Wypowiedzenie umowy o praktyki przez ucznia wzór

15,00 

Umowa o praktyki dla ucznia to umowa o pracę na czas nieokreślony, zatem można wypowiedzieć ją w dowolnym momencie. Wypowiedzenie umowy o praktyki przez ucznia wymaga zachowania formy pisemnej. 

Kategoria:

Jak wypowiedzieć umowę o praktyki dla ucznia?

Uczeń, który odbywa praktyki zawodowe, jest traktowany jako pracownik młodociany. Do nawiązanego w ten sposób stosunku pracy stosuje się przepisy odpowiednie dla umowy o pracę na czas nieokreślony, a to oznacza, że obie strony mogą wypowiedzieć taki kontrakt w dowolnym czasie, z zachowaniem formy pisemnej wypowiedzenia.

Uczeń może zostać zwolniony przez pracodawcę, u którego odbywa praktyki, między innymi wtedy, kiedy nie wypełnia swoich obowiązków.

Natomiast wypowiedzenie umowy o praktyki przez ucznia nie wymaga uzasadnienia. Rozwiązanie umowy wiąże się z obowiązkiem zachowania okresu wypowiedzenia wynikającego z umowy.

Rozwiązanie umowy o praktyki dla ucznia

Każdy uczeń może rozwiązać umowę łączącą go z pracodawcą poprzez zawarcie z nim porozumienia lub poprzez złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy.

W pierwszym przypadku strony dowolnie ustalają termin zakończenia współpracy, natomiast w drugim obowiązuje je okres wypowiedzenia, zależny od stażu pracy. Co ważne, rozwiązanie umowy o praktyki prowadzi do tego, że praktyka zawodowa nie zostaje zaliczona.

O wypowiedzeniu umowy pracodawca informuje więc rodziców ucznia oraz jego szkołę. Uczeń, który zrezygnował z praktyk u danego pracodawcy, musi znaleźć nowy zakład pracy, w którym odbędzie obowiązkowe praktyki zawodowe. 

Warto pamiętać, że uczeń może rozwiązać umowę o praktyki z dowolnego powodu, natomiast jego pracodawca jedynie w ściśle określonych okolicznościach, w tym:

  • gdy młodociany nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy,
  • gdy młodociany nie wypełnia obowiązku dokształcania się, 
  • jeśli dojdzie do ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • jeśli dojdzie do reorganizacji zakładu pracy, uniemożliwiającej kontynuowanie praktyk,
  • jeśli dojdzie do stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy.