokuczanie uznaje się czynienie komuś przykrości, natręctwo, uprzykrzanie się.

Naruszanie spokoju może wskazywać na następujące zachowania:

  • bezpodstawne wzywanie Policji do rzekomo popełnianych przestępstwach,
  • składanie fałszywych zeznań,
  • fałszywych zawiadomień,
  • nękanie częstymi, wykonywanymi o różnych porach doby głuchymi telefonami,
  • wielokrotne dzwonienie dzwonkiem do drzwi służące zakłóceniu spokoju,
  • wielokrotne zaczepianie na ulicy,
  • zatykanie zamka od drzwi,
  • wysypywanie śmieci na wycieraczkę,
  • wysyłanie przykrych listów,
  • oraz podejmowanie innych zachowaniach wyprowadzających pokrzywdzonego sąsiada z równowagi.

Jak udowodnić art 107 Kodeksu Wykroczeń? uporczywe nękanie można udowodnić na wiele sposobów:

  • wykonywanie zdjęć,
  • nagrywanie wideo,
  • zeznania świadków,
  • nagranie z monitoringu,
  • własne notatki opatrzone datą i podpisem,
  • prowadzenie dziennika z interwencji służb,
  • przechowywanie wszelkiej korespondencji.

Sprawa o nękanie

Nękanie jest przestępstwem ściganym na wniosek pokrzywdzonego. W praktyce oznacza to, że osoba pokrzywdzona przestępstwem musi zawiadomić o nim organy ścigania.

Sprawa o nękanie może zakończyć się nałożeniem na sprawcę zakazu zbliżania się do poszkodowanego oraz zakazu kontaktu z poszkodowanym.

Zanim jednak wstąpimy na drogę sądową, warto wystosować do sprawcy oficjalne wezwanie do zaprzestania uporczywego nękania.

Takie pismo stanowi wezwanie do zaprzestania naruszania prywatności, do zaniechania naruszenia miru domowego czy do zaprzestania kontaktów.

Dokument powinien mieć oficjalny charakter – konkretny, pozbawiony emocji. Należy również wezwać w nim stalkera to zaprzestania nękania.

Pismo powinno zawierać też pouczenie, ostrzegające o podjęciu kroków prawnych. Wezwanie do zaprzestania nękania najlepiej wysłać listem poleconym.

Gdzie i jak zgłosić nękanie?

Zgłoszenie nękania psychicznego należy adresować do organów postępowania przygotowawczego, czyli przesłać je na policję lub do prokuratury.

Sporządzając stosowne pismo, poszkodowany powinien powołać się na artykuł 190a kodeksu karnego, zgodnie z którym:

Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

We wniosku poza oczywistymi danymi formalnymi, takimi jak wskazanie danych wnioskodawcy oraz danych sprawcy, należy opisać dokładnie zachowania swojego dręczyciela.

Dokument najłatwiej przygotować w oparciu o przygotowany przez nas wzór wniosku o nękanie przez sąsiada.

Takie zgłoszenie trzeba również odpowiednio uzasadnić. Dowodami mogą być natomiast zeznania świadków, nagrane rozmowy, zdjęcia liścików, zapisane wiadomości SMS czy e-mail.

Wszystkie tego typu materiały należy zachować jako dowód w sprawie.

Podobne wątki:

1 opinia dla Wniosek o nękanie przez sąsiada WZÓR

  1. Angelika D.

    Bardzo dziękuję za dokument, naprawdę sporo pomógł!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *