Wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie PDF DOC

(1 opinia klienta)

15,00 

Kategoria:

wzor-umowy-z-sasiadem-na-ogrodzenie-pdf-doc-przykladBudowa ogrodzenia pomiędzy działkami może okazać się kwestią problematyczną. Inicjator budowy ma w takim przypadku kilka możliwości, w tym między innymi zawarcie porozumienia z sąsiadem i rozpoczęcie wspólnej inwestycji.

Decydując się na taki krok, warto wykorzystać wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie, dzięki któremu możliwe będzie sprecyzowanie warunków współpracy i ustalenie podziału kosztów budowy.

Prawo budowlane ogrodzenie między sąsiadami

Zanim umowa między sąsiadami zostanie zawarta, warto poznać podstawowe zasady, odnoszące się do inwestycji budowy ogrodzenia. Zastosowanie znajduje w tym przypadku ustawa Prawo budowlane, która zalicza płot do tak zwanych nieskomplikowanych obiektów budowlanych.

Oznacza to, że można postawić go bez uzyskania pozwolenia na budowę. Obowiązujące od 2015 roku przepisy mówią o tym, że pozwolenie nie jest wymagane, jeśli:

  • budowane ogrodzenie nie przekracza wysokości 2,2 metra mierząc od poziomu gruntu,
  • budowane ogrodzenie nie znajduje się blisko elementów infrastruktury publicznej.

Co ważne, jeśli plot spełnia te warunki – nie jest wymagane nawet dokonanie zgłoszenia. W przeciwnym razie – na przykład, jeżeli ogrodzenia ma być wyższe niż 2,2 m – konieczne będzie zgłoszenie inwestycji i oczekiwanie na wydanie zgody przez maksymalnie 21 dni.

Warto pamiętać również, że prawo zabrania wykonywania ogrodzeń niebezpiecznych dla zwierząt czy ludzi, co oznacza zakaz umieszczania ostrych elementów, np. grotów, na wysokości do 1,8 metra.

Kiedy zastosowanie znajdzie wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie?

Płot między sąsiadami może powstać na różnych warunkach. Inicjator budowy takiego obiektu ma do wyboru:

  • budowę ogrodzenia na granicy własnej działki,
  • budowę ogrodzenia w granicach działki.

W drugim przypadku warto wykorzystać wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie, w którym uzgodnione zostaną warunki porozumienia pomiędzy stronami. Kodeks cywilny odnosi się do takich inwestycji i określa je w następujący sposób:

“Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.”

W dalszych zapisach prawo mówi również, że obiekty tego typu zobowiązują właścicieli do wspólnego ponoszenia kosztów ich utrzymania. Kodeks nie odnosi się jednak do kosztów budowy, dlatego warto dokonać takich ustaleń samodzielnie, zawierając stosowną umowę w formie pisemnej.

Umowa z sąsiadem na ogrodzenie to inaczej umowa partycypowania w kosztach budowy ogrodzenia, ponieważ określa ona podział kosztów w oparciu o projekt ogrodzenia, spis i kosztorys materiałów oraz dokładny rozkład kosztów budowy.

Co powinna zawierać umowa z sąsiadem na ogrodzenie?

Nie ma obowiązku zawierania z sąsiadem umowy na wspólne ogrodzenie, jednak warto udokumentować takie porozumienie na wypadek ewentualnych roszczeń w przyszłości.

Nawet najlepsze stosunki sąsiedzkie mogą bowiem ulec pogorszeniu, a to nie wyklucza zaistnienia takich sytuacji jak roszczenia o odszkodowanie czy nakaz przesunięcia, bądź rozbiórki płotu.

Wykorzystując wzór umowy na wspólny płot, można zabezpieczyć się przed takimi ewentualnościami. W dokumencie należy zawrzeć jednak przynajmniej podstawowe informacje dotyczące:

  • stron umowy,
  • działek, pomiędzy którymi ma powstać obiekt (numer działki, adres),
  • postanowienia o podziale kosztów budowy,
  • dokładnego podziału kosztów w oparciu o spis i kosztorys potrzebnych materiałów oraz rozkład kosztów budowy ogrodzenia.

Umowa powinna zostać podpisana przez obie strony porozumienia. Należy dołączyć do niej również projekt ogrodzenia, określający między innymi jego wysokość, szerokość, rodzaj użytych materiałów czy sposób budowy.

Jak postawić ogrodzenie, kiedy sąsiad nie wyraża woli współpracy?

Spór sąsiedzki o płot może dotyczyć zarówno partycypacji w kosztach inwestycji, jak i samej budowy obiektu. W zależności od sytuacji, właściciel działki zainteresowany postawieniem płotu ma możliwość:

  • wybudować ogrodzenie tuż przy granicy, jednak w całości mieszczące się na jego posesji,
  • wybudować ogrodzenie w granicy na własny koszt po uzyskaniu zgody sąsiada, najlepiej w formie pisemnej.

Jeśli ogrodzenie między sąsiadami powstanie z inicjatywy jednego z właścicieli posesji, bez udziału drugiego sprawa wygląda jasno – to inwestor jest jedynym właścicielem płotu, sam finansuje budowę, ponosi koszty utrzymania i odpowiada za ogrodzenie, a do jego postawienia nie potrzebuje zgody sąsiada.

W przypadku, kiedy jakakolwiek część budowanego płotu wychodzi poza teren właściciela działki, niezbędna jest zgoda sąsiada na budowę w granicy.

Warto uzyskać ją na piśmie dla celów dowodowych, ponieważ w przeciwnym razie, sąsiad będzie mógł rościć sobie prawo do nakazu usunięcia obiektu (rozbiórki i przesunięcia płotu), a nawet do wypłaty odszkodowania za naruszenie jego własności.

Warto pamiętać, że chociaż sąsiad nie ma obowiązku partycypowania w kosztach budowy ogrodzenia w granicy, to ma już obowiązek dbania o dobro wspólne, jakim będzie wybudowany w takim miejscu płot.

Można zatem zgodnie z prawem zmusić go do udziału w czynnościach konserwacyjnych czy do dokonywania niezbędnych napraw ogrodzenia.

Podobne wzory pism:

1 opinia dla Wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie PDF DOC

  1. Marcin Wokulski

    pismo przydatne

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *