Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego WZÓR

(1 opinia klienta)

15,00 

Pobierz przygotowany przez nas wzór wniosku o umorzenie zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego, MOPS-u, czy też opiekuna prawnego dziecka.

Kategorie: ,

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego jest jak najbardziej zasadny, jeśli tylko przemawiają za tym okoliczności danej sprawy. Podstawą prawną jest tutaj art. 30 ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów:

Organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną.

Jak widzisz, jako dłużnik alimentacyjny możesz złożyć:

  • wniosek do MOPS o umorzenie alimentów,
  • wniosek o umorzenie odsetek z MOPS,
  • wniosek do Funduszu Alimentacyjnego o umorzenie alimentów,
  • wniosek o umorzenie odsetek z funduszu alimentacyjnego,
  • a nawet wniosek o umorzenie alimentów do dłużnika alimentacyjnego.

Jeśli więc sytuacja majątkowa, rodzinna i zawodowa przemawia na niekorzyść dłużnika alimentacyjnego, to jak najbardziej ma on prawo by starać się o umorzenie zadłużenia alimentacyjnego, a także o umorzenie odsetek.

Jeśli natomiast z jakichś przyczyn wierzyciel alimentacyjny (MOPS, Fundusz Alimentacyjny, opiekun dziecka) odrzuci wniosek o umorzenie długu bądź odsetek od alimentów, można jeszcze starać się o rozłożenie długu alimentacyjnego na raty.

Jak złożyć wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego? wniosek trzeba kierować do organu, z którego pobierane były zaliczki alimentacyjne na utrzymanie dziecka lub dzieci. We wniosku należy koniecznie powołać się na trudności finansowe, życiowe lub zawodowe, które uniemożliwiają Ci spłatę zaległych alimentów.

Jeśli kiedykolwiek toczyła się wobec Ciebie egzekucja komornicza z tytułu zaległych alimentów, to fakt ten także należy podnieść i oszacować sumę, którą komornikowi udało się ściągnąć, warto też wspomnieć, ile miesięcznie ściągał komornik.

Ważne jak się zapewne domyślasz, będzie uzasadnienie wniosku o umorzenie alimentów, uzasadnienie powinno być jasne i przejrzyste, bez konieczności stosowania obszernych wyjaśnień.

Do wniosku o umorzenie długu alimentacyjnego załączyć warto dowody potwierdzające kieską sytuację finansową, np.

  • kopię stałych rachunków,
  • czynszu za mieszkanie,
  • zaświadczenie o dochodach,
  • itd.

Cokolwiek, co pomoże Ci przekonać organ do umorzenia długu alimentacyjnego.

Podstawa prawna:

Organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, w łącznej wysokości:

1) 30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;

2) 50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;

3) 100%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.

Złożenie wniosku o umorzenie należności względem funduszu alimentacyjnego bądź MOPS-u to pierwszy krok w kierunku wyjścia z zadłużenia alimentacyjnego. Z punktu widzenia naszego doświadczenia w tym temacie, naprawdę warto skorzystać z takiej szansy, bo wielu dłużnikom alimentacyjnym udaje się wyjść z długów.

Jeśli nie wiesz jak napisać taki skuteczny wniosek, pobierz przygotowany przez nas wzór pisma.

Podobne wzory pism:

1 opinia dla Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego WZÓR

  1. Paweł L.

    dziękuję i pozdrawiam, pismo ok

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *