Wzór umowy brukarskiej

(1 opinia klienta)

15,00 

Kategoria:

Jak sporządzić umowę na ułożenie kostki brukowej? Chociaż w praktyce inwestor często rezygnuje z zawierania takiej umowy w formie pisemnej, to jednak dla celów dowodowych warto podpisać dokument, który chroni interesy obu stron.

Umowa na wykonanie kostki brukowej może stanowić pochodną umowy o dzieło lub umowy na roboty budowlane. W jakich okolicznościach lepszy będzie ten pierwszy wariant, a w jakich ten drugi, i jak taką umowę sporządzić?

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór umowy brukarskiej, która zawiera wszystkie niezbędne informacje i elementy, czyniąc ją w pełni zgodną z prawem!

Umowa brukarska na podstawie umowy o dzieło

Umowa o roboty budowlane może bazować na przepisach dotyczących umowy o dzieło i najczęściej właśnie tak się dzieje, ponieważ umowa o dzieło to tak zwana umowa rezultatu. Tymczasem w umie brukarskiej chodzi o rezultat, czyli ułożenie chodnika lub podjazdu z kostki brukowej.

Umowa o dzieło ma na celu realizację inwestycji budowlanej, a konkretnie osiągniecie ustalonego efektu, możliwego do zrealizowania. Jest ona wykonana wtedy, kiedy dzieło zostaje oddane. Taki stosunek prawny polega na przyjęciu przez wykonawcę zobowiązania do wykonania dzieła pod warunkiem zapłaty ustalonego wynagrodzenia przez inwestora.

Umowa brukarska w formie umowy o dzieło musi wskazywać moment początkowy i końcowy stosunku prawnego. Powinna też wyznaczać wykonawcy zadanie realne do spełnienia.

Umowa brukarska a umowa o prace budowlane

Umowa na ułożenie kostki brukowej może być wzorowana również na umowie o roboty budowlane. Taka forma kontraktu jest ściśle regulowana przez przepisy, które określają prawa i obowiązki inwestora i wykonawcy.

Najważniejsze z nich to zobowiązanie wykonawcy do wykonania przewidzianego w umowie dzieła zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej. Obowiązki ma także inwestor, który musi:

  • przekazać teren budowy wykonawcy,
  • dostarczyć mu projekt dzieła,
  • odebrać gotowy obiekt,
  • zapłacić umówione wynagrodzenie za wykonanie dzieła.

Umowa na ułożenie kostki brukowej opracowana na bazie umowy o roboty budowlane przypomina poniekąd umowę o dzieło, ale jest od niej znacznie bardziej precyzyjna.

Umowa brukarska a umowa zlecenie

W przypadku prac brukarskich z reguły nie stosuje się umowy zlecenia. Wynika to z faktu, że umowa zlecenia to umowa starannego wykonania, a nie dzieła.

W przepisach dotyczących umowy zlecenia nie ma mowy o zakończeniu prac sukcesem lub wykonaniem określonego umownie dzieła, lecz jedynie o starannym wykonywaniu pracy przez określony czas.

Umowa zlecenie na ułożenie kostki brukowej musiałaby zatem dotyczyć „układania kostki brukowej”, a nie „ułożenia” kostki. W większości przypadków nie o to chodzi jednak inwestorowi, który chce zamówić u brukarza wykonanie konkretnego dzieła.

Kiedy wzorować się na umowie o dzieło, a kiedy na umowie o roboty budowlane?

Kiedy lepszą umową na ułożenie kostki brukowej będzie umowa o dzieło, a kiedy umowa o roboty budowlane? O wyborze pomiędzy tymi dwoma formami kontraktów decyduje przede wszystkim charakter planowanych prac, czyli ich rozległość i stopień skomplikowania.

Pod uwagę należy wziąć też fakt, czy ocena wykonania obiektu będącego przedmiotem umowy podlega wymogom prawa budowlanego.

Umowę o roboty budowlane stosuje się wtedy, kiedy:

  • zakres prac brukarskich jest znaczny,
  • prace są skomplikowane,
  • prace są wzajemnie powiązane,
  • prace wykonuje się w sposób zorganizowany i w oparciu o projekt, który sporządzono i zatwierdzono zgodnie z przepisami.

Jeśli więc mamy do czynienia z projektem, a w jego realizacji uczestniczą nadzorujący i kierujący robotami pracownicy z uprawnieniami (jak kierownik budowy), to umowa brukarska powinna bazować na umowie o prace budowlane.

W przypadku, kiedy umowa brukarska:

  • dotyczy nieskomplikowanych robót budowlanych,
  • jest wykonywana bez profesjonalnego projektu,
  • nie jest częścią większej inwestycji,

zastosowanie znajdzie wariant umowy sporządzonej na podstawie przepisów dotyczących umowy o dzieło. W praktyce to właśnie taka forma kontraktu stosowana będzie najczęściej pomiędzy osobą prywatną a wykonawcą. 

Jak sporządzić umowę brukarską?

W przygotowaniu umowy brukarskiej pomocny powinien okazać się wzór umowy na roboty budowlane lub wzór umowy o dzieło.

Można także wykorzystać w tym celu przygotowany przez nas, gotowy do wypełnienia wzór umowy brukarskiej, który określa w sposób szczegółowy warunki współpracy pomiędzy inwestorem a wykonawcą.

Umowa brukarska powinna zawierać:

  • oznaczenie daty i miejsca zawarcia dokumentu,
  • oznaczenie stron umowy: imię, nazwisko, adres zamieszkania/firmy, numer PESEL/NIP,
  • określenie rezultatu pracy: powierzchni ułożonej kostki brukowej w metrach kwadratowych, rodzaju materiałów i technik budowlanych, które mają być stosowane, miejsca wykonania umowy (pomocny będzie dołączony do umowy projekt lub szkic z miejscem i sposobem ułożenia kostki),
  • określenie terminu realizacji dzieła i oznaczenie daty rozpoczęcia prac,
  • ustalenie wysokości zapłaty umówionego wynagrodzenia za pracę (na podstawie planowanych prac i przewidywanych kosztów lub jako z góry ustalona kwota),
  • wskazanie formy i terminu płatności.

Z uwagi na fakt, że taką umowę sporządza się na podstawie przepisów dotyczących swobody zawierania umów, w dokumencie warto uwzględnić też następujące zagadnienia:

  • określenie kar umownych za niewykonanie/nienależyte wykonanie dzieła,
  • określenie warunków odstąpienia od umowy,
  • określenie warunków wypowiedzenia umowy,
  • określenie warunków ponoszenia odpowiedzialności za wady dzieła z tytułu rękojmi,
  • wskazanie terminu odbioru dzieła,
  • wskazanie, kto dostarcza materiały i ponosi koszty ich zakupu.

Podsumowanie

Głównym obowiązkiem inwestora zamawiającego położenie kostki brukowej jest zapłata wynagrodzenia za wykonaną usługę, dlatego każda umowa o roboty budowlane powinna zawierać w treści kwotę wynagrodzenia.

Inne ważne postanowienia umowy o roboty budowlane powinny zawierać szczegóły rozwiązania umowy na mocy obustronnego porozumienia stron, oraz ewentualne konsekwencje z powodu niewykonania dzieła w terminie. Warto więc zapytać wykonawcę robót budowlanych o te kwestie.

Podstawa prawna:

Art. 647[1]. Umowa z podwykonawcą o roboty budowlane – Kodeks cywilny

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Podobne:

1 opinia dla Wzór umowy brukarskiej

  1. Grzegorz Waleska

    Bardzo pismo się przydało. Polecamy!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *