Jak napisać wniosek do spółdzielni o przeprowadzenie dezynsekcji? dezynsekcja, aby przeprowadzona została szybko i skutecznie, administracja budynku musi otrzymać prawidłowo sporządzone pismo, w którym jako mieszkaniec bloku należącego do administracji, zażądasz szybkiego przeprowadzenia dezynsekcji.
Czym jest dezynsekcja? jest to zabieg mający na celu zlikwidowanie owadów znajdujących się w pomieszczeniach, w których nie powinno ich być. Dezynsekcja w bloku to czynność podczas której usuwa się prusaki, karaluchy, mole, mrówki i inne owady który utrudniają mieszkańcom funkcjonowanie.
Wniosek o przeprowadzenie dezynsekcji może dotyczyć części wspólnych bloku:
- klatka schodowa,
- korytarze,
- piwnica,
- komórka lokatorska,
- suszarnia,
- strych.
a także lokali mieszkalnych, jeśli tylko ich właściciele wyrażą na to zgodę.
Pismo o dezynsekcję powinno zawierać jak najwięcej szczegółów które ułatwią Spółdzielni mieszkaniowej lub Wspólnocie mieszkaniowej prawidłowe zlokalizowanie bloku w którym zadomowiło się robactwo.
Postanowiliśmy pomóc Ci w przygotowaniu takiego pisma i przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o przeprowadzenie dezynsekcji w bloku.
Gdzie złożyć wniosek przeprowadzenie dezynsekcji?
Wniosek należy zawsze składać do właściciela budynku, który odpowiedzialny jest za utrzymanie go we właściwym stanie higienicznym jak i sanitarnym. Obowiązkiem zarządcy budynku jest przede wszystkim szybkie i zdecydowane reagowanie na prośby mieszkańców bloku, którzy zgłaszają problem z robactwem.
Obowiązkiem zarządcy jest więc eliminacja insektów, które utrudniają mieszkańcom życie i roznoszą choroby, które mogą się stać powodem groźnych (w szczególności dla dzieci) komplikacji zdrowotnych.
UWAGA: jeśli prusaki bądź karaluchy będą rozmnażać się bez opamiętania i nikt im w tym nie przeszkodzi, to cały blok bardzo szybko może stać się ich wylęgarnią i kolonią, a tym samym źródłem chorób zakaźnych! nie wolno dopuścć do takiego stanu rzeczy.
Kto odpowiada za dezynsekcję w bloku
Tak jak już wspomniałem, za dezynsekcję w bloku odpowiada jej właściciel, a więc zarządca budynku, którym najczęściej jest Spółdzielnia bądź Wspólnota mieszkaniowa.
Co jeśli chcemy przeprowadzenia dezynsekcji w mieszkaniu? bo pojawiły się u nas karaluchy, prusaki, mole czy innego rodzaju robactwo? Jeśli owady dają znać o sobie w mieszkaniu, należy poza zgłoszeniem problemu do administracji, złożyć prośbę o przeprowadzenie dezynsekcji również u nas w mieszkaniu.
W porozumieniu z administracją budynku ekipa dezynsekująca części wspólne bloku przyjdzie również i do nas, technicy od dezynsekcji przeważnie sami nie wchodzą do mieszkań, bo zabrania im tego prawo, jeśli jednak ekipa otrzyma stosowną prośbę od samego lokatora, to jak najbardziej dezynsekcja odbędzie się w mieszkaniu.
Trzeba mieć świadomość, że ważnym elementem skutecznego zwalczania robactwa w bloku jest współpraca wszystkich jego mieszkańców, otwarta komunikacja pozwoli mieszkańcom bloku i administracji zwalczyć problem szybko i skutecznie.
Podsumowanie
Jeśli w bloku mieszkalnym Spółdzielnia lub Wspólnota zleciła dezynsekcje na wniosek choćby jednego mieszkańca tego bloku, to warto współpracować z technikami i nie odmawiać im wejścia do naszych mieszkań, komórek lokatorskich, czy piwnic.
Jeśli któryś z mieszkańców myśli, że mimo iż w większości mieszkań jest robactwo a u niego nie, to najprawdopodobniej jest w błędzie. Robactwo (np. prusaki) unikają kontaktu z człowiekiem i prowadzą nocny tryb życia gdy my śpimy, przez co potrafią być niezauważalne przez bardzo długi czas!
Z tego względu dla bezpieczeństwa własnego i wszystkich mieszkańców bloku dezynsekcja powinna być przeprowadzona nie tylko w częściach wspólnych, ale także i we wszystkich mieszkaniach w całym bloku, czyli od piwnicy aż po strych!
Wanda Jaroszyn –
dziękuję za pismo