Wyjaśnienie do Inspekcji Transportu Drogowego WZÓR

(1 opinia klienta)

15,00 

Pobierz przygotowany przez nas wzór wyjaśnienia do ITD.

Kategoria:

Jak napisać wyjaśnienie do Inspekcji Transportu Drogowego? pracowników Inspekcji Transportu Drogowego możemy poznać podobnie jak funkcjonariuszy Policji, czyli w trakcie bezpośredniej kontroli drogowej. Zadaniem ITD jest bowiem pilnowanie przestrzegania przepisów w zakresie transportu drogowego. Pracownicy tego organu kontrolują dokumenty przewozowe, przestrzeganie zasad transportu, a także funkcjonowanie samych firm transportowych.

W praktyce najczęściej mamy do czynienia z kontrolą wydruku z tachografu. Jeśli np. firma transportowa zostanie ukarana przez ITD – może złożyć wyjaśnienia w swojej sprawie. Jak zatem napisać wyjaśnienia do ITD? aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wyjaśnień, który pobierzesz u góry.

Czym jest i czym zajmuje się Inspekcja Transportu Drogowego?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak przygotować wyjaśnienie do Inspekcji Transportu Drogowego i dlaczego warto to zrobić, dowiedzmy się, czym jest ITD i jakie są zadania tego organu.

Inspekcja Transportu Drogowego została powołana ustawą z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym. Jest to uzbrojona, umundurowana formacja kontrolna, która pilnuje przestrzegania przepisów w zakresie transportu drogowego i niezarobkowego przewozu osób i rzeczy oraz przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Co ważne, ITD może kontrolować nie tylko kierowców zawodowych, ale również osoby przemieszczające się prywatnymi pojazdami osobowymi. W ramach takiej kontroli funkcjonariusz sprawdzi:

  • rodzaj zużywanego paliwa,
  • fakt i prawidłowość uiszczenia opłaty elektronicznej,
  • stan trzeźwości kierowcy.

ITD kontroluje kierowców w trakcie wykonywania przez nich pracy, ale jej kontrole dotyczą również firm transportowych i prowadzonej przez nie dokumentacji. W przypadku kierowców podstawę kontroli stanowi wydruk z tachografu i czas pracy. Zawodowy kierowca ma bowiem obowiązek przestrzegania limitów czasu pracy i planowania niezbędnych przerw.

Jeśli kontrola przez inspekcję transportu drogowego wykaże nieprawidłowości, ITD nałoży karę finansową na kierowcę lub właściciela firmy, w której ten jest zatrudniony. Należy pamiętać jednak, że takie decyzje nie są niepodważalne. Ukarany ma możliwość złożenia wyjaśnień i rozwiązania sprawy na swoją korzyść. Właśnie dlatego zawsze warto złożyć pismo wyjaśniające do ITD.

Postępowanie administracyjne po kontroli ITD

Od decyzji ITD można się odwołać, ale wcześniej firma może również złożyć wyjaśnienie, a jeśli zostanie ono uznane za zasadne, odwołanie od decyzji ITD nie będzie konieczne.

Należy wiedzieć bowiem, że pracownicy ITD nie nakładają kar finansowych bezpośrednio w trakcie kontroli ani na kierowcę, ani na właściciela firmy. Jeśli stwierdzą naruszenie, wszczynają postępowanie administracyjne.

Wszelkie naruszenia funkcjonariusze wypisują w protokole kontroli, ewentualnie w protokole przesłuchania kierowcy. Na podstawie tego dokumentu mogą wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary. To właśnie do tych dokumentów może odnieść się także strona ukarana w swoim piśmie wyjaśniającym.

Jeśli ITD rozpocznie postępowanie administracyjne, zawiadomi o tym stronę zainteresowaną. Sam dokument będzie informował również o możliwości złożenia wyjaśnień i dowodów w sprawie. Należy pamiętać przy tym, że wyjaśnienie do ITD nie jest tym samym co odwołanie od decyzji ITD.

Ten drugi dokument stosuje się dopiero wtedy, kiedy ITD nie uzna wyjaśnień. Odwołanie do ITD składa się do Głównego Inspektora Transportu Drogowego w Warszawie, ale za pośrednictwem Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

Jak przygotować wyjaśnienia do IDT?

Po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu postępowania warto wykorzystać nasz gotowy do wypełnienia wzór wyjaśnienia do Inspekcji Transportu Drogowego, który ułatwia prawidłowe przygotowanie takiego dokumentu. Wyjaśnienia muszą przyjmować formę pisemną i powinny zostać poparte dowodami w formie załączników.

Czas na przesłanie pisma to z reguły 7 dni.

Po przekroczeniu terminu inspektorzy inspekcji transportu drogowego wydadzą decyzję w sprawie nałożenia kary, dlatego warto przynajmniej spróbować wypełnić wzór pisma wyjaśniającego do ITD i przesłać go w wyznaczonym czasie. Istnieje duża szansa, że organ uwzględni wyjaśnienia i umorzy postępowanie.

Pismo wyjaśniające do IDT powinno spełniać wymogi formalne pism urzędowych. Ma mieć zatem odpowiedni układ i zawierać wszystkie wymagane informacje. Ponieważ wyjaśnienia mają sprostować ustalenia funkcjonariuszy, należy podać w nich takie dane, które mogą przyczynić się do zmiany decyzji w sprawie wykazanych podczas kontroli naruszeń.

Wyjaśnienia do ITD muszą zostać odpowiednio oznaczone. Należy podać w nich datę sporządzenia dokumentu, a także odniesienie do sprawy, czyli oznaczenie właściwego organu i numer postępowania. Informacje te powinno zawierać zawiadomienie.

Najłatwiej jest sporządzić wyjaśnienia w oparciu o nasz wzór i decyzję sądów w podobnych sprawach, zwracając uwagę na to, czy orzeczenia faktycznie okazały się korzystne dla firm transportowych.

Treść pisma sprowadza się w głównej mierze do odparcia zarzutów organu lub przynajmniej do ich usprawiedliwienia. W ramach pisma wyjaśniającego można złożyć też wniosek o odstąpienie od nałożenia kary finansowej ze względu na jej dotkliwość czy trudności finansowe.

Co więcej, korespondując w sprawie nałożenia kary pieniężnej, warto zaproponować też zamianę kary grzywny na innego typu karę.

Dlaczego warto złożyć wyjaśnienia do ITD?

Kierowca i właściciel firmy transportowej mają prawo złożenia własnych wyjaśnień po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu w ich sprawie postępowania administracyjnego.

Warto z tego prawa skorzystać, ponieważ umiejętnie przygotowane pismo z wyjaśnieniami może okazać się sposobem na uniknięcie kary. Jeśli wyjaśnienia będą wystarczające, poparte odpowiednimi dowodami, to ITD może umorzyć postępowanie.

Wszystko to jest możliwe pod warunkiem złożenia wyjaśnień w terminie. Jeśli zainteresowany nie dotrzyma terminu, straci szansę na złożenie wyjaśnień.

Ta sama zasada dotyczy też odwołania się od decyzji ITD. Jeżeli wyjaśnienia okażą się niewystarczające, organ poinformuje zainteresowanego o nałożeniu kary, ale w ramach tego samego zawiadomienia pouczy go również o możliwości złożenia odwołania.

Na złożenie odwołania od decyzji administracyjnej strona ma niezmiennie 14 dni, licząc od daty doręczenia decyzji.

Podobne pisma:

1 opinia dla Wyjaśnienie do Inspekcji Transportu Drogowego WZÓR

  1. Mariusz Jękalski

    wszystko okej.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *