Wniosek o utwardzenie drogi dojazdowej do działki wzór

(1 opinia klienta)

15,00 

Pobierz przygotowany przez nas wzór wniosku o utwardzenie drogi dojazdowej do działki, pismo jest kompletne, wystarczy je pobrać, wydrukować i uzupełnić danymi, a następnie przesłać do gminy, lub dostarczyć wniosek osobiście.

Kategoria:

Wniosek o utwardzenie drogi dojazdowej do działki to druk, który należy złożyć do zarządcy drogi, czyli gminy lub osoby prywatnej, a w przypadku zarządzonej służebności gruntowej – do właściciela nieruchomości obciążonej.

To obowiązkiem zarządcy lub właściciela drogi jest bowiem utrzymanie jej nawierzchni w należytym stanie technicznym, umożliwiającym bezpieczny przejazd.

Wprowadzenie

Wniosek o utwardzenie drogi dojazdowej do działki znajduje zastosowanie najczęściej w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z drogą ziemną lub drogą jedynie wytoczoną, na przykład poprzez łąkę. W takim wypadku obfite opady deszczu i inne okoliczności mogą sprawić, że dojazd do działki okaże się niemożliwy.

We wniosku o utwardzenie nawierzchni drogi dojazdowej do posesji należy uwzględnić niezbędne informacje, w tym przede wszystkim dokładne określenie odcinka drogi, której dotyczy pismo.

Warto zadbać także o odpowiednie uzasadnienie swojej prośby, opisując stan techniczny nawierzchni i nawiązując do trudności związanych z przejazdem po tejże drodze.

Podanie o utwardzenie drogi dojazdowej koniecznie należy sporządzić w formie pisemnej.

W przypadku natomiast jedynie miejscowego braku przejezdności na drodze należy starać się dokładnie określić odcinek, który wymaga remontu lub utwardzenia.

Żądanie utwardzenia drogi dojazdowej

Każdy zarządca drogi, będący jej właścicielem ma obowiązek, aby utrzymywać ją w nienagannym, bezpiecznym i przejezdnym stanie. Zarządcą drogi dojazdowej do posesji najczęściej jest gmina – i to do niej najczęściej wystosowuje się pisma z żądaniem doprowadzeniem drogi do właściwego stanu.

Utwardzenie drogi gminnej (bo taką jest droga dojazdowa) leży więc w kompetencji samej gminy jako głównego zarządcy.

Zgodne z Art. 20 ustawy o drogach, obowiązkiem zarządcy jest m.in. dbanie o stan techniczny nawierzchni, a także kontrolowanie stanu drogi w okresowych przeglądach. Jedne z najważniejszych zdań, które nakłada na zarządcę ustawa o drogach publicznych, to:

  • przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz przepraw promowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym weryfikację cech i wskazanie usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego;
  • wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających;
  • przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników;
  • wprowadzanie ograniczeń lub zamykanie dróg i drogowych obiektów inżynierskich dla ruchu oraz wyznaczanie objazdów drogami różnej kategorii, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia;

Jak widać, zarządca drogi ma obowiązek nie tylko kontrolować stan nawierzchni i stan techniczny drogi, ale też musi dokonywać niezbędnych napraw, zapewniając tym samym bezpieczeństwo użytkownikom tej drogi.

Jak zmusić gminę do utwardzenia drogi?

Wyegzekwować utwardzenie drogi wcale nie jest łatwo. Mimo nawet perfekcyjnie przygotowanego wniosku o naprawę drogi gminnej, jaką jest przecież także droga dojazdowa, może okazać się, że gmina w danej chwili, danym miesiącu, czy kwartale – nie ma już funduszy na takie prace.

W związku z powyższym można wtedy wybrać jedną z dwóch opcji:

  1. Prośba o uwzględnienie wniosku przy następnym planowaniu budżetu gminnego.
  2. Złożenie pozwu w sądzie i dalsza walka o utwardzenie nawierzchni.

Dbanie o stan dróg w gminie to obowiązek, jaki narzuca ustawa, w takim przypadku można dochodzić przed sądem egzekwowania na gminie tego prawa.

Problem jednak leży w tym, że nawet jeśli sąd zasądzi, by gmina utwardziła drogę dojazdową do Twojej posesji, to niestety nie padnie w wyroku żaden konkretny termin, w jakim gmina będzie zobligowana prace te wykonać.

Dlatego myślę, że lepiej starać się załatwić z gminą tę kwestię polubownie i wykazać się cierpliwością, jednocześnie monitorując to, co dzieje się z budżetem gminnym i czy nasza prośba o utwardzenie drogi gminnej została uwzględniona w planowaniu wydatków an kolejny rok.

Partycypacja w kosztach budowy drogi dojazdowej

Ostatnim rozwiązaniem w przypadku odmowy utwardzenia drogi, którą dojeżdżamy do działki, jest partycypacja w kosztach jej remontu lub utwardzenia.

Jeśli domostw jest więcej, można porozumieć się z władzami gminy, że jako okoliczni mieszkańcy, którzy na co dzień korzystają z tej drogi – wesprzecie finansowo część nakładów, jakie gmina będzie musiała wydać na doprowadzenie drogi do stanu pełnej używalności.

Można np. z własnej kieszeni pokryć koszt doprowadzenia i budowy zjazdów do posesji.

Mamy nadzieję, że remont drogi gminnej, czyli drogi publicznej w postaci drogi, która prowadzi do Twojej posesji dzięki naszemu wnioskowi – przebiegnie szybko i bez zbędnych komplikacji.

Podobne:

1 opinia dla Wniosek o utwardzenie drogi dojazdowej do działki wzór

  1. Mateusz Kołodziejski

    Dokument jak najbardziej jest ok.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *