Jak umorzyć odsetki w Funduszu Alimentacyjnym? Należności z funduszu alimentacyjnego mogą zostać umorzone w całości lub w części. Dłużnik alimentacyjny powinien złożyć wniosek o umorzenie odsetek z funduszu alimentacyjnego w urzędzie gminy lub miasta, właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Długi alimentacyjne mają szansę zostać umorzone jedynie w dwóch przypadkach:
- jeśli dłużnik znajduje się w trudnej sytuacji materialno-bytowej,
- jeśli dłużnik częściowo spłacił swoje zadłużenie alimentacyjne.
Uprawniony organ może umorzyć odpowiednio:
- 100% zadłużenia, jeśli egzekucja wobec dłużnika jest skuteczna przez 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów,
- 50% zadłużenia, jeśli egzekucja wobec dłużnika jest skuteczna przez 5 lat w miesięcznej wysokości nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów,
- 30% jeśli egzekucja wobec dłużnika jest skuteczna przez 3 lata w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.
Wniosek o umorzenie odsetek z funduszu alimentacyjnego można poprzeć również trudną sytuacją dochodową lub rodzinną. W takim przypadku dłużnik powinien okazać dokumenty, które potwierdzą jego niezdolność do pracy, niezdolność do samodzielnej egzystencji lub potrzebę sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.
Podobne wzory pism:
- Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej
- Pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty- wzór
- Wzór pełnomocnictwa o alimenty dla pełnoletniego dziecka
- Zestawienie wydatków alimenty wzór
- Cofnięcie pozwu o alimenty – wzór pisma
- Wniosek do komornika o alimenty wzór
- Rezygnacja z alimentów przez dorosłe dziecko wzór
Eryk Bońka –
Chciałem podziękować, udało się umorzyć odsetki w funduszu alimentacyjnym, gładko poszło, polecam wzór wniosku.
Grzegorz Szwaciński –
Bardzo się cieszę, że mogliśmy pomóc!