WZÓR pisma do komornika o wstrzymanie egzekucji

(1 opinia klienta)

15,00 

Aby ułatwić Ci sporządzenie skutecznego wniosku, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pisma do komornika o wstrzymanie egzekucji, do którego pobrania gorąco Cię zachęcam!

Jak napisać wniosek o wstrzymanie czynności egzekucyjnych? Postępowanie egzekucyjne może zostać zawieszone, a nawet umorzone na wniosek wierzyciela. W wyjątkowych sytuacjach o zawieszenie czynności egzekucyjnych może starać się również sam dłużnik.

Sprawdź, jak zatrzymać egzekucję komorniczą oraz pobierz fachowo przygotowany przez prawnika wzór pisma do komornika o wstrzymanie egzekucji.

Kto może złożyć wniosek o wstrzymanie czynności egzekucyjnych?

Postępowanie egzekucyjne w sprawach dotyczących długów prywatnych prowadzi komornik sądowy na podstawie tytułu wykonawczego (jest nim tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności), jako sądowy organ egzekucyjny na wniosek wierzyciela. Natomiast długi „państwowe” m.in. zaległości w opłatach abonamentowych oraz mandaty ściągają tzw. komornicy skarbowi.

Niemniej każde aktywne postępowanie egzekucyjne, może zostać zatrzymane niezależnie od etapu, na jakim się znajduje. Wniosek o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego może złożyć:

  • dłużnik – powołując się np. na zawarcie ugody z wierzycielem, spłatę zobowiązania, nieistnienie zobowiązania lub złożenie zabezpieczenia:

Zgodnie z Art 822. Wstrzymanie się przez komornika z dokonaniem czynności

Komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki. Komornik wstrzyma się również z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik albo jego małżonek podniesie zarzut wynikający z umowy małżeńskiej przeciwko dokonaniu czynności i okaże umowę majątkową małżeńską oraz przedłoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej oraz jej rodzaj były wierzycielowi wiadome. Wstrzymując się z dokonaniem czynności, komornik stosownie do okoliczności podejmie działania, które umożliwiają dokonanie czynności w przyszłości. O wstrzymaniu czynności i jego przyczynach komornik niezwłocznie zawiadomi wierzyciela. Na polecenie wierzyciela komornik niezwłocznie dokona czynności, która uległa wstrzymaniu.

  • wierzyciel – w każdym czasie i bez podania przyczyny rezygnacji (komornik związany jest wnioskiem wierzyciela).

Wtedy wstrzymanie postępowania egzekucyjnego wynika z regulacji art. 820 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym:

Organ egzekucyjny zawiesza postępowanie na wniosek wierzyciela. Na wniosek dłużnika postępowanie ulega zawieszeniu, jeżeli sąd zawiesił natychmiastową wykonalność tytułu wykonawczego lub wstrzymał jego wykonanie albo dłużnik złożył zabezpieczenie konieczne według orzeczenia sądowego do zwolnienia go od egzekucji.

Dodatkowo postępowanie egzekucyjne może zostać zawieszone z mocy prawa lub urzędu np. z uwagi na brak zdolności procesowej stron postępowania, a także w związku ze śmiercią wierzyciela lub dłużnika.

Kiedy sąd może zatrzymać egzekucję komorniczą?

Sąd na wniosek dłużnika może wydać postanowienie o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego. Wniosek do sądu o wstrzymanie egzekucji komorniczej można złożyć, zaskarżając zasadność prowadzenia samego postępowania egzekucyjnego.

Najczęściej wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego składa się jednocześnie:

  • ze skargą na czynność komornika – organ egzekucyjny dopuścił się nieprawidłowości w toku prowadzonego postępowania
  • z zażaleniem na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności na nakaz zapłaty/wyrok – błędne doręczenie odpisu orzeczenia (obalenie domniemania doręczenia)
  • z powództwem przeciwegzekucyjnym – zarzut braku istnienia zobowiązania
  • ze złożeniem zabezpieczenia – wniosek o wstrzymanie egzekucji komorniczej alimentów może zostać złożony przez dłużnika alimentacyjnego po wpłacie do depozytu sądowego równowartości sześciu rat alimentacyjnych i uregulowaniu całego zadłużenia. Komornik na uzasadniony wniosek dłużnika alimentacyjnego powinien zawiesić lub umorzyć postępowanie w sprawie, wcześniej jednak może wysłuchać wierzyciela. Niemniej komornik nie jest związany stanowiskiem wierzyciela, o ile dłużnik uregulował zaległość, złożyć depozyt i do jego wypłaty umocował komornika. Postanowienie o odmowie zawieszenia postępowanie podlega zaskarżeniu.

Powyższy wynika z przepisów art. 821 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym:

1. Sąd może na wniosek zawiesić w całości lub części postępowanie egzekucyjne, jeżeli złożono skargę na czynności komornika lub zażalenie na postanowienie sądu. Zawieszenie postępowania sąd może uzależnić od złożenia przez dłużnika zabezpieczenia.

2. Jeżeli dłużnik zabezpieczy spełnienie swego obowiązku, sąd może uchylić dokonane czynności egzekucyjne, z wyjątkiem zajęcia.

3. Sąd może odmówić zawieszenia postępowania albo już zawieszone postępowanie podjąć na nowo, jeżeli wierzyciel zabezpieczy naprawienie szkody, jaka wskutek dalszego postępowania może wyniknąć dla dłużnika.

Po wydaniu postanowienia o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego (wstrzymaniu czynności egzekucyjnych) komornik nie podejmuje żadnych czynności z wyjątkiem tych, które zmierzają do podjęcia postępowania lub mogą umożliwić podjęcie postępowania.

Natomiast czynności już dokonane, w tym zajęcia majątku dłużnika pozostają w mocy, chyba że dłużnik złoży zabezpieczenie, wówczas sąd może uchylić dokonane czynności jednakże z wyjątkiem zajęcia.

Jak przygotować pismo o wstrzymanie egzekucji komorniczej?

Wzór pisma do komornika o wstrzymanie egzekucji powinien posiadać elementy pisma sądowego, natomiast adresatem wniosku jest komornik prowadzący postępowanie. W treści pisma zawrzeć należy:

  • dane stron postępowanie – dłużnik/wierzyciel
  • sygnaturę akt sprawy egzekucyjnej
  • osnowę wniosku “wstrzymanie postępowania egzekucyjnego…”
  • uzasadnienie wniosku.

Do wniosku dołączyć należy wszelkie dokumenty potwierdzające zajęte stanowisko i podniesione okoliczności, m.in. zawarte ugody, orzeczenia sądu i dowody wpłat.

Jeśli nie wiesz, jak napisać wniosek do komornika o zatrzymanie egzekucji możesz skorzystać z gotowego wzoru.

Jak zatrzymać egzekucję długów w administracji?

Również postępowanie egzekucyjne w administracji prowadzone przez Urząd Skarbowy może zostać zatrzymane na wniosek wierzyciela oraz w innych przewidzianych przez przepisy sytuacjach. Niestety ustawodawca nie dał dłużnikowi możliwości złożenia skutecznego wniosku o wstrzymanie egzekucji urzędu skarbowego.

Powyższe wynika z regulacji art. 56 ustaw o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w brzmieniu:

§1. Postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu w całości lub w części:

1) w razie wstrzymania wykonania, odroczenia terminu wykonania obowiązku albo rozłożenia na raty spłat należności pieniężnej;

2) w razie śmierci zobowiązanego, jeżeli obowiązek nie jest ściśle związany ze zobowiązanym, a jest prowadzona egzekucja z rzeczy lub prawa majątkowego, które nie wygasło wskutek śmierci zobowiązanego;

3) w razie utraty przez zobowiązanego zdolności do czynności prawnych i braku jego przedstawiciela ustawowego;

4) na żądanie wierzyciela;

5) w innych przypadkach przewidzianych w ustawach.

Z uwagi na powyższe, jeśli dłużnik chce zatrzymać egzekucję w administracji, powinien złożyć zarzuty, o których mowa w art. 33 niniejszej ustawy.

1 opinia dla WZÓR pisma do komornika o wstrzymanie egzekucji

  1. Mariusz Dopieralski

    Polecam pismo, szybko i sprawnie!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *