Jak napisać wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne? przeważnie poddanie się leczeniu psychiatrycznemu wynika z woli osoby chorej, jednak zdarzają się sytuacje, w których osoba chora nie chce dobrowolnie zgłosić się na leczenie psychiatryczne, w takich właśnie okolicznościach można złożyć wniosek o udzielenie zgody na przyjęcie do szpitala psychiatrycznego.
Osoba bliska może więc złożyć wniosek do sądu rejonowego (wydział rodzinny i nieletnich), wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne składa się w sądzie właściwym według miejsca zamieszkania osoby chorej. Złożenie takiego wniosku nic nie kosztuje i jest całkowicie wolne od opłat sądowych.
Kiedy można złożyć takie wniosek? wniosek składa się, gdy zachowanie osoby chorej z powodu zaburzeń psychicznych zagraża jego życiu, bądź życiu innych osób (np. domowników). Wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne można też złożyć w przypadku gdy osoba chora nie jest w stanie zaspokoić swoich własnych podstawowych potrzeb życiowych.
Jeśli osoba chora psychicznie ma w danej chwili atak agresji, można wezwać policję na interwencję, a nawet pogotowie jeśli doszło do naruszenia ciała osoby chorej bądź innych osób.
WAŻNE: Do wniosku o przymusowe przyjęcie do szpitala psychiatrycznego, należy dołączyć świadectwo wydane przez lekarza psychiatrę (art. 30 uozp), w świadectwie znajdują się informacje dotyczące uzasadnienia potrzeb leczenia psychiatrycznego. Świadectwo wydaje lekarz psychiatra, jednak by je otrzymać, należy tego wyraźnie zażądać.
Jeśli nie jesteśmy w stanie otrzymać takiego świadectwa, należy zwrócić się do Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) o wszczęcie postępowania w sprawie leczenia psychiatrycznego. Wtedy kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej zwróci się z wnioskiem do lekarza psychiatry o wydanie zaświadczenia dotyczącego stanu zdrowia psychicznego osoby chorej.
Zaświadczenie od lekarza psychiatry ważne jest 14 dni od daty jego wydania, mając więc takie zaświadczenie, należy w miarę szybko złożyć wniosek do sądu o przymusowe leczenie psychiatryczne.
Przymusowe leczenie w szpitalu psychiatrycznym na wniosek osoby bliskiej jest więc jak najbardziej możliwe, jasno mówi o tym Art. 29. Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego
Przyjęcie do szpitala osoby bez jej zgody – przesłanki
1.Do szpitala psychiatrycznego może być również przyjęta, bez zgody wymaganej w art. 22 przyjęcie osoby z zaburzeniami psychicznymi do szpitala psychiatrycznego, osoba chora psychicznie:
1)której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego,bądź
2) która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę jej stanu zdrowia.
2. O potrzebie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego osoby, o której mowa w ust. 1, bez jej zgody, orzeka sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania tej osoby – na wniosek jej małżonka, krewnych w linii prostej, rodzeństwa, jej przedstawiciela ustawowego lub osoby sprawującej nad nią faktyczną opiekę.
Podobne:
Maria Zawiło –
Czytelny i dobrze przygotowany wzór wniosku, polecam.
Grzegorz Szwaciński –
Dzięki za pozytywną opinię Maria!