Wypisanie dziecka z religii w szkole wzór

15,00 

Rodzice, którzy nie życzą sobie, aby ich dziecko uczęszczało na lekcje religii, mogą w dowolnym momencie wypisać z niej osobę małoletnią, składając odpowiednie oświadczenie w formie pisemnej. Uzasadnienie oświadczenia nie jest obowiązkowe. 

Kategoria:

Czym skutkuje wypisanie dziecka z religii w szkole?

Religia nie jest przedmiotem obowiązkowym. Każdy rodzic może wypisać z niej swoje dziecko bez żadnych konsekwencji. Jeśli lekcja ta jest pierwszą danego dnia nauki, to dziecko zazwyczaj może przychodzić do szkoły o godzinę później.

Z kolei w przypadku, kiedy religia jest lekcją ostatnią, uczeń może zostać zwolniony do domu lub obowiązany do przebywania na świetlicy szkolnej – podobnie jest w przypadku, kiedy religia wypada między innymi obowiązkowymi zajęciami.

Jeśli chodzi o świadectwo szkolne, to w tym przypadku dziecko nie będzie podlegało ocenie. Warto pamiętać przy tym, że zasadniczo ocena z religii wlicza się do średniej ocen, zatem może stanowić sposób na jej podwyższenie. 

Jak wypisać dziecko z religii w szkole?

Wypisanie dziecka z religii w szkole jest możliwe na każdym etapie edukacji, nawet pod koniec semestru czy pod koniec danego roku szkolnego.

Aby wypisać dziecko, trzeba złożyć w szkole odpowiednie oświadczenie, zawierające między innymi dane dyrektora szkoły czy przedszkola, dane dziecka i dane rodziców oraz dane placówki i treść oświadczenia z odniesieniem do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Jak zostało wspomniane, uzasadnienie podjętej decyzji nie jest obowiązkowe, a dyrektor nie ma prawa wniosku odrzucić ani żądać od rodziców dodatkowych wyjaśnień.

W praktyce, za wypisaniem dziecka z religii w szkole mogą stać takie powody jak, negatywny stosunek do kościoła, wychowywanie dziecka w innej wierze, niezadowolenie ze sposobu prowadzenia zajęć przez katechetę i wiele innych.