Wniosek o umorzenie kosztów komorniczych / egzekucyjnych

(2 opinie klienta)

15,00 

Jak napisać wniosek do komornika o umorzenie kosztów komorniczych? w piśmie znaleźć się musi kilka niezbędnych informacji, aby komornik mógł przeprowadzić postępowanie i odnieść się do naszego wniosku.

Aby ułatwić Ci komunikację z komornikiem i sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wydrukowania i wypełnienia wzór wniosku o umorzenie kosztów egzekucyjnych. Wypełniony wniosek należy doręczyć komornikowi listownie (listem poleconym) – bądź osobiście do kancelarii komorniczej.

Jak umorzyć koszty komornicze? do umorzenia kosztów komorniczych może dojść z naprawdę wiele powodów i nie sposób ich wszystkich wymienić. Umorzenie kosztów komorniczych jednak może zostać przez komornika dokonane tylko na wyraźny wniosek strony.

Czym są koszty komornicze? są to opłaty, które komornik ma prawo ściągać z tytułu wykonanej przez niego pracy oraz z tytułu poniesionych przez niego samego wydatków podczas prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Podsumowując: na koszty komornicze składa się opłata komornicza (tzw. prowizja komornicza), oraz wydatki związane z prowadzeniem egzekucji i poszukiwaniem majątku dłużnika.

Ile wynosi opłata komornicza? po nowelizacji ustawy z dnia 1 stycznia 2019 roku opłata komornicza jest stała i wynosi 10% wyegzekwowanej przez komornika kwoty. Nie ma tu znaczenia rodzaj prowadzonej egzekucji (egzekucja z konta bankowego, egzekucja z wynagrodzenia, egzekucja z nieruchomości itd.), bez względu więc na wysiłek komornika, komornik zawsze pobierze 10% od wyegzekwowanej od dłużnika kwoty.

Kto ponosi koszty komornicze? koszty komornicze finalnie ponosi dłużnik, wobec którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Co więcej, koszty komornicze nie zmniejszają swoim udziałem kwoty zadłużenia, wręcz przeciwnie – zwiększają jego całkowitą kwotę.

Są oczywiście sytuacje, w których to wierzyciel poniesie koszty egzekucyjne, będą to sytuacje, w których wierzyciel nienależycie wskazał dłużnika bądź jego majątek, a także sytuacje, w których prowadzona przez komornika egzekucja komornicza okaże się bezzasadną. Wtedy to wierzyciel poniesie koszty opłaty stosunkowej w wysokości 10% egzekwowanego długu.

Jak obniżyć koszty komornicze? dłużnik może obniżyć koszty komornicze jeśli szybko zareaguje na toczące się wobec niego postępowanie egzekucyjne. Jeśli dłużnik spłaci w całości egzekwowany przez komornika dług, zamiast 10% prowizji, komornik pobierze jedynie 3% prowizji.

Jeśli natomiast dłużnik spłaci dług bezpośrednio na konto wierzyciela z pominięciem komornika, to w takim scenariuszu komornik pobierze jedynie 5% prowizji od wyegzekwowanego świadczenia.

Jak obniżyć koszty komornicze gdy komornik zajął ruchomości bądź nieruchomości? najlepiej w takiej sytuacji nie dopuścić do licytacji komorniczej, tylko samemu próbować spieniężyć ruchomość bądź nieruchomość i wpłacić uzyskaną kwotę na konto komornika. Niestety przedmioty oraz nieruchomości sprzedawane przez komornika na licytacji, osiągają dużo mniejsze sumy, niż te panujące na wolnym rynku.

Jak umorzyć koszty komornicze?

Całkowite umorzenie kosztów komorniczych także jest możliwe na wniosek strony biorącej udział w postępowaniu egzekucyjnym. Zatem o umorzenie kosztów egzekucji komorniczej starać się może i wierzyciel i dłużnik, a prawo do zwolnienia z kosztów daje art. 771 Kodeksu postępowania cywilnego, a także art. 102 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, poniżej przytoczę ich treść:

Art. 771. Zwolnienie od kosztów postępowania egzekucyjnego

Zwolnienie od kosztów sądowych, przyznane stronie przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym lub z którego strona korzysta z mocy ustawy, rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne.

oraz

 Art. 102. koszt. sąd. Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych

Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny lub ich poniesienie narazi ją na taki uszczerbek.

W związku z powyższymi przepisami, na zwolnienie z ponoszenia kosztów komorniczych liczyć może każda osoba fizyczna, która złoży oficjalne oświadczenie, że nie jest w stanie sprostać finansowym problemom i z tego względu nie jest w stanie zapłacić kosztów bez narażania siebie i bliskich na drastyczne pogorszenie sytuacji finansowej.

Oświadczenie takie złożyć należy w ciągu 7 dni od dnia, w którym otrzymamy postanowienie o ustaleniu kosztów komorniczych i opłaty komorniczej.

2 opinie dla Wniosek o umorzenie kosztów komorniczych / egzekucyjnych

  1. Jarek Podlasiński

    Pismo ok.

    • Grzegorz Szwaciński

      Dzięki za opinię.

  2. Waldek

    Wzór pisma dostałem od ręki, polecam.

    • Grzegorz Szwaciński

      Dzięki za opinię.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *