Wniosek o ustanowienie służebności gruntowej wzór

(1 opinia klienta)

15,00 

Kategorie: ,

Wniosek o ustanowienie służebności gruntowej to gotowy do wypełnienia druk, który należy wykorzystać w przypadku, kiedy nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej. Służebność gruntową tego typu nazywa się także służebnością drogową lub służebnością przejazdu i przechodu.

Wniosek o ustanowienie służebności gruntowej może zostać rozpatrzony pozytywnie wyłącznie w szczególnych przypadkach – kiedy chodzi o interes społeczno-gospodarczy. Ustanowienie służebności drogi koniecznej polega bowiem na zobowiązaniu strony służebnej do umożliwienia przejazdu przez swoje terytorium. Oznacza to zatem ograniczenie praw własności.

Właściciel nieruchomości może ubiegać się o ustanowienie służebności w sytuacji, kiedy jest to jedyny sposób na połączenie posesji prywatnej z drogą publiczną. Jeśli zostanie ona ustanowiona, właściciel nieruchomości obciążonej będzie zmuszony do umożliwienia przejazdu przez swój teren.

Warto pamiętać jednak, że służebność gruntowa jest odpłatna. Strona władnąca zobowiązana jest do pokrycia kosztów jej ustanowienia. Wysokość kosztów ustalana jest wspólnie przez obie strony.

Podobne:

1 opinia dla Wniosek o ustanowienie służebności gruntowej wzór

  1. Janina Tupalska

    bez problemu, pozdrawiam

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *