Wzór wezwania sąsiada do usunięcia gałęzi

(1 opinia klienta)

15,00 

Kategorie: ,

Jak napisać wezwanie sąsiada do usunięcia drzew? aby pismo było skuteczne i wywoływało odpowiednie skutki prawne, powinny się w piśmie znaleźć wszystkie elementy i klauzule które to umożliwią.

wzor-wezwania-sasiada-do-usuniecia-galezi-pdf-doc-wordAby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy od razu do wypełnienia wzór wezwania sąsiada do usunięcia gałęzi. Pismo wystarczy jedynie pobrać i wydrukować, a następnie wypełnić i przekazać sąsiadowi osobiście lub listownie drogą pocztową za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Wstęp

W przypadku gdy drzewa sąsiada, gałęzie, owoce, a także korzenie lub liście w jakiś sposób przyczyniają się do naruszenia Twojego spokoju, powodując np. zacienie działki, bałagan bądź nieprzyjemny zapach rozkładających się owoców, masz prawo wezwać sąsiada do usunięcia gałęzi lub innych elementów drzewa.

Oczywiście samemu także możemy spróbować zrobić porządek, jednak zanim weźmiemy się do pracy, należy spełnić prawny obowiązek i w pierwszej kolejności powiadomić sąsiada na piśmie o powstałym bałaganie, wyznaczając sąsiadowi termin na uprzątnięcie gałęzi, liści, konarów, korzeni itd. (podstawa prawna: Art. 150. Kodeksu cywilnego).

Możliwe jest także staranie się o wycięcie drzewa, jeśli powoduje ono nieustający bałagan, bądź gdy swoją wielkością powoduje stałe zacienienie na Twojej posesji.

Drzewo – sąsiad i przepisy prawne

Własność Twojej posesji rozciąga się nie tylko w poziomie, ale także w pionie, a więc pod powierzchnią ziemi i nad nią. Z tego właśnie powodu sąsiad mieszkający w granicy z drugim sąsiadem powinien dbać o to, aby nie powodować uciążliwości dla drugiego sąsiada.

Dlatego ani gałęzie, ani korzenie, liście czy owoce nie powinny nigdy wystawać i opadać na sąsiednią posesję. Warto przywołać tutaj art. 150 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż:

Art. 150. Obcięcie i zachowanie korzeni drzew, gałęzi – uprawnienie właściciela

Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Jak napisać pismo do sąsiada o wycięcie gałęzi?

Dla spełnienia formalności podyktowanych art. 150 Kodeksu cywilnego wezwanie sąsiada do usunięcia gałęzi musi spełniać określone wytyczne, które pozwolą sąsiadowi odnieść się do sprawy i spełnić jego obowiązek.

Sporządzając pismo, należy uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin na załatwienie sprawy, tutaj z pewnością powinien wystarczyć tydzień lub dwa.

Co bardzo ważne: wezwanie do usunięcia gałęzi koniecznie należy przesłać sąsiadowi drogą listowną lub wręczyć mu je osobiści. Wysyłając pismo listem poleconym, warto zachować potwierdzenie otrzymane na poczcie, by w razie ewentualnych sporów z sąsiadem móc okazać się dowodem w postaci pokwitowania z poczty.

Wezwanie sąsiada do usunięcia gałęzi, drzew, korzeni, liści, czy owoców dla celów dowodowych powinno mieć formę pisemną.

Kiedy wysłać wezwanie sąsiada do usunięcia gałęzi?

Pismo takie kieruje się w przpadkach w których sąsiad sam nie potrafi domyśleć się, że jego drzewa powodują problem i utrudnienia na sąsiedniej działce.

Co więcej, pismo takie należy wysłać również w przypadku gdy gałęzie:

  • powodują zacienienie na Twojej działce,
  • obniżają skuteczność działania paneli fotowoltaicznych,
  • zaśmiecają działkę,
  • zagrażają konstrukcji domu, garażu, wiaty czy namiotu,
  • powodują wyjałowienie ziemi,
  • w jakikolwiek inny sposób ograniczają Ci korzystanie z Twojej posesji.

W jakiej odległości od granicy działki można sadzić drzewa?

Niestety ani w Kodeksie cywilnym, ani w żadnych innych ustawach nie znajdziemy jasnej i klarownych przepisów dotyczących odległości od granicy w jakiej należy sadzić drzewa, krzewy czy żywopłoty.

Nie ma też przepisów na jaką wysokość drzewa, krzewy czy żywopłot mogą rosnąć przy granicy działki sąsiada (a takie przepisy sporo by zapewne ułatwiły).

Jedyne przepisy jaki istnieją w tej kwestii, to przepisy które określają odległość sadzenia drzew od budynku. Są jeszcze przepisy które normują prawo sąsiedzkie Kodeksu cywilnego (art. 144-158), a najważniejszymi z nich są:

Art. 144. Zakazanie właścicielowi immisji

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

oraz:

Art. 147. Zakaz robót ziemnych grożących utratą oparcia

Właścicielowi nie wolno dokonywać robót ziemnych w taki sposób, żeby to groziło nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia.

Podsumowanie

W przypadku gałęzi, konarów drzewa, bądź korzeni przechodzących na naszą posesję z sąsiedniego gruntu, jako właściciel posesji masz prawo by samemu je obciąć i zachować dla siebie, lecz najpierw uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Jasno o tym orzekł w uzasadnieniu wyroku Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

Dalej idąc, jeśli w przypadku wezwania do usunięcia drzewa, korzeni lub gałęzi i owoców zwieszających nad Twoją posesją sąsiad zignoruje Twoją prośbę – to masz wtedy prawo samemu zająć się ich przycięciem i uprzątnięciem.

Możesz też skierować sprawę na drogę sądową i przed sądem domagać się swoich praw.

Instrukcja postępowania krok po kroku:

  1. wezwanie do usunięcia gałęzi
  2. wyznaczenie terminu na zrobienie porządku
  3. odczekanie aż terminie w wezwaniu minie
  4. samodzielne przycięcie gałęzi
  5. jako właściciel możesz zachować dla siebie korzenie, owoce i gałęzie z drzew sąsiada.

*dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu.

W przypadku dużego problematycznego drzewa – nieskuteczne wezwanie do usunięcia go nie może skutkować samodzielnym jego ścięciem z powodów bezpieczeństwa.

Podsumowując: właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi termin na przycięcie gałęzi! termin do ich usunięcia nie może być zbyt krótki, ale też nie musi to być aż miesiąc czasu, optymalnie powinien wynosić 7 – 14 dni.

1 opinia dla Wzór wezwania sąsiada do usunięcia gałęzi

  1. Marta

    polecam pisemko

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *