Wzór pełnomocnictwa o alimenty dla pełnoletniego dziecka

(1 opinia klienta)

15,00 

Jak napisać pełnomocnictwo w sprawie o alimenty? pełnomocnictwo zawierać powinno niezbędne elementy charakterystyczny dla tego typu pism, aby móc reprezentować interesy dziecka podczas rozprawy sądowej w sprawie o alimenty, należy za każdym razem posiadać podpisane przez pełnoletnie dziecko pełnomocnictwo.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pełnomocnictwa, przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wydrukowania wzór pełnomocnictwa o alimenty dla pełnoletniego dziecka, pełnomocnictwo można stosować w różnego typu sprawach.

Jak napisać pełnomocnictwo w sprawie o alimenty? pełnomocnictwo dla matki w sprawie o alimenty bądź też dla ojca dziecka – okazuje się często niezbędnym dokumentem, który pozwoli rodzicowi reprezentować dziecko podczas rozpraw sądowych bądź w trakcie innych czynności administracyjnych.

Jak wskazuje art. 10 Kodeksu cywilnego:

§ 1. Pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście.

§ 2. Przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność. Nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa.

Jeśli dziecko skończy lat 18, bądź zawrze związek małżeński, nie podlega już władzy rodzicielskiej (tutaj odsyłam do art. 92 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Dziecko osiągając pełnoletność, będzie mogło udzielić pełnomocnictwa (art. 98 i następne K.c.); w przypadku spraw cywilnych, np. pełnomocnictwo w sprawie o alimenty może zostać udzielone m.in. osobie z bliskiego grona rodzinnego, a więc np. rodzicowi.

Kolejny artykuł, o którym warto wspomnieć, jest:

Art. 87 § 1 K.p.c. pełnomocnikiem w sprawie o alimenty może być adwokat lub radca prawny, a także rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Podsumowując: czy rodzic może zostać pełnomocnikiem pełnoletniego dziecka w sprawie o alimenty? oczywiście, że tak, rodzic może zostać pełnomocnikiem dziecka, gdy osiągnie ono pełnoletność, rodzić posługując się pisemnym pełnomocnictwem, może reprezentować interesy dziecka w sprawie o alimenty.

Co więcej, obecność dziecka na rozprawach sądowych, nie jest wymagana, szczególnie jeśli takie rozprawy działają na dziecko stresująco. Warto więc zadbać o to, aby w miarę możliwości oszczędzić dziecku obecności w sądzie.

Oczywiście może pojawić się sytuacja, w której sąd nakaże obowiązkowe stawiennictwo dziecka w sądzie, ale to raczej rzadkość niż reguła.

Niemniej jednak pełnomocnictwo szczególne w sprawie o alimenty stosuje się bardzo często, by oszczędzić dziecku stresu związanego z przebiegiem rozprawy sądowej.

Podobne wzory pism:

1 opinia dla Wzór pełnomocnictwa o alimenty dla pełnoletniego dziecka

  1. Syszyński Władek

    Pełnomocnictwo jest dobrze przygotowane, można pobierać bez obaw.

    • Grzegorz Szwaciński

      Dzięki Władek za pozytywną opinię!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *